ВОНА ЗАВЖДИ ДОПОМОЖЕ
Скарбницею духовності Прикарпатського краю ось уже 66 років є Івано-Франківська обласна державна універсальна наукова бібліотека імені І. Франка - храм мудрості народу і його національної пам'яті, який дбайливо зберігає і примножує краєзнавчий, вітчизняний та зарубіжний пласти наукових знань, щедро дарує його читачам. Вона одна з провідних інформаційних, культурних та просвітницьких установ Івано-Франківщини, головна бібліотека регіону, науково-методичний та координаційний центр для бібліотек регіону. Незмінним її керівником більше 30 років є Марія Вікторівна Альба, заслужений працівник культури У країни.
Заснована бібліотека Постановою Ради народних комісарів УРСР від 8 травня 1940 р. Першим директором був педагог, бібліофіл, краєзнавець Василь Пашницький. Під час Другої світової війни вона була майже повністю розграбована німецькими та мадярськими військами, які розміщувалися у будинку бібліотеки. Пошкоджено приміщення, знищено майно, пограбовано книжковий фонд. І лише 1944 року обласна бібліотека почала відроджуватися. Однак значну частку її книжкових багатств втрачено назавжди (200 тис. книг).
1956 року з нагоди 100-річчя від дня народження великого українського письменника Івана Франка, обласній бібліотеці присвоєно ім'я Великого Каменяра. А 1966 року з масової її реорганізували в наукову. Головна бібліетека стає закладом універсального профілю і основним депозитарієм краєзнавчих видань, літератури іноземними мовами, науково-методичним і координаційним центром організації діяльності бібліотек усіх систем і відомств. Згідно з новим статусом розпочалося наукове формування фонду, розширюється структура бібліотеки, відкриваються нові підрозділи. Дбайливо, зберігаючи й примножуючи книжкове багатство, сьогодні вона щедро дарує півмільйонний фонд близько як 22 тисячам користувачам, до послуг яких - 15 відділів та 3 сектори. Діяльність бібліотеки спрямована на задоволення всезростаючих запитів та потреб читачів.
Обласна бібліотека - це осередок спілкування краян, наукової еліти та творчої інтелігенції регіону. У ній діють клуб цікавих зустрічей, літературна вітальня, інтелектуальний клуб творчих особистостей, краєзнавчі та літературно-мистецькі студії. Налагоджена співпраця з органами влади та місцевого самоврядування, комерційними структурами, обласними організаціями Національних Спілок письменників, художників та краєзнавців, політичними партіями та організаціями, навчальними та культурно-просвітницькими закладами, громадськістю. Бібліотека є колективним членом Івано-Франківського обласного відділення Наукового товариства ім. Шевченка.
Визначальним у роботі книгозбірні є популяризація вітчизняних, зарубіжних та краєзнавчих видань. Мешканці Івано-Франківська охоче відвідують презентації нових книг, творчі зустрічі з літераторами і вченими, художниками і співаками, вернісажі, літературно-музичні вечори тощо. З нагоди 150-літнього ювілею І. Франка бібліотека спільно з НТШ проводить наукові читання за участю відомих учених краю. Надзвичайну зацікавленість та схвальні відгуки у громадськості набули знайомства зблизька з відомими та малознаними талановитими особистостями - раціоналізаторами і винахідниками України та Прикарпаття зокрема. Ці зустрічі відбуваються в рамках інтелектуального клубу творчих особистостей - спільного творчого проекту обласної бібліотеки, обласного товариства винахідників і раціоналізаторів України та Спілки наукових й інженерних об'єднань України.
Перелічити всі заходи важко, оскільки кожний із них заслуговує на особливу увагу, адже їх готують і вкладають свою частку душі справжні професіонали - бібліотечні працівники.
Нині в умовах глобалізації інформаційного простору основний зміст діяльності бібліотеки - це сприяння інтелектуалізації суспільства. Обласна державна універсальна наукова бібліотека ім. (І. Франка - перший заклад культури на Прикарпатті, який надає своїм читачам вільний доступ до накопичених світових електронних ресурсів. Читачам пропонується широкий спектр інформаційно-бібліографічнйх послуг. З грудня 2001 року працює Інтернет-центр у рамках проекту „Інтернет для публічних бібліотек" (LЕАР) за фінансової підтримки Посольства США в Україні. За цим же грантом діють Інтернет-центри у Долинській районній, Вигодській селищній та Лолинській сільській бібліотеках. Доступ до Інтернету мають і користувачі Надвірнянської та Косівської центральних бібліотек. Ця діяльність сприяє інтеграції Івано-Франківщини в міжнародну спільноту.
2004 року обласна бібліотека стала переможцем проекту „Вікно в Америку". Завдяки уряду США в Україні на базі відділу літератури іноземними мовами діє інформаційно-ресурсний центр, який забезпечує демократичний, безкоштовний доступ усіх верств населення до інформації про історію та сьогодення, освіту та культуру США, робить можливим доступ до друкованих, електронних та відеоматеріалів про Америку.
Бібліотека підтримала ініціативу Міжнародного Фонду „Відродження" щодо реалізації проекту „Створення регіональних інформаційних порталів та інформаційних центрів на базі регіональних публічних бібліотек України". Це регіональний ресурс, який забезпечує користувачів якісною інформацією з різних аспектів та галузей життєдіяльності Івано-Франківщини.
З 2003 року представлена бібліотека і на власній веб-сторінці. За адресою http://www.lib.if.ua. зацікавлені користувачі мають можливість одержати оперативну інформацію про важливі події у діяльності бібліотеки, масові заходи, познайомитися з цікавими новими надходженнями, репертуаром бібліотечних послуг.
Щорічно бібліотека одержує 3-4 тисячі нових книжкових видань, понад п'ятсот назв журналів і газет, зокрема й освітянських.
Особливе місце в роботі бібліотеки посідає співробітництво із мас-медіа. Репортажі про знаменні та пам'ятні дати в житті країни і Прикарпаття, відомих громадсько-політичних діячів, літераторів, митців, про нову літературу три рази на тиждень висвітлюються у власній рубриці бібліотеки „Скарбниця" на обласному радіо. Спеціальна рубрика діє і в газеті „Освітянське слово" з новинками педагогічних видань та фахових статей для вчителів.
Обласна бібліотека постійно надає методичну та консультативну допомогу бібліотекам області, що сприяє впровадженню інновацій у їх практику. З метою професійного, творчого та інтелектуального розвитку бібліотечних працівників вона організовує конференції, наради, семінари. Працівники бібліотеки намагаються вкладати в роботу всі свої знання, уміння, творчість, новаторство. Колектив дбає, щоб обласна державна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка завжди була справжнім світочем науки й культури, духовності й добра, гостинно зустрічає всіх, кому потрібна оперативна та якісна інформація.
Людмила БАБІЙ
Бабій Л. Вона завжди допоможе [ОУНБ ім. І. Франка] / Людмила Бабій // Освітянське слово. - 2006. - 5 жовт. (№ 32). - С. 4.