Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

„З такого болю і з такої муки душа не вродить бутафорський плід”



   Це рядки Ліни Костенко, який прочитала заступник голови обласної ради Романія Постолянюк на презентації в районному будинку культури четвертої книжки - "Калиновий спалах" - члена Національної Спілки письменників України, кавалера ордена "За заслуги" III ступеня, депутата обласної ради чотирьох демократичних скликань, лауреата районної премії їм. Н. Попович, керівника літературної студії "Бистрінь" при редакції "Народної Волі" Нестора ЧИРА.
   Передавши поетові з Надвірної вітання голови обласної ради Василя Бруса, Романія Постолянюк мовила: - Видання кожної книжки - це свято. Ми працюємо в обласній раді з Нестором Івановичем майже два роки, але це не означає, що я до цього часу про нього не знала. Це людина, на яку рівняються, до якої прислухаються, його думка, його слово багато важить в нашому обласному парламенті. І не слухайте тих політиків, які говорять нині, що Нестор Чир не такий, як треба. Він, власне, такий, як треба: поміркований, врівноважений, мудрий, і про це говорить увесь його життєвий досвід, його авторитет і його творчість.
- Не кожному Бог дає талант писати. Ваш талант є хорошою ознакою нашого краю, - висловився заступник голови районної ради Ігор Білоган.
   Заступник голови РДА Василь Насадюк: - Знаю вашу енергію, напористість, бажання зробити щось добре для нашого краю. Свого часу Книга про Надвірнянщину "Страгора" все-таки вийшла друком і розійшлася по світу. Люди вас поважають. Ми вас приймаємо таким, яким ви є і кажемо: нам таких людей треба. Ви служите прикладом як треба правильно жити.
   Ганна Халак, завідувач відділом культури РДА: - У вас справді є чого повчитися. Ви - на передових позиціях у всьому: життєвому досвіді, політичній активності; ви сьогодні на висоті людського розуміння життя. Нехай ті, котрі живуть поруч, будуть такими ж українцями, як і ви.
   Богдан Кучер, заслужений журналіст України: - У наш час легше говорити про віру, ніж вірити, легше говорити про любов, аніж любити, легше говорити про Бога, як вірити в Бога. ...Україна там, де стоїмо, її не можна любити менше чи більше.
   Ярослав Дорошенко, член Національної Спілки письменників України, висловився про те, що людина, прилучаючись до поезії, збагачується внутрішньо і, обмірковуючи якісь окремі моменти, образи, тим самим прилучається і до особистого життя поета. Стосовно критеріїв високої поезії, сказав Ярослав Дорошенко, остаточного визначення не можуть зробити найбільші уми.
- Це означає, - підсумував він, - що поезія - це таїна, яка іде від Бога. Саме тому так слово діє на людей. І тому ті з них, котрі не дуже симпатизують, не дуже люблять розвиток нашої держави, чинять усілякі перешкоди, щоб наше слово не розвивалося. Добре, що в нашому краю можна сказати добре слово про нашу владу. Той же Нестор Чир допомагає обласній організації Спілки письменників: він вимагає у сесії обласної ради отого рядочка окремого, щоб вона жила, щоб виходив журнал "Перевал".
   Любов Серганюк, керівник Івано-Франківського культурно-мистецького об'єднання "Елегія": - Познайомившись особисто, ми відразу зрозуміли, що перед нами людина неординарна, людина сильної волі і духу, яка живе за Божими заповідями, не закопує свій талант, не продає, а дарує людям.
Нестор Чир розповів, що якогось часу через фінансову скруту це творче об'єднання перебувало на межі розпаду, але обласний депутатський корпус не допустив цього, і зауважив, що об'єднання виконує твори свого дуже насиченого репертуару на світовому рівні.
   Відомий на Прикарпатті літературний критик і есеїст Дмитро Юсип побажав винуватцю Свята Книги всіляких благ і пошкодував, що до цього свята не встигла вийти друком його нова книга, в якій він помістив аналіз творчості поета Нестора Чира.
Євген Баран, доцент Прикарпатського університету, кандидат філологічних наук, письменник і критик, автор передмови до книжки "Калиновий спалах", у толерантній преамбулі щирого привітання поета-краянина повідомив: - При вході в будинок культури нам передали листок з поезією Нестора Чира середини вісімдесятих років. Прочитавши цей вірш, я втішився, що він як поет виріс, а ще втішився, що ця людина вміє змінюватися, бо є добра приказка: "Тільки дурні не змінюються. Тішуся, що він набрав сили як політично-громадський діяч".
- Що таке успіх? - запитали в автора ведучі: заступник начальника відділу культури РДА Ольга Багрійчук та директор районної централізованої бібліотечної системи Марта Кушнерчук.
- Виконати передбачену долею місію, запрограмовану Вищою Силою - то, напевне, і є успіх. Але найвищим поняттям людської сутності має бути те, що ми завжди залишаємось людьми, незалежно від обставин, оточення, посад.
   Присутні в залі сердечно сприйняли вітальні слова, в тім числі поетичні рядки, редактора газети "Народна Воля" Івана Гриджука і членів літстудії "Бистрінь" Богдани Ковалюк та Іванни Цимбалюк, а ще художника-оформлювача всіх книг Нестора Чира, члена Національної Спілки художників України, лауреата обласної літературно-мистецької премії ім. Василя Стефаника та надвірнянської районної ім. Надії Попович Яреми Оленюка - мистця великого таланту і працездатності, але дуже скромної людини; Марії Альби - заслуженого працівника культури України, генерального директора обласної наукової універсальної бібліотеки ім. Івана Франка; головного лікаря центральної районної лікарні Івана Шеремети.
   Іван Гриджук, один з ініціаторів створення літстудії "Бистрінь" майже 16 років тому, висловив приємність, що доброзичливу "школу" літстудії пройшла понад сотню активних борців за утвердження рідної літературної мови, багато з них вносять у вічну скарбницю нації оригінальну поетичну, прозову, публіцистичну думку, видали друком понад два десятки книжок, друкуються у всеукраїнських газетах, товстих журналах; творчість багатьох "бистрінців" вивчають учні шкіл району на уроках літератури рідного краю, котрі входять у навчальну програму.
   Жанр звіту, в якому викладається ця публікація, має свої особливості, тому нехай дарують всі творці оцього надзвичайного, глибокозмістовного і мудрого дійства, що означуємо лише пунктирно таїну їхнього мистецького рівня: тих, хто читали твори Нестора Чира - Наталі Берчук, Раїси Ґрушецької та Галини Чуревич, депутата районної ради, директора ліцею Антона Ревтюка, начальника відділу культури РДА Ганни Халак і начальника відділу внутрішньої політики РДА Володимира Свягли, юного читця-гумориста Юрія Бойчука (прочитав казку-книжку Нестора Чира "Котячий обід"); тих, котрі привітали і співали, в тім числі й пісні на його слова - лауреата багатьох, у т. ч. міжнародних конкурсів, співачки Ірини Лончиної, співачки-барда Зої Слободян (виконала три авторські пісні на слова надвірнянського поета), заслужених працівників культури України з Надвірної Ганни Макось, Ольги Молодій, Любові Орел, керівника молодіжного хору "Феліціо" Наталії Пришляк та студентки коледжу Уляни Романюк.

Писуляк С.
                                                                                                                                                                                        // Нар. воля. - 2003. - 9 груд.

Оновлено 19-04-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка