Нові книги Володимира Качкана
Ім'я Володимира Качкана відоме в Україні та світі. Це потужний багатогранний, винахідливий талант: письменник (поет, прозаїк), науковець (фольклорист, літературознавець, пресознавець), журналіст, педагог... Доктор філологічних наук, професор, академік Академії вищої школи. Автор майже сімдесяти книг, з них - видатна праця в десяти фундаментальних томах „Хай святиться ім'я твоє", явлена світові в останнє десятиліття.
Нещодавно опубліковано нові книги Володимира Качкана: „Хлопці, як соколи...": Літературно-документальний нарис. - Дрогобич: „Коло", 2008. - 148 с. та „Іван Хланта: Біобібліографічний покажчик". - Ужгород: Патент, 2008. - 458 с.
У вступному „Слові до читача" мистецький керівник гурту „Соколи", народний артист України Михайло Мацялко відзначає: „Слава про „Соколів" прокотилася містами і селами Вкраїни, пересікла океан, зігріла серце кожного українського патріота. Але з часом стираються у пам'яті деталі артистичного марафону, змінюється репертуар, дехто, на превеликий жаль, довічно полишив соколине гніздо... Тому фотоальбом, який Ти, дорогий Читачу, тримаєш у руках, є не тільки плодом довготривалої творчої праці давніх друзів „Соколів" - відомого фотохудожника Ігоря Фецяка та знаного літератора, публіциста й науковця Володимира Качкана. Ця книга - своєрідний звіт мільйонам шанувальників таланту „Соколів" у нашій країні і за кордоном сущих, заповіт берегти і „як парость виноградної лози плекати" рідну мову, щиру українську пісню".
Це справді унікальне видання про знаменитий гурт, про творчі долі українських талантів: Івана та Михайла Мацялків, Марійку Шалайкевич. Володимирові Качкану вдалося натхненно розповісти про крила пісень, що підносять людину від глибини люблячого серця до небес духовності й краси.
У біобібліографічному покажчику станом на 3 березня 2008 р. подано окремі видання та рецензії на них, фольклористичні, літературознавчі, мистецтвознавчі статті, опубліковані у періодиці, тематичних збірниках, та література про життя і творчість заслуженого діяча мистецтв України, доктора мистецтвознавства, кандидата філологічних наук Івана Васильовича Хланти, який понад п'ятдесят літ активно працює в ім'я України. Відомі його казкознавчі дослідження, записи фольклору, книги про письменників Закарпаття. Мені відрадно, що Іван Хланта побував у моєму рідному селі Зяткцівцях, вшанував пам'ять видатних земляків Гната Танцюри та Явдохи Зуїхи. Приємно, що мені вдалося своєрідно віддячити закарпатському добродієві Івану - побувати в його рідному селі Копашнево, виступити перед учителями та учнями, побувати в шкільному музеї Книги. Нові книги Володимира Качкана закликають до пошанування талантів за життя.
Микола ДМИТРЕНКО
// Народознавство. - 2009. - лют.