БІБЛІОТЕКА – ТЕРИТОРІЯ ТОЛЕРАНТНОСТІ
Бібліотека як важливий центр духовного життя країни чи певного регіону використовує різноманітні форми роботи, об'єднує громадськість і стає своєрідною територією толерантності.
Гасло „Схід і Захід - разом", що стало актуальним останнім часом, сьогодні втілюється в життя і бібліотечною спільнотою України, яка зміцнює духовні мости між регіонами, сприяє взаєморозумінню їхніх жителів.
Так, директор Долинської ЦБС Івано-Франківської області Л. Фреїв була учасником Всеукраїнського семінару „Проект LEAP: Підвищення ролі бібліотек у житті місцевої громади", і зокрема акції „Українська книга - бібліотекам Донбасу". Вона подарувала Донецькій ОУНБ ім. Н. К. Крупської добірку нових видань прикарпатських авторів та номер всеукраїнського літературно-художнього та громадсько-політичного журналу „Перевал", що виходить в Івано-Франківську.
В Івано-Франківській ОУНБ ім. І. Франка проходить чимало соціально-культурних заходів, що сприяють вихованню толерантності у спілкуванні між окремими особами і соціальними, культурними, релігійними та мовними об'єднаннями краян.
Велике зацікавлення завжди викликають наукові читання „Україна. XXI сторіччя". Це спільний проект нашої бібліотеки та Івано-Франківського осередку Наукового товариства ім. Т. Шевченка. Найвідоміші вчені, діячі Прикарпаття розглядають глобальні питання сьогодення, зокрема доволі часто піднімають проблеми моральності. Так, читання „Етика: особистість і суспільство" пройшли за участю голови Івано-Франківського осередку НТШ, професора Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Б. Остафійчука, „Клонування живих істот: добро чи зло?" - професора Івано-Франківського державного медичного університету Л. Ковальчук, „Павло Іоанн II і Україна" - за участю Єпископа Ординарія УГКЦ Софрона Мудрого та ін.
Для глибокого пізнання культури народів світу широко популяризується література, що висвітлює історію і сьогодення, традиції й кращі надбання писемного слова та мистецтва зарубіжних країн. Бібліотека співпрацює з польським товариством „Пшиязнь". Відбулися засідання клубу цікавих зустрічей, присвячені розвитку культури національних меншин Прикарпаття „Культура кожної нації - частина світової культури", творчості польських письменників Ю. Словацького, Я. Твардовського, читацька конференція за творчістю Й. Крашевського, презентація книги Я. Хороши „Гуцульщина в польській літературі".
Тісні зв'язки підтримуються з російською общиною в Івано-Франківській області. Було спільно проведено літературно-музичні вечори, присвячені творчості О. Пушкіна і Ф. Тютчева. Широкий інтерес викликала презентація книги „Ткань й ландшафт". Це антологія прозових та поетичних творів наших земляків, написаних російською мовою. У презентації взяли участь генеральний консул Російської Федерації у Львові О. Чупигін та аташе генерального консульства РФ у Львові Л. Сабурова.
ОУНБ брала участь у презентації автобіографічної книги нашого краянина Б. Арсена „Моя гірка правда. Я і Холокост на Прикарпатті", де автор, зокрема, розповідає про дружні відносини українського, єврейського, польського, німецького населення в прикарпатських селах у міжвоєнний період і на основі цих прикладів закликає своїх читачів до толерантності у міжнаціональних стосунках.
У справжнє свято для громадськості Прикарпаття вилилися зустрічі із французькою делегацією - членами Асоціації культурних та ділових зв'язків „Прикарпаття - Валь-де-Крьоз" та відомими польськими письменниками в рамках Днів культури Опольського воєводства в Івано-Франківській області. Великий інтерес викликали літературно-музичний вечір „Образ жінки у французькій літературі" та Інтернет-круїз „Країнами Європи". Обласною бібліотекою з приємністю прийнято пропозицію директора Воєводської бібліотеки м. Опольє Т. Хробака та голови Асоціації О. Лєвіцкі щодо встановлення партнерських професійних та культурних взаємин.
Активною є співпраця з Британською Радою в Україні, бібліотекою Гете-інституту (м. Київ), волонтерами Корпусу Миру в нашому регіоні, українсько-американським доброчинним фондом „Сейбр-Світло" та ін.
Для книгозбірень Івано-Франківщини стає реальністю запровадження новітніх інформаційних технологій завдяки співробітництву з Посольством США в Україні та Міжнародним фондом „Відродження". Адже за сприяння посольства ОУНБ ім. І. Франка стала першим закладом культури на Прикарпатті, який надає своїм читачам безкоштовний доступ до світових інформаційних ресурсів через Інтернет. Це забезпечує рівні можливості для соціального і професійного зростання для найменш захищених верств населення. У грудні 2001 року було відкрито Інтернет-центр у рамках проекту „Інтернет для публічних бібліотек (ЬЕАР)", продовженням якого став проект „LEAP-Delta". А 2004 р. були відкриті Інтернет-центри у Долинській центральній районній та Вигодській селищній бібліотеках, які стали переможцями конкурсу „LEAP-IV".
Спільно з Міжнародним фондом „Відродження" реалізується проект „Створення регіональних інформаційних порталів та інформаційних центрів на базі публічних бібліотек України".
Важливою подією не тільки для обласного центру, але й регіону в цілому стала участь обласної бібліотеки у проекті Посольства США в Україні „Вікно в Америку". Грант отримано і це дає можливість відкрити найближчим часом інформаційно-ресурсний центр на базі відділу літератури іноземними мовами.
Хочеться підкреслити, що саме бібліотекарі, серед яких багато творчих особистостей, справжніх фахівців, ініціаторів цікавих починань, роблять відчутний внесок у розвиток моральності, високих людських якостей кожного громадянина. Сприяючи підвищенню інтелектуального потенціалу суспільства, популяризуючи кращі твори національної і світової літератури, вони тим самим примножують добру славу України і своєї малої батьківщини.
Людмила БАБІЙ
Бабій Л. Бібліотека - територія толерантності / Людмила Бабій // Бібліотечна планета. - 2005. - № 4. - С. 28.