Творчі пороги та узвишшя
Качкан В. Хай святиться ім'я твоє : Історія української літератури і культури в персоналіях (ХІХ-ХХ ст.). - Книга шоста-сьома. - Львів, 2004. - 720 с.
Говорити сьогодні про нову книгу Володимира Качкана - це вкотре дивуватися самому собі: невже можливо одній людині зробити стільки, як це вдалося зробити В. Качканові? Чому цього не вдається тобі? Ось і виходить - своєму неробству дивуєшся, а Качкановій працездатності - ні. І якщо так далі піде, гадаєш собі: тоді, окрім народознавства, доведеться відкривати нову галузь літературознавчих досліджень - „качканознавство". Звичайно, що цей жарт аж ніяк не применшує зробленого В. Качканом, а навпаки - тільки підкреслює всю вагу й важливе значення наукового доробку вченого в галузі етнології і літературознавства.
Цю книгу можна назвати пошуковим літературознавством чи вагомим джерелознавчим виданням. Однак, правда полягає в тому, що В. Качкан дає друге життя рукописам відомих чи маловідомих діячів української культури, зокрема літератури, фольклору та етнографії. Він змушує їх говорити, розкриваючи невідомі чи маловідомі сторінки біографій письменників, проливаючи світло на події „давноминулих днів".
Книга складається з трьох розділів, ілюстрованого додатка, приміток, коментарів, покажчиків і невеликої автобіографії. Назви розділів у книзі В. Качкана мають публіцистичний характер, так само як і назви підрозділів, що зумовлено науково-популярним викладом матеріалів. Так, перший розділ - „У натужному леті" до „Журавлів..." (сторінки Лепкіани) - включає в себе публікацію декількох недрукованих раніше ліричних поезій Б. Лепкого, частину листів письменника, що не увійшли до попереднього видання, підготовленого тим же В. Качканом, „Журавлі повертаються..." (усього 57 листів) і 161 лист до Б. Лепкого від різних адресатів (О. Барвінського, Катрі Гриневичевої, О. Кульчицької, Р. Купчинського та ін.).
Розділ супроводжується передмовою й післямовою В. Качкана, в яких розкриваються принципи добору матеріалів та їхньої класифікації. Дослідник справедливо твердить, що „епістолярна спадщина Богдана Лепкого, листи його адресатів - це широка панорама соціально-економічного, політично-правового, суспільно-культурного життя. У рамцях змісту пульсує амплітуда зацікавлень - від фактів суто побутового, родинно-сімейного орієнтиру аж до прогнозів розвитку суспільства, майбуття української державності та її контактів із світовою спільнотою". Треба зразу відзначити, що В. Качкан врахував зауваження й побажання щодо видання „Журавлі повертаються...", тому науковий коментар у цій книзі є вичерпним.
У другому розділі - „Ми - нація, сузір'я міліонів" - подаються матеріали про Катрю Гриневичеву, Марію Крушельницьку, Мелетія Кічуру, Степана Чарнецького - діячів української культури кінця ХІХ - поч. XX ст., а також два матеріали про наших сучасників: сподвижника української культури й мецената, родича Б. Лепкого доктора Романа Смика й джерелознавця, доктора історичних наук Мирослава Романюка В. Качканом використовуються архівні джерела, фрагменти листування з авторськими коментарями чи вперше оприлюднюється листування (96 листів Марії Крушельницької до синів Івана й Тараса), друкуються художні твори (Катрі Гриневичевої, Марії Крушельницької, Мелетія Кічури, Степана Чарнецького). Усі названі матеріали супроводжуються ґрунтовними науковими коментарями дослідника.
Деяке риторичне запитання в доцільності друкованих матеріалів може викликати останній, третій розділ „Як слово думку у вінець вбира..." (критико-літературознавчий калейдоскоп). Тут подана одна рецензія на книгу мистецтвознавця Володимира Барана „Тернистий шлях Осипа Сорохтея" і ряд відгуків на докторські та кандидатські дисертації (усіх сім). Річ у тому, що в них не подано якихось оригінальних, відмінних від апробованих дослідниками, думок стосовно тих наукових проблем, які поставлені в дисертаціях. Зрештою, жанр дисертаційних відгуків є здебільшого внутрішнього наукового користування й не виноситься на широкий читацький загал. Хоча можна зрозуміти шанованого В. Качкана, якому стало жаль своєї праці, і він не захотів, аби вона припадала пилом у наукових архівах.
Однак це принагідні риторичні міркування, і вони в жодному разі не перекреслюють найголовнішого - шоста-сьома книга В. Качкана „Хай святиться ім'я твоє" є вагомим і значимим набутком українського літературного джерелознавства, а ширше - глибокою науково обґрунтованою панорамою суспільно-культурного життя України XIX-XX ст. І як така вона не може не викликати щирого захоплення й поваги до свого творця.
Євген БАРАН
// Етнос і культура. - 2005-2006. - № 2-3. - С. 272-273.