Пізнати час допомогли листи
У видавництві „Нова Зоря" в Івано-Франківську побачили світ восьмий і дев'ятий томи фундаментальної українознавчої праці Володимира Качкана „Хай святиться ім'я твоє", що суттєво відрізняються від попередніх праць авторського багатокнижжя. Цього разу пізнати ту чи іншу особистість допомагають листи. Власне вони склали змістовний формат видання, у величезному епістолярному масиві якого кожна кореспонденція пов'язана з певним іменем, що й стало основою для створення задуманої автором кількатомної антології одного листа. Без жодного перебільшення: у вітчизняному літературознавстві на сьогодні такого аналога немає. Всього до восьмої і дев'ятої книг „Хай святиться ім'я твоє" увійшло майже півтисячі листів постатей на літери від „А" до „Я".
Загалом українська культура і література мають багатий досвід збереження, архівування, публікування епістолярної спадщини, і це дуже важливо, адже часом один лише рядок листа чи невеличкий абзац можуть сказати про людину набагато більше, ніж розлога публікація або навіть окрема книжка. Хто знав, наприклад, світлої пам'яті Федора Погребенника, Романа Федоріва, Богдана Бойка, Володимира Полєка, Івана Михайлюка, Володимира Хроновича, отця Ярослава Лесіва, Тараса Мельничука, Ольгу Дучимінську, інших трудівників культури і літератури з числа наших краян, тому неважко переконатися, наскільки оті поодинокі листи, написані або їхньою рукою, або їм адресовані, дають можливість краще пізнати їхній життєвий і творчий шлях і наскільки збагачують наші знання про конкретну особистість, про маловідомі або й зовсім невідомі факти з її життєдіяльності.
Сказане стосується абсолютно всіх листів видання. Зокрема висока наукова цінність наведених листів пояснюється тим, що вони майже всі публікуються за автографами і ми вперше маємо можливість прочитати без купюр, без скорочень листи Івана Франка до Ярослава Гординського, Пантелеймона Куліша, Івана Верхратського, Ольги Франко-Хоружинської, Августина Домбровського, Василя Стефаника, Лева Бачинського, Максима Рильського чи, скажімо, листи молодого тоді поета і прозаїка Олекси Ющенка, Миколи Бажана, Йосипа Струцюка...
Не кажучи вже про імена, котрі до вчорашнього дня перебували під суворою забороною, про які небезпечно було навіть згадувати. Надзвичайно широке коло мистецьких та громадсько-політичних інтересів і зацікавлень прочитується з контексту листів Андрея Шептицького, Сергія Єфремова, Івана Огієнка, Уласа Самчука, Євгена Маланюка, Володимира Кубійовича, Володимира Дорошенка, Миколи Євшана, Осипа Думіна, Андрія Жука, Богдана Бори, Миколи Угрина-Безгрішного... Тут кожна наведена кореспонденція - це нова сторінка нашої етнокультури, нашої непроминальної історії, нашого поступу до власної держави.
Дмитро ЮСИП
// Галичина. - 2006. - 2 листоп. - С. 8.