Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Храм, де поклоняються книзі



У глибину століть сягає історія українського народу. Пізнати минувшину рідної держави, духовні багатства нашого суспільства допомагають книги. Ці документальні пам'ятки вітчизняної та закордонної культур зберігаються у храмах знань - бібліотеках. На Івано-Франківщині понад 800 бібліотек. Серед них однією з найбільших є обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка - наукова за змістом, універсальна за профілем, яка виступає науково-інформаційною та культурно-освітньою установою, центральним обласним книгосховищем творів друку, рукописів, депозитарієм краєзнавчої літератури.

Організована бібліотека в 1940 році. Нині фонди її нараховують понад 500 тисяч друкованих видань, а число відвідувачів сягає 18 тисяч.

Відчинивши двері ОУНБ ім. І. Франка, потрапляємо в просторе і водночас затишне приміщення, стіни якого прикрашають твори відомих художників Прикарпаття, а декоративні рослини, квіткові оранжереї в залах створюють атмосферу вишуканості і  комфорту. Працювати тут над книгою надзвичайно зручно і приємно. Тим більше, що й культура обслуговування дуже висока. В штаті - 54 працівники, які мають вищу освіту, досвід роботи.

Звідки ж починає свою дорогу до читача книга? Це питання перш за все вирішує відділ комплектування фондів, який сьогодні, не маючи державного асигнування, все ж вишукує альтернативні шляхи поповнення бібліотеки друкованими виданнями, купуючи їх у букіністичних та комерційних магазинах за кошти, вилучені від додаткових послуг, налагоджуючи зв'язки з авторами та видавцями, закордонними культурними представництвами, доброчинними фондами.

Далі книга потрапляє у відділ обробки літератури й організації каталогів, який описує, систематизує та опрацьовує її. Потім з нею має справу довідково-бібліографічний відділ, що через систему каталогів і картотек відкриває фонд бліотеки для читачів. Диференційоване, іидивідуальне, групове забезпечення читачів за конкретною тематикою здійснює сектор наукової інформації з питань культури та мистецтва. Вражає універсальна читальна зала з багатим книжковим фондом, який задовольняє професійні запити значної частини читачів бібліотеки.

ОУНБ ім. І. Франка - центр краєзнавства. Читацькі запити з питань історії рідного краю, соціально-економічного розвитку Івано-Франківщини, літературно-мистецького життя регіону спонукали до створення в бібліотеці відділу краєзнавчої літератури, який має багатий книжковий фонд. Сьогодні більшість авторів книг про наш край, професійні історики та краєзнавці, письменники і поети Прикарпаття добре розуміють, що тільки в бібліотеці їхні твори знайдуть широке коло читачів, стануть у пригоді всім, хто цікавиться минувшиною і сьогоденням Івано-Франківщини.

Література та періодика польською, німецькою, англійською, французькою мовами є у відділі іноземної літератури. Приміщення цього відділу розташоване окремо від бібліотеки, на вулиці Незалежності, 46. Працівники його вільно володіють кількома іноземними мовами.

Завдяки тісній співпраці відділу з посольствами, культур­ними представництвами закордонних країн фонд поповню­ється новими книгами. Наприклад, бібліотека включена в акцію „Бібліотека тисячоліття" і через Британську раду в Україні вже отримала 50 книг.

Цікаво працює відділ економіко-виробничої літерату­ри. Це єдиний на Івано-Франківщині осередок інформації для ділових людей і тих, хто хоче знайти своє місце в нових реаліях сьогодення. Спільно, з Українсько-канад­ським бізнес-центром та обласною організацією Товарис­тва раціоналізаторів і винахідників відділ проводить семі­нари, засідання за „круглим столом" з актуальних питань економіки, підприємництва, розвитку малого та середньо­го бізнесу, здійснює оперативне індивідуальне інформу­вання науковців, підприємців та фахівців різних галузей народного господарства. Тут створено консультаційний пункт, що допомагає вирішувати питання виходу з еконо­мічної кризи, виживання об'єктів промислового і сіль­ськогосподарського виробництва. Результат цієї праці - визнання економіко-виробничого відділу бібліотеки най­кращим громадським консультантом за підсумками облас­ного огляду „Техтворчість Прикарпаття-98" Завідуюча відділом Л. Яковенко стала лауреатом премії „Галицький кмітливець року".

У новому приміщенні бібліотеки вдалося відкрити пре­красний відділ літератури з мистецтва, бібліотечний фонд якого дає можливість читачам глибше пізнати історію й сьогодення вітчизняного і світового мистецтва, побачити чудові репродукції відомих майстрів пензля, ознайомитися з нотним матеріалом знаних композиторів світу, перегор­нути сторінки життя цікавих творчих особистостей.

Мешканців Прикарпаття вражає розмаїття масових за­ходів, які проводяться в бібліотеці. Дійсно, вона є осеред­ком духовного спілкування. Тут постійно відбуваються на­уково-теоретичні і читацькі конференції, вечори-посвяти, літературно-мистецькі вечори, години духовності, вечори-портрети, бібліографічні огляди, книжкові виставки, при­свячені певним подіям. Великою популярністю користу­ються репрезентації книг, зокрема мова про книги В. Качкана „Хай святиться ім'я твоє", М. Фіголя „Мис­тецтво стародавнього Галича", Д. Степовика „Українська ікона Х-ХХ століть", С. Пушика „Хмаролом", а також молодих поетів І. Лембрик „Сонячна князівна", Т. Гавриліва „Закони географії" та „Година самотніх". Гостями лі­тературно-мистецької вітальні та клубу цікавих зустрічей були народні артисти України X. Фіцалович і С. Ромашок, голова обласної організації Спілки художників України Б. Губаль, академіки В. Грабовецький і І. Климишин, го­лова клубу авторської пісні 3. Слободян та інші. Започат­ковано і цикл „Повернуті імена", який допомагає пізнава­ти творчість забутих митців-українців.

Бібліотека ім. І. Франка сьогодні - це науково-інформаційний центр у регіоні. Вона здійснює оперативне ін­формування обласної ради народних депутатів, мерії міста і ряду відомств, організацій, комерційних структур. Форми інформування різноманітні: аналітичні огляди, письмові довідки, дайджести, реферативні матеріали, бібліографічні списки тощо. Враховуючи запити читачів, тут видали ряд бібліографічних покажчиків: „Археологічні скарби княжо­го Галича" (до 1100-ліття Галича), „Економіка України: проблеми і перспективи", „Західноукраїнська Народна Рес­публіка і Прикарпаття" (до 80-річчя ЗУНР) та інші. Вона є координатором діяльності всіх бібліотек краю. Для цьо­го науково-методичний відділ видав чимало методичних ма­теріалів - „Свято Галицького літопису", „Безмежність краси української мови" і т. д.

Всю цю величезну роботу бібліотеки організовує її директор Марія Альба, якій вдалося сформувати злаго­джений, єдиний творчий колектив. Тож закономірно, що обласна наукова книгозбірня зажила доброї слави, широ­кого визнання й великого авторитету.

Дарина НАЗАРЧУК

Назарчук Д. Храм, де поклоняються книзі : [про ОУНБ ім. І. Франка] / Дарина Назарчук // Тижневик Галичини. - 1999. - 8 лип.

Оновлено 28-03-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка