У фундамент українознавства
Я давно стежу за науковим доробком Володимира Качкана, доктора філологічних наук, завідуючого кафедрою українознавства Івано-Франківської медичної академії, і щиро дивуюся не лише величезній кількості його публікованих праць, а й передусім їх науковій глибині.
„Бібліографічний покажчик В. Качкана" (Львів, 2000) охоплює 67 окремих видань, 135 публікацій в колективних виданнях та 665 - в газетно-журнальній періодиці. І кожна праця науковця - оригінальне дослідження, написане на підставі першоджерельних матеріалів, головним чи архівних та рідкісних публікацій.
Я особисто найбільше ціную з його доробку двотомник „Українське народознавство в іменах" (1994-1995) та чотиритомник „Хай святиться ім'я твоє: історія української літератури та культури в персоналіях (XIX-XX ст.)" (1994-2000).
Перша - це вузівський підручник історії українського народознавства, і підручник неабиякий. У ньому автор увів у вжиток маловідомі або навмисне замовчувані імена людей, які ще не так давно підлягали означенню „буржуазний націоналіст". Завдяки В. Качкану студенти мають змогу познайомитись із народознавчою діяльністю О. Грушевського, М. Голубця, М. Бучинського, М. Сумцова, О. Киселівської, закарпатських будителів Ю. Венеліна-Гуци, О. Духновича, письменників-емігрантів Є. Маланюка, С. Гординського, З. Кузелі та інших.
Чотиритомник „Хай святиться ім'я твоє" містить понад двісті літературних портретів визначних представників літератури і культури XIX-XX століття. І тут переважають малознані або невідомі імена, що за радянських часів були вилучені з історії української культури.
Критика вважає ці видання енциклопедією проскрибованих діячів української науки та культури. Та це більше, ніж енциклопедія. Енциклопедії подають сухі гасла зі стислим переліком фактів, позбавлених будь-яких емоцій. Розвідки В. Качкана - це вичерпні монографії, побудовані майже виключно на невідомих архівних матеріалах, написані надзвичайно живим стилем, ілюстровані рідкісними фотографіями, репродукціями невідомих документів, багатим переліком літератури. Кожне твердження в них задокументоване конкретним джерелом і прокоментоване автором.
В особі В. Качкана гармонійно переплітається суворий науковець з емоційно настроєним публіцистом, а результат такого поєднання - наукова праця, що однаковою мірою відповідає критеріям науки і художнього твору.
Харктерно те, що майже всі ці праці написані не в столичних центрах, а на „периферії" - в Івано-Франківську, причому в основу їх покладено матеріали з розсекречених архівів Києва, Львова та інших міст. Своїм науковим доробком В. Качкан переконливо довів, що справжню науку можна творити всюди.
У сучасній Україні В. Качкан є провідним науковим спеціалістом у кількох дисциплінах - літературознавстві, історії, журналістиці, культурології, народознавстві тощо. Знаючи його величезний науковий доробок, я щиро підтримую кандидатуру науковця на присвоєння йому звання лауреата Національної премії ім. Тараса Шевченка.
Микола МУШИНКА
// Урядовий кур'єр. - 2001. - 13 лют. - С. 8.