Шляхетна пані з „вогником” в очах
Завтра Івано-Франківська державна обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка святкуватиме своє 65-річчя. Колись ця шляхетна літня пані не мала стільки поважних титулів, а була звичайною публічною бібліотекою, щоправда із чималим посагом, який перейшов їй у спадок від прабабусі - першої публічної бібліотеки Станиславова, заснованої 1872 року в приміщенні реальної школи на вул. Незалежності, 17. Відомо, що заснував її польський повстанець проти російського царату, політичний емігрант В. Смагловський, який подарував містові збірку із 3500 томів і став першим бібліотекарем публічної бібліотеки. Після його смерті у 1883 році почалися мандри бібліотеки по різних приміщеннях і тривали з перервами аж до 1996 року, відколи пані Бібліотека нарешті осіла, як і належить такій шляхетній особі, у панських покоях на вул. Пушкіна (тепер Чорновола, 22).
Але повернімося у далекі 40-ві, коли щойно відкриту Станіславську обласну державну бібліотеку очолив справжній патріот (доброволець УГА), краєзнавець, педагог, бібліофіл Василь Пашницький. До речі, теперішнє керівництво бібліотеки порушило клопотання перед міською владою про встановлення пам'ятної дошки В. Пашницькому. Відповідь, як завжди, - немає коштів.
Треба сказати, що, укомплектовуючи бібліотеку, Пашницький використовував приватні збірки, залишені людьми, які не сприймали радянської влади. Окрім рідкісних видань творів світової і вітчизняної літератури були в цих збірках і сотні томів „Наукових записок" НТШ, і вісім томів історії України-Руси М. Грушевського, його ж історія української літератури, всі твори Богдана Лепкого, український переклад Біблії у виданні Британського біблійного товариства, варшавське 16-томне видання творів Т. Шевченка... Неважко здогадатися, що всі ці унікальні раритети радянська влада вилучила з фонду бібліотеки, а його першого директора Василя Пашницького дуже швидко замінила на фахівця з вищою бібліотечною освітою Івана Хорунжого. Бібліотеці було надано нове приміщення - двоповерховий будинок на вул. Пушкіна, 1, в якому під час окупації оселилися німецькі та мадярські офіцери і зруйнували його настільки, що у 1944 році, коли Іван Хорунжий повернувся до своїх обов'язків директора, воно потребувало капітального ремонту: дах протікав, були пошкоджені водопровід і каналізація, зруйнована стіна, 200 тисяч книг знищено. У післявоєнні роки в читальній залі палилася грубка, і дим від сирих дров виїдав очі. Чорнило замерзало в чорнильницях, а бібліотекарі і читачі працювали у верхньому одязі.
Так бібліотека продовжувала своє життя. Кількість придбаних книг рік у рік зростала, читачів ставала все більше, бібліотекарі почали проводити обласні семінари, виїздили в села і райони, налагоджували роботу районних методичних центрів. 1953 року, вже за директорування Миколи Сулими, було проведено капітальний ремонт бібліотеки, а в 1956 році, з нагоди 100-річчя від дня народження і. Франка, бібліотеці було присвоєно ім'я Великого Каменяра. В 1966-му бібліотеку з масової реорганізували в наукову, розширилася її структура, відкрилися нові підрозділи. Саме тоді, в 60-ті, на роботу до бібліотеки прийшли молоді працівниці Алла Бойко і Нелля Борисова. Ось як вони згадують ті часи:
- Країна працювала, вчилася. Сотні молодих людей здобували освіту в інститутах, технікумах, школах робітничої молоді. Бібліотек було мало, тож всі приходили до обласної. Довгі черги читачів простягалися аж до коридора, і кожного треба було обслужити. Так, було важко. Високі стелажі під саму стелю, незручні драбини, маленька зарплата. А скільки кілограмів, які складалися в тонни, перенесли наші худенькі руки під час переїздів до нових приміщень! Під час ремонтів ми працювали нарівні з штукатурами і мулярами. Багато кілометрів пройшли від села до села, щоб допомогти сільським бібліотекам, а в області їх чимало. В заметілі, в дощ, через потічки, в кращому разі на вантажівках, а найчастіше на возі діставалися ми до „вогників" культури... Передивляємось пожовклі від часу грамоти: „за багаторічну плідну працю, особистий внесок у розвиток української національної культури"... Скупі слова, але за ними наше життя, наша активна життєва позиція і наша улюблена робота.
Свого часу і пані Нелля, і пані Алла, сьогоднішні ветерани бібліотечної справи, були заступниками Марії Альби, яка очолила колектив у 1973- році і донині успішно керує ним. З нагоди завтрашнього свята я запросила Марію Вікторівну на коротеньку розмову. Цікавили мене, зокрема, питання поповнення та оновлення фондів сільських бібліотек, а також надмірна перевантаженість приміщення обласної бібліотеки. Ось що сказала Марія Альба:
- При бібліотеці завжди був обмінно-резервний фонд, який займався перерозподілом літератури в межах області. Останніми роками бібліотека щорічно передає в райони до 50 тисяч примірників різноманітних видань, але поповнення та оновленння фондів сільських бібліотек, що є для нас однією з найболючіших проблем, великою мірою залежить від місцевих бюджетів. На жаль, без державної підтримки ці бібліотеки приречені на загибель. Ні для кого не секрет, що приміщення сільських бібліотек здебільшого не опалюються, а, отже, нищиться і та література, яку вдалося надбати великими зусиллями. Не кажучи вже про здоров'я бібліотекарів.
А щодо перевантаженості приміщення обласної бібліотеки, то це питання нас турбує давно. Правда, торік бібліотеці передано гарне двоповерхове приміщення на вул. Сахарова, 30 (колишній бібколектор), але... з шістьма орендарями, термін оренди яких закінчується в 2010-2011 роках. Отже, обласна бібліотека якщо і зможе зібрати в цьому приміщенні усі позабазові відділи, то це ще буде не скоро. Можна було би добудувати кілька поверхів бібліотеки у її внутрішньому подвір'ї, але для цього також потрібні кошти. Хоч цікаві ідеї є: скажімо, розташувати в добудованому приміщенні музей Франка, про який вже давно ведеться мова...
Марія Вікторівна квапиться, бо в бібліотеці знову ремонт. Аякже, до свого 65-річчя шляхетна пані Бібліотека повинна бути гарною, і навіть сучасною, адже в грудні 2001-го в її приміщенні відкрито Інтернет-центр, а минулого року вона стала переможницею проекту „Вікно в Америку" і незабаром відкриє для своїх читачів безплатний доступ до друкованих, електронних та відеоматеріалів про США.
А до активного світського життя їй не звикати: зустрічі з науковцями і письменниками, презентації нових видань, виставки і творчі вечори - такий широкий спектр салонного життя нашої ювілярки. Тож нехай вересневе сонечко осяє сивини її бабиного літа, а всім її вірним слугиням за невтомну самовіддану працю - многая літа!
Неоніла СТЕФУРАК
Стефурак Н. Шляхетна пані з „вогником" в очах : [про історію та сьогодення ОУНБ ім. І. Франка] / Неоніла Стефурак // Галичина. - 2005. - 29 верес. (№145-146).