І слово є чин, якщо заряджене високим духом
Так вважає письменник, доктор філологічних наук, заслужений діяч науки України, завідувач кафедри українознавства медуніверситету академік Володимир Качкан. Днями в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка він презентував читачам, громадськості одразу два свої нові культурологічні видання. Наша газета вже друкувала широку рецензію на художньо-документальну книгу „Хлопці, як соколи...". Нагадаємо, що розповідає вона про гурт „Соколи", відомий не лише в Україні, а й навіть за океаном, знаковий для вітчизняної етнокультури майстерним виконанням і пропагуванням серед українства народних, стрілецьких, повстанських пісень.
З керівником цього мистецького колективу Михайлом Мацялком, його братом солістом світлої пам'яті Іваном Мацялком, співачкою Марією Шалайкевич В. Качкан познайомився тоді, коли вони ще не були заслуженими артистами. А торік Михайло, нині вже народний артист, попросив письменника написати книгу про їхній гурт, ознайомив з публікаціями преси про гастрольні поїздки колективу, світлинами з домашнього архіву, їх доповнив своїми фотоілюстраціями Ігор Фецяк. Отак і народилася ця книга, змістовна за своїм фактажем й авторським осмисленням фактів із біографій „Соколів", ошатна щодо дизайну, поліграфічного виконання (виданої в Дрогобичі).
І сьогодні доля гурту, котрий, переформатувавшись, як тепер кажуть, творчо відроджується, його новий прихід до українських шанувальників пісенного мистецтва знаходять живий відзвук в душі автора книги - вірного друга „Соколів". Володимир Атаназійович представляв народну артистку України Марію Шалайкевич разом з її товаришами по гурту перед початком концертів у прикарпатських містах. На презентації він повідомив, що „Соколи" випустили недавно компакт-диск із 12 творів, які зацікавлять слухачів унікальними інтерпретаціями вже знайомих багатьом із нас пісень і мелодій, новими нюансами голосу улюбленої співачки.
Того дня академік В. Качкан, на рахунку якого вже понад 70 наукових видань та художніх книг, виніс на суд громадськості і своє довідково-бібліографічне видання про Івана Хланту, що побачило світ в Ужгороді. Цей закарпатський вчений, мистецтвознавець, фольклорист добре знаний як у нашій державі, так і далеко за її межами. Передусім завдяки тому, що впродовж свого життя зібрав величезну, без перебільшення, скарбницю народної творчості - записував її зразки не лише в селах по обидва боки карпатського перевалу, а й у місцях компактного проживання українців у Сербії, Чехії, Словаччині, Угорщині. Високо оцінювали дві нові книги В. Качкана і загалом його внесок в українознавство, етнокультуру нашого народу професор Київської міжрегіональної академії управління персоналом Роман Петрів, голова Клубу української інтелігенції ім. Б. Лепкого Уляна Скальська, поетеса Любомира Гаврилів, провідний науковий співробітник художнього музею, мистецтвознавець і письменник Мирослав Аронець, вдова поета Романа Юзви Ольга Юзва, заслужений працівник культури України, доцент Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Ганна Карась, директор бібліотеки, де відбувалася презентація, Людмила Бабій. Пісенні вітання винуватцю урочистості адресували чоловічий вокальний квартет „Коло" (художній керівник Петро Чоловський), бандуристка доцент згаданого інституту Віолетта Дутчак, жіночий вокальний гурт „Квіти ромена" під орудою Ореста Турка з обласної організації товариства „Просвіта". Усі бажали Володимирові Качкану невичерпної снаги для подальших урожайних пошуків у царині як науки, так і художньої творчості.
І. ЗЕЛЕНЮК
// Галичина. - 2008. - 13-19 листоп. - С. 19.