На полі культури
Володимир Качкан - автор численних монографічних праць із українознавства. Тут і студії про маловідомих або забутих діячів літератури, етнографи, і портрети „творців краси", діячів науки, освіти, культури загалом. Полтавцям, можливо, краще, ніж іншим, відома праця вченого „Жива глина: мандрівка в минуле та сьогоднішнє Опішного" (1994), назва якої сама за себе говорить.
Але на перше місце слід поставити грандіозний задум багатокнижжя - українознавчий монографічний серіал, який коротко можна охарактеризувати як „українське народознавство в іменах". Яких зусиль вимагає пошукова праця маловідомих (а частіше - невідомих) матеріалів про життєтворчу діяльність забутих постатей літератури, науки, культури, знає лише автор. Коли знайомишся з цими виданнями, то вражає, щонайперше, фактологічна база, на основі якої писалися книги. Автор використав досі невідомі листи й щоденники, автографи творів, архівні документи біографічного плану, спогади, українські та зарубіжні видання, унікальні фотографії.
Щойно вийшла 6 - 7 книга згаданого серіалу: В. Качкан „Хай святиться ім'я твоє: Історія української літератури і культури в персоналіях (XIX-XX ст.)". Обсяг її - понад 700 сторінок великого розміру. До книги ввійшли постаті українських письменників, учених, культурологів, публіцистів, редакторів і видавців. Це - Богдан Лепкий, Катря Гриневичева, Марія Крушельницька, Степан Чарнецький та ін. Досі, тобто до часу незалежної України, говорити про цих діячів не було можливості. Тепер про них говорять документи, архівні джерела, давня газетно-журнальна періодика, великі, досі не використовувані пласти листування. Усе це подано укладачем і автором із винятково науковим підходом, із поглибленим коментарем. А ще ж - понад сто світлин, видрукуваних на першокласному папері. Всі ці матеріали дають можливість зацікавленому читачеві осмислити життя і творчість маловідомих діячів літератури, культури XIX-XX ст. Книга поділена на чотири розділи, перший із яких присвячений Б. Лепкому і має назву „У натужному леті до „Журавлів".
Як наукове видання, книга має примітки й коментарі, для зручності користування - іменний покажчик. У ньому немало імен полтавських діячів. За алфавітом, це - М. Бутович, М. Гаврилко, М. Гоголь, М. Драгоманов, А. Жук, М. Зеров, О. Кониський, В. Королів-Старий, І. Котляревський, М. Лисенко, М. Номис, Г. Нудьга, О. Пчілка, Рудченки, Старицькі, П. Чубинський та ін. Цей список свідчить про давній духовний зв'язок обох частин України - Задніпрянської та Наддніпрянської.
Книга завершується не менш цікавою автобіографічною заміткою В. Качкана „Мої пороги та узвишшя". Ще в юнацькі роки автор усвідомив, що має „усі зусилля й знання покласти на поле рідної культури та літератури, їх історії через повернення заборонених, поскрибованих та забутих постатей". Це „призначення" він успішно реалізував у процесі багаторічної невтомної праці. А ще ж не вечір... Автобіографічні нотатки В. Качкана не лише цікаві, корисні, а й повчальні для молодої людини, яка свідомо обирає свій шлях у науку й письменство.
П. РОТАЧ
// Слово Просвіти. - 2004. - 26 серп. ; Вечірня Полтава. - 2004. - № 31 (29 лип.). - С. 6.