Слово про того, хто володіє словом
Будуй найбільше - душу,
Будь із людьми, як в морі, їх пізнай,
І все, що ліпше, забери для себе...
Юрій Липа
Як на мене, то саме ці слова „апостола новітнього" можна адресувати нашому краянину, письменникові і вченому, лауреату багатьох премій Володимиру Качкану. Здається, що слова Ю. Липи є для п. Володимира програмою, наказом. Саме так виховувалася духовність української нації упродовж ХХ ст. Це ж завдання стоїть перед нашою елітою і тепер, у час продовження окрадання нашої духовності.
Володимир Качкан не просто заповнює „білі плями" у життєписах діячів минулого, а підходить до них з погляду переосмислення і переоцінки їхньої праці, об'єктивного виваження внеску кожного у нашу духовну скарбницю. Як сумлінний дослідник, автор монографічного серіалу при сьогоднішньому прочитанні не знецінює чиєїсь ролі в нашій історії, лише допомагає утвердити справедливість.
Все це безпосередньо стосується п'ятої книги серії „Хай святиться ім'я твоє...". Спробуймо й ми насолодитися та разом з автором пізнати жертовну діяльність на ниві розвитку нашої культури як відомих широкому загалу, так і незнаних, у першу чергу - галичан. У п'ятій книзі академік Володимир Качкан суттєво поглиблює наші знання про родовід Лепких, зокрема, він подає блискучі студії про отця Сильвестра Лепкого та його синів Богдана і Миколу.
Переді мною дослідження про Сильвестра Лепкого „Fides et Ratio". Вже сама назва - надзвичайно вдала, нею схоплено зміст життя о. Сильвестра, батька трьох синів: Богдана, Миколи і Лева - громадсько-політичних діячів загальнонаціонального рівня.
Типовим для Галичини кінця XIX - початку XX ст. було: син священика студіює теологію. Але отець Сильвестр, добре розуміючи нагальні потреби тогочасного українського суспільства, дає своїм синам університетську освіту. І це, як на мене, найвдаліше рішення батька, найбільше досягнення за життя.
У дослідженні наводяться спогади Богдана Лепкого про стиль щоденного життя на приходстві в с. Поручин, що на Бережанщині. З цього фрагмента отримуємо цінну інформацію про те, що Сильвестр Лепкий разом зі своїм священичим оточенням ніколи не шкодували жертовної праці і за своє недовге життя перетворили Бережанщину „з глухого кута на голосний повіт". І дійсно, Бережанщина, Рогатинщина й Підгаєччина творили тоді виїмково свідому українську округу. Крім читалень, „Січей" та інших товариств, отець вів ще і „шкілку", де розводив щепи. Щеплені саджанці щедро роздавав селянам.
Який це взірець для наслідування!
Справедливо дослідник звертає увагу на те, що навколо о. Сильвестра гуртувалося чимало письменників, вчених, громадських діячів. Зрозуміло, що знайомство з Андрієм Чайківським, Осипом Маковеєм, Миколою та Корнилом Устияновичами, Іваном Франком мало „обопільні результати".
Важливо, що літературознавець повністю подає спогад Богдана Лепкого „До гєнези Франкового „Мойсея", з котрого довідуємося, як під час перебування 1892 р. Івана Франка на приходстві в с. Жуків між ними зав'язалася суперечка про уже написаний і намальований „Мойсей" Кирила Устияновича. Як же треба було знати предмет (біблійного Мойсея), щоб аргументовано заперечувати Франкові.
Слід звернути увагу, особливо ж аспірантів, студентів, на дослідження В. Качкана „Мала проза Богдана Лепкого", „Із Шевченкіани Богдана Лепкого", „Василь Стефаник у проекції Богдана Лепкого".
А ось і погляд на феномен Івана Липи та Юрія Липи - батька й сина.
Ще й досі керманичів сусідньої „братньої держави" мучить безсоння - не можуть змиритися з тим, що „менший брат" почав згадувати та вивчати власну історію.
В контексті нашої історії минулої й грядущої значне місце займає така постать, як Юрій Липа. Без його праць сьогодні годі серйозно вести мову про минулу історію України, прогностично будувати її майбуття - справедливо констатує автор книги.
Хочеться подякувати дослідникові, що він, не шкодуючи часу та праці, приділив належну увагу феномену українства. Не було б Івана Липи, міністра віросповідань в УНР, що доклав багато зусиль до утвердження автокефальної української православної церкви (був у нашому місті в 1919 р.), не було б і Юрія Липи, теоретика та будівничого української державності...
Багато зроблено автором, щоб приростити чимало знань у п'ятій книжці монографічного серіалу. Справедливі висновки автора про українську культуру як своєрідний прояв європейської духовності.
М. РУДКОВСЬКИЙ
// Рідна земля. - 2003. - 25 верес.