Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail: Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31


Графік роботи:

Щоденно: з 10 - до 19 години
В неділю: з 10 - до 18 години
Субота - вихідний день
Останній четвер місяця - санітарний день.


Енциклопедія Сучасної України

Він хотів вивести український театр на світові обріїМинуло 120 років від дня народження видатного українського театрального діяча Леся Курбаса. Онук священика, син  галицьких акторів, він ще в дитинстві відчув потяг до театру. Батьки намагалися дати сину грунтовну освіту. Він навчався у гімназії в Тернополі, здобував знання у Віденському та Львівському університетах. Будучи студентом, Лесь Курбас стежив за тогочасним життям сцени не тільки рідної Галичини, а й усієї України, Польщі, Німеччини. Захоплення театром поступово ставало сенсом його життя.

Театральна діяльність Леся Курбаса розпочалась із гуцульського театру Гната Хоткевича. Відтак був театр „Тернопільські театральні вечори", який Л. Курбас створив з професійних акторів і обдарованої молоді аматорських театральних колективів. Тут він був режисером, художнім керівником і директором.

1916 року Леся Курбаса запрошує до Києва відомий майстер української сцени М. Садовський, де він дебютував в ролі Степана в драмі „Невольник" Марка Кропивницького. Пізніше були і інші ролі, створення студії „Молодий театр", а згодом - і мистецького об'єднання „Березіль".

Митець мав неабиякий нахил до філософських узагальнень, умів глибоко вникати у зміст драматичних творів, завжди шукав і знаходив щось нове, досі небувале у сценічному мистецтві. Він хотів вивести український театр на світові обрії, але не судилося... Переслідування, арешт, Соловки, де й зупинилося серце митця, засудженого до розстрілу.

Сьогодні ми розуміємо, що ім'я Леся Курбаса назавжди залишиться в нашій історії, адже колорит його творчості унікальний і неповторний. Він був людиною європейської культури, інтелігентності, шляхетності. Про це говорилося на вечорі вшанування пам'яті митця, який відбувався в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Івана Франка за участю краєзнавця Петра Арсенича і режисера Василя Юрціва. А книжкова виставка „Лесь Курбас і духовні основи українського мистецтва" діє тут ще й сьогодні.

Людмила БАБІЙ

Бабій Л. Він хотів вивести український театр на світові обрії : [про вечір вшанування пам'яті Леся Курбаса] // Людмила Бабій // Галичина. - 2007. - 17 берез.

 

Оновлено 11-07-2020
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка