Посвята творчості Володимира Качкана
Цьогоріччя ввійшло в світову історію відзначенням славного ювілею 150-ліття від дня народження Великого Каменяра - Івана Франка.
По особливому цю дату святкували на Україні, в Європі і зокрема на Прикарпатті, адже обласний центр носить Франкове ім'я. Насамперед усе розпочалось із торжества, що відбулось в обласному музично-драматичному театрі імені Івана Франка. Надовго запам'ятається глибоко змістовна доповідь про життя і творчість Каменяра відомого письменника, академіка, доктора філологічних наук, професора, лауреата багатьох премій, завідувача кафедри народознавства Івано-Франківського національного медичного університету Качкана Володимира Атаназійовича.
Ми, читачі й шанувальники творчості Володимира Атаназійовича, радіємо, що маємо такого знаного далеко за межами України світоча науки та літератури. Це з його ініціативи як голови обласного відділення Наукового Товариства імені Тараса Шевченка в обласній науковій універсальній бібліотеці ім. І.Франка проходили тематичні читання про творчість Великого Каменяра.
У святочно прибраній залі стенд під назвою „Науковий та творчий доробок академіка Володимира Качкана", а на поличках - його авторські книги. Їх більше тридцяти, різних за художнім оформленням та змістом. Та в кожній червоною стрічкою проходить любов до Бога, української землі, людей: „Роман Федорів: літературно-критичний нарис", „Ганна Василащук", Михайло Павлик: літературно-критичний нарис", „Анатолій Мокренко", „Грона любові", „Українське народознавство в іменах", „Українська журналістика в іменах: історичний досвід, майстерність", „Журавлі повертаються..: з епістолярної спадщини Богдана Лепкого". Названі праці та сотні публікацій у вітчизняній і закордонній газетно-журнальній періодиці, авторська програма „Українське народознавство в іменах" спочатку на Українському, а згодом в ефірі Івано-Франківського радіо - результат багаторічних пошуків матеріалів про життєдіяльність визначних постатей української і передусім галицької духовної етнокультури.
Кожен, хто прочитає хоча б одну з цих книжок, побачить, що основне кредо письменника - підняти просвітницьку роботу, сприяти національно-духовному відродженню українців. З допомогою В. Качкана, його послідовників маємо можливість заповнити істинно всі плями минулого України та її народу, про які ніхто не знав, не мріяв їх побачити й прочитати. Багаточисленні твори й десятитомне „Хай святиться ім'я твоє: історія української літератури і культури в персоналіях ХІХ-XX ст.)" побудовані на величезній фактологічній базі (епістолярна спадщина, щоденникові записи, автографи творів, архівні документи біографічного характеру, фотоматеріали, спогади. Вони повинні дійти до кожного учня, студента, педагога, нашої інтелігенції, свідомих громадян України з правдивими сторінками національної історії, літератури, мистецтва.
Своїми книгами письменник і науковець прагне очистити душі читачів, закликає до відвертої правди.
Невтомний пошук притаманний академіку Володимиру Качкану. Він прийшов до нас від Бога, від батьківських генів, які передали йому глибокий дух і гострий розум, любов до свого народу. Хто мав можливість не тільки читати його твори, а й особисто спілкуватися з ним, переконався, що це надзвичайно справедлива, прямолінійна людина.
На презентацію восьмого і дев'ятого томів книг „Хай святиться ім'я твоє" прийшло чимало читачі і шанувальників творчості. Після виступу п. Ольги Папаш до присутніх звернувся сам автор. Володимир Качкан з трепетом розповідав про роботу над книгами, поїздки в Київські та Львівські архіви, невтомну працю в наукових бібліотеках, епістолярії, що нині стали доступними для дослідників. Переосмисливши значну кількість рідкісних матеріалів, авторитетних видань, він на цій основі створив нариси-есе. Неоціненна цінність книжок у їх документальності, архівно-джерельній основі.
Майбутнім дослідникам, ученим не потрібно буде вдихати архівну пилюку, дошукуватись до джерел того чи іншого матеріалу, він у повному обсязі (навіть в оригіналі) зібраний у творах В. Качкана.
Читачів тішить, що до них надходять потрібні книги автора, які дають можливість поглибити свої знання з літератури, історії, краєзнавства, фольклористики і, звичайно, народознавства.
Відповідаючи на питання тих, хто побував на презентації книг, В. Качкан не лукавив, розтлумачував ті чи інші події, що відбуваються в державі. Розумні відповіді п. Володимира неодноразово супроводжувалися оплесками, а студенти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника запросили його викладати предмет народознавства в їхній заклад.
Володимир Качкан активно взявся за підняття роботи наукового Товариства імені Т. Шевченка, головою якого нещодавно його обрали. А ще - депутат обласної ради, активно виступає в комісіях і на сесії, вносить слушні пропозиції щодо покращення роботи культурно-мистецьких закладів, особливо будинків культури і бібліотек у сільській місцевості, товариства „Просвіта", музеїв.
Вечір зустрічі з Володимиром Качканом хоча й затягнувся, але проходив наскільки жваво й цікаво, що присутні не хотіли розходитись. Змістовними були виступи відомих письменників Ярослава Дорошенка, Дмитра Юсипа, Ольги Слоньовської, учених-викладачів ВНЗ нашого міста.
На зустрічі оплесками зустрічали виступи чоловічого ансамблю „Черемош" під керівництвом композитора Б. Юрківа, високими акордами звучали пісні про Богдана Лепкого „Журавлі повертаються", „Карпатські дороги" та інші.
Схвально учасники вечора сприйняли пропозицію, висловлену заслуженим журналістом України Романом Фабрикою, який запропонував прислухатись до думки інтелігенції міста висунути В. Качкана на здобуття Національної премії імені Тараса Шевченка.
Теофіл ВИНОГРАДНИК
// Освітянське слово. - 2006. - 16 листоп.