Літературно-мистецьке життя Івано-Франківщини через призму діяльності обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка
Історія України, малої батьківщини невіддільна від історії її бібліотек, адже саме книгозбірні були, є і будуть основою національної духовності. Минають століття, змінюються покоління, а книга, невпинно поглиблюючи свій зміст, не перестає бути великою скарбницею мудрості. Книжність, освіченість - характерні риси українців. Практично немає жодної освіченої людини, яка б обминула бібліотеку. Адже фонди бібліотек містять невичерпні запаси енергії, які відкривають широку дорогу до знань, до духовного самовдосконалення, до істини, розкриваючи світову історію та багатовікову історію свого народу, його душу, характер, вдачу.
І якраз Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка є найбільшим центром документально-інформаційних ресурсів у нашому регіоні. До послуг краян тут представлено півмільйона творів друку з різних галузей знань. Одним із пріоритетних напрямів діяльності бібліотеки є найбільш повне розкриття та популяризація її книжкових багатств, залучення краян до відзначення знаменних, пам'ятних дат у житті України і зокрема Івано-Франківщини.
Нині обласна бібліотека є центром культурно-мистецького життя краю, її гостями були державні діячі, відомі особистості м. Івано-Франківська, області та України.
Так, яскравою подією в діяльності бібліотеки стало проведення в червні 2003 року Днів Великої Британії в Івано-Франківську за участю Надзвичайного і Повноважного посла Великої Британії в Україні Роберта Брінклі, представників Посольства Великої Британії, Британської Ради в Україні. В рамках інформаційного ярмарку „Сучасна Британія" відбулися конференції, семінари, вікторини, демонструвалися кінофільми про Сполучене Королівство, експонувалися сучасні британські видання. Ці заходи дали можливість іванофранківцям і гостям міста ознайомитися з досягненнями Великої Британії в різноманітних сферах життя, дізнатись про її участь у вирішенні глобальних проблем, оцінити партнерські стосунки з Україною. Впродовж двох днів понад 2600 науковців, фахівців, викладачів, студентів, учнів, журналістів та читачів бібліотеки відвідало Інформаційний ярмарок.
Обласна бібліотека намагається розширювати свої творчі стосунки з громадськими організаціями, благодійними фондами, культурно-просвітницькими закладами, бібліотеками різних систем і відомств. Зокрема Львівська наукова бібліотека ім. В. Стефаника Національної академії наук України відкрила в нашій бібліотеці свою колекцію, до якої вже передано 143 примірники цінної літератури. В жовтні 2003 року відбулася зустріч з директором цієї бібліотеки, нашим краянином, професором М. Романюком, підписано Угоду про співпрацю, намічено її перспективи.
Нещодавно до обласної бібліотеки надійшла пропозиція від директора міської публічної бібліотеки м. Ополього (Польща) Єльшбети Кампи про партнерську професійну співпрацю української та польської бібліотеками. Ми з приємністю прийняли запрошення в налагодженні взаємин, які надали б можливість глибше ознайомитись з діяльністю бібліотеки м. Ополього. Плануємо здійснювати книгообмін сучасною літературою, проводити Дні польської та української книги, організовувати курси із взаємного обміну досвідом в обслуговуванні читачів.
У березні 2004 року з великим успіхом пройшла презентація видань американського видавництва „Shiping Stones" за участю волонтерів Корпусу Миру в нашому регіоні. В дарунок бібліотека одержала 250 примірників англомовних науково-популярних видань та книг сучасної американської літератури.
Загалом за минулий рік до бібліотеки надійшло півтори тисячі примірників подарованої літератури.
Зажив доброї слави й успішно діє спільний творчий проект обласних організацій Товариства винахідників та раціоналізаторів і Спілки наукових та інженерних об'єднань України й обласної бібліотеки - Інтелектуальний клуб творчих особистостей. Він об'єднує людей, які знайомлять громадськість краю з провідними діячами науки і техніки, висококваліфікованими фахівцями, вченими. В рамках його роботи можна дізнатись про нові розробки науковців та виробників. Адже від їхніх зусиль, думок, таланту значною мірою залежать розвиток Івано-Франківщини, майбутнє нашої держави.
Зокрема відбулися зустрічі із заступником директора обласного об'єднання спиртогорілчаної промисловості „Княгинин", заслуженим винахідником України Христиною Кірюк, орденоносицею княгині Ольги, заслуженим раціоналізатором України Марією Волосовською, лауреатом Державної премії в галузі науки і техніки за 2003 р., професором, проректором Прикарпатського університету ім. В. Стефаника Богданом Остафійчуком, академіком, заслуженим працівником вищої школи, лауреатом Державної премії в галузі науки і техніки за 1992 рік, ректором Івано-Франківської державної медичної академії Євгеном Нейком, ученим-винахідником, доцентом кафедри методів та приладів контролю якості і сертифікації Івано-Франківського Національного технічного університету нафти і газу Орестом Середюком, народним депутатом України, почесним головою правління ВАТ „Івано-Франківськцемент", заслуженим працівником промисловості України, кавалером орденів „За заслуги" III і II ступенів Миколою Круцем, ученим-економістом, заступником голови Світової Спілки Професійних Учителів в Україні Василем Гречаником.
В Івано-Франківську започаткована постійно діюча академія „Українці в світовій науці і літературі". Одним з її організаторів є обласна універсальна наукова бібліотека ім. Івана Франка. Перше засідання було присвячено визначному українському вченому-фізику і громадському діячеві, одному з творців першого перекладу українською мовою Святого Письма Іванові Пулюю. В роботі академії взяли участь відомий учений з Інституту фізики НАН України професор В. Шендеровський, ректори Прикарпатського університету ім. В. Стефаника академік В. Кононенко, Івано-Франківського Національного технічного університету нафти і газу професор Є. Крижанівський та ін.
Триває спільна робота з обласною організацією Всеукраїнської спілки краєзнавців, науковим товариством ім. Т. Шевченка, товариствами національних меншин у м. Івано-Франківську, Українсько-канадським бізнес-центром, Інститутом післядипломної освіти педагогічних працівників, Центром підвищення кваліфікації державних службовців.
Розпочато співпрацю з молодіжною адміністрацією області, міським локальним комітетом „АІСЕК" м. Івано-Франківська.
Просвітницьку місію виконують масові заходи бібліотеки, присвячені висвітленню питань історії та культури нашої держави, її сучасності, відзначення знаменних і пам'ятних дат.
Не втратити зв'язок з минулим, відчути власну причетність кожного до історичної події допомагають літературні вечори, історичні години, вечори пам'яті, книжково-ілюстративні виставки на відзначення роковин незалежності України, Злуки, утворення УПА, ЗУНР, битви під Кругами, голодомору в Україні тощо.
Зокрема бібліотека провела: вечір-реквієм „Спом'янімо славу Крутів", літературно-музичний вечір „Рідна моя Україно", історичну оповідь „Голодомор 1932-1933 років - пам'ять історії", а також низку заходів, які знайомили читачів з величними постатями української минувшини, а саме з Павлом Скоропадським, Кирилом Розумовським, Іваном Мазепою, Ярославом Мудрим, Славою Стецько.
Традиційними в бібліотеці є зустрічі з відомими вченими-краєзнавцями, зокрема з академіком Володимиром Грабовецьким, доцентом Петром Арсеничем.
В обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка діяла виставка краєзнавчих видань з історії населених пунктів області „Широкий світ малої батьківщини" та видано бібліографічний каталог, де було представлено понад 250 книг, які вийшли друком за 1990-2000 роки. Читачі мали змогу дізнатися про давню і новітню історію краю, традиції, звичаї та обряди, визначних людей, повсякденне життя наших міст і сіл упродовж століть.
Наша бібліотека, яка володіє найповнішим фондом краєзнавчих видань, використовує всі можливості для збору, зберігання і поширення різноманітної краєзнавчої інформації, допомагає дослідникам у написанні літописів міст і сіл Прикарпаття.
Пам'ять про бібліофіла, краєзнавця, засновника Івано-Франківської обласної наукової бібліотеки ім. І. Франка Василя Пашницького зберігається в нашому колективі. З нагоди 100-річчя від дня його народження відбулися ювілейні урочистості, діяла виставка особистих документів і праць Василя Пашницького, матеріалів місцевих краєзнавців. Участь у святі взяла онука Василя Пашницького Інеса.
Бібліотека приділяє постійну увагу популяризації народних звичаїв та обрядів, відзначенню релігійних свят. Так, до Різдвяних свят було проведено народознавчі читання „Різдвяне свято - вічне й неповторне" та організовано барвисту виставку новорічних та різдвяних поштових листівок з власної колекції відомого краєзнавця Петра Арсенича. Інтерес у читачів бібліотеки викликала й експозиція творів декоративно-вжиткового мистецтва.
Великому святові Воскресіння Господнього була присвячена літературно-музична композиція „Світлий празник Великодня" та розгорнута книжкова виставка. Зацікавлену аудиторію збирали і літературно-мистецький вечір „Ой на Івана, ой на Купала", виставки-роздуми „Собори душ своїх бережіть", „Свята трійця", „Коріння й традиції українського родини". Традиційним є відзначення в бібліотеці Дня матері. Так, було проведено літературно-музичний вечір „Стежина до храму душі материнства", розгорнуто книжково-ілюстративну виставку.
Велику увагу приділяє бібліотека популяризації творчості відомих зарубіжних і українських майстрів писемного слова.
Так, до 190-річчя від дня народження Тараса Шевченка в бібліотеці було зорганізовано низку заходів на вшанування пам'яті українського генія, а саме: літературно-музичний вечір „І століття не зітруть його ім'я", літературно-краєзнавчу студію „Шевченко в пам'яті галичан", книжкові виставки „Пам'ять про Кобзаря не згасне", «Лауреати Національної премії ім. Т. Шевченка". Вийшли друком збірники матеріалів на допомогу бібліотекам області в проведенні урочистостей з нагоди ювілею й інформаційна довідка „Пам'ятники Т. Шевченку на Прикарпатті".
Спільно з обласним управлінням у справах сім'ї та молоді ОДА проведено науково-практичну конференцію „Іще раз до Тараса..."
Вже третій рік поспіль бібліотека спільно з Науково-методичним центром культури Прикарпаття проводить обласний огляд-конкурс читців Шевченківської поезії. Заключним акордом його стало обласне свято рідної мови.
Бібліотека здійснює широкий комплекс заходів щодо відзначення ювілейних дат письменників України та зарубіжжя. Зокрема було проведено літературні читання „Писемний світ Олеся Гончара", літературно-мистецький вечір „Дорогою болю і мужності" (до 120-річчя від дня народження О. Дучимінської), вечір-реквієм „Я не умру, я вічно буду жити..." (до дня пам'яті української письменниці Лесі Українки), літературний вечір „Слова зворушеного серця: сторінками епістолярної спадщини Ольги Кобилянської", читацьку конференцію „Психологічний реалізм творчості Стендаля" (до 220-річчя від дня народження французького письменника), поетичний вечір „Великий романтик XIX ст. Адам Міцкевич".
У бібліотеці проходить чимало презентацій нових видань.
Так, у справжнє свято вилилася презентація книги Неоніли Стефурак „Первоцвіт". Лунало поетичне слово, звучала духовна музика, експонувалися акварелі Тетяни Павлик - авторки художнього оформлення книги.
Надзвичайну зацікавленість викликала презентація третьої поетичної збірки члена Спілки письменників України Ольги Слоньовської „Сонати для коханого", де було ухвалено рішення висунути цю збірку на здобуття міської премії ім. І. Франка, яку поетеса й отримала згодом.
Широке коло шанувальників прекрасного зібрала презентація книги Марії Корпанюк „Ніким не бачені картини". Влучним доповненням була її виставка пастелей, які лягли в основу книги.
Великий інтерес у читачів бібліотеки викликала презентація книги Віктора Рога (м. Київ) „Життя для України". До збірки ввійшли статті про життя і діяльність визначних громадських діячів України: М. Міхновського, Д. Донцова, Є. Коновальця, С. Бандери, 3. Красівського.
Традиційними стали в бібліотеці творчі зустрічі з провідними майстрами сцени обласного музично-драматичного театру ім. І. Франка (С. Овчарова, С. Якубовський, заслужені артисти України Т. Перета, В. Пантелюк), обласної філармонії (заслужені артисти України О. Велка, І. Мокрецька), майстрами декоративно-вжиткового мистецтва (члени Спілки майстрів народного мистецтва України І. Свйонтек, Г. Пархуць), талановитою молоддю (лауреат літературних і музичних Міжнародних та Всеукраїнських конкурсів Йордане Дранчук, тележурналіст Любомир Белей).
Цікавими були мистецькі вечори, присвячені видатним діячам мистецтва України: „Любов моя - Карпатський край" (до 80-річчя від дня народження композитора-пісняра Дмитра Циганкова), „Жива вода його пісень" (до 55-річчя від дня народження поета і композитора Володимира Івасюка).
Досвід нашої роботи викликає великий інтерес у представників ЗМІ. Про творчі контакти свідчить той факт, що більшість масових заходів проходить за інформаційної підтримки журналістів місцевих газет, телерадіокомпаній. Спеціальні рубрики бібліотеки діють на обласному радіо та в газеті „Освітянське слово". В рубриці „Скарбниця" краяни мають можливість дізнатися про нові цікаві книги, події, факти про визначних постатей історії, науки та культури, про різноманітні культурно-просвітницькі заходи обласної бібліотеки. Це сприяє духовному збагаченню краян.
Насамкінець зауважу, що, незважаючи на бурхливий розвиток інформаційних ресурсів, ніщо не може замінити безпосереднього спілкування та зустрічей з книгою, які спонукають до роздумів, дають наснагу й поштовх новим ідеям, сприяють співпраці й взаєморозумінню.
І саме обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка сьогодні є важливою соціально-культурною інституцією краю. Вона нині стала осередком інтелектуального спілкування, зі своїми добрими традиціями, своєю моделлю популяризації документально-інформаційних ресурсів.
Людмила БАБІЙ
Бабій Л. Літературно-мистецьке життя Івано-Франківщини через призму діяльності ОУНБ ім. І. Франка / Людмила Бабій // Краєзнавець Прикарпаття. - 2004. - № 3. - С. 58-59.