Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Лауреати нобелівської премії, що народилися в Україні



Одні з найвідоміших людей планети
 Саймон Сміт  Кузнець (1901-1985)  - який учений, народився 9 квітня в Харкові. У 1907 році  батько переїздить до Америки з бажанням пізніше перевезти туди й сім'ю. Успішно закінчивши  середою школу, Саймон вступив на юридичний факультет Харківського університету, але після двох років начав працювати в бюро статистики праці при уряді Радянської України. Разом зі своїм молодшим братом через Польщу їде до Америки.  Батько змінив прізвище на Сміт, а Саймон, зберіг своє  родинне прізвище, тому він пишеться Саймон Сміт Кузнець, хоча за нашими філологічними правилами, доцільно у таких випадках писати Сміт-Кузнець.
   В Америці закінчує Колумбійський університет, у 1923 році отримує ступінь бакалавра, а у 1924 році - магістра з економіки . Працює в різних економічних установах США, очолює Комітет з економічного розвитку в Національному бюро економічних досліджень. 1971 рік ознаменувався для С.С. Кузнеця присудженням йому Нобелівської премії з економіки «за емпіричне обґрунтування тлумачення економічного зростання».
   У 1981 році американський учений українського походження Роалд Гоффман разом з японським хіміком Зеніті Фукуї отримав Нобелівську премію з хімії «за розробку теорії перебігу хімічних реакцій», створену ними незалежно один від одного. Народився Роалд Гоффман 18 липня 1937 року в м. Золочеві Львівської області в родині інженера. Під час окупації Золочена фашистами євреїв, у тому числі й родину Гоффманів, інтернували в гетто, а пізніше - в трудові табори. Маму і 6-літнього Роалда батько зумів таємно переправити з табору, і вони переховувалися у місцевих жителів до 1944 року. Батька ж фашисти знищили.
   У 1944 році мама з сином переїздить до Польщі (Краків), а в 1949 році вони емігрують до США. Молодий здібний Роалд закінчив середню школу; потім медичний факультет Колумбійського університету, а далі спеціалізувався в Гарвардському університеті з хімії, в Упсальському університеті - з квантової хімії, навчався на хімічному факультеті Московського університету.
   Головні наукові дослідження Роалд Гоффман провів у Гарвардському та Корнелльському університетах, де йому разом з іншим хіміком Вудвором на основі аналізу орбітальної симетрії вдалося встановити стійку надзвичайну закономірність під час хімічних реакцій. Завдяки відкритому ними хімічному закону можна передбачити характер перебігу реакції між органічними сполуками.
   Французький учений українського походження Жорж Шарпак народився 1 серпня 1924 року в м. Дубровиця Рівненської області в родині торговця. Під час Другої світової війни емігрував до Франції, де отримав освіту. 31948 по 1955 рік працює в Національному центрі наукових досліджень та лабораторії ядерної хімії Коледж де Франс у Парижі під керівництвом Жолю-Кюрі.  Дослідження Жоржа Шарпака в основномупов'язані з розробкою прискорювачів, і камер для реєстрації заряджених частинок, а також для електронно-обчислювальних машин, що дає можливість відкрити  нові елементарні частинки. За допомогою таких камер Жорж Шарпак зареєстрував та об'єктивно показав траєкторії зичної  кількості елементарних частинок. Нобелівську премію з фізики Жоржу Шарпаку присуджено в 1992 році «за винахід та вдосконалення детекторів частинок, особливо багато провідної порційної камери».      
   Присудження найвищої нагороди світу - Нобелівської премії - визнання видатних заслуг людини за ЇЇ працю в галузі науки. Учений стає всесвітньо відомим і Його ім'я вписується золотими літерами у своєрідний каталог до найвидатніших людей планети.
В усіх країнах світу шанують своїх учених, споруджуючи їм пам'ятники, називаючи їхніми Іменами міста, вулиці, видають про них книги. Це природно, тому що ці великі люди прославили свій народ. Доцільно українському народові частіше згадувати про своїх великих попередників, щоб реальнішим видавалося наше майбутнє.

                                                                                                                                                                 Чекман І.

Оновлено 23-12-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка