Повернені з минулого в майбутнє
Ім'я Володимира Качкана добре знане і в наукових, і в літературних колах. Академік, доктор філологічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, завідувач кафедри українознавства Івано-Франківського державного медичного університету, голова Івано-Франківського відділення НТШ, лауреат міжнародних, всеукраїнських, обласних, літературно-мистецьких та наукових премій Володимир Атаназієвич Качкан - блискучий етнограф, публіцист, літературознавець, фольклорист, пресолог, педагог, прозаїк і поет.
Про це йшлося на творчому вечорі вченого і митця, що відбувся в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка з нагоди виходу в світ восьмого і дев'ятого томів його українознавчого серіалу „Хай святиться ім'я твоє" („Нова Зоря", 2006) та поетичної збірки „Вогонь твоїх очей", що побачила світ минулого року у видавництві „Місто-НВ".
Власне, поезією в авторському виконанні й розпочався цей творчий вечір. Відтак Володимир Атаназієвич розповів, як йому працювалося над серіалом. Згадав про ті часи, коли готувався до друку двотомник „Українське народознавство в іменах" і багато кого доводилося переконувати, що є таке народознавство. „Я поставив собі за мету підняти і повернути на українське поле десятки, сотні, тисячі забутих постатей та імен, бо зрозумів, що лише тоді, коли наша наука на всіх галузевих рівнях поверне всіх видатних вчених, ми зможемо побачити, яка інтелектуальна могуть нашої нації", - сказав вчений.
У паузах між виступами шанувальників його таланту і колег звучали пісні у виконанні чоловічого вокального ансамблю „Черемош", а відтак посипались запитання, на які Володимир Атаназієвич ледве встигав відповідати. Вчений повідомив, що на Різдво має вийти 10-й том персоналій українознавчого серіалу „Хай святиться ім'я твоє", тож величезна праця, здавалось би, непосильна для однієї людини, буде завершена. Але розпочнеться нова - над наступним енциклопедичним виданням „Автографи великих українців". І так триватиме доти, поки в грудях буде битися серце, а рука триматиме перо.
Неоніла СТЕФУРАК
// Галичина. - 2006. - 23-29 листоп. (№ 179-180).