ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА БІБЛІОТЕКА НАРОДЖУВАЛАСЬ У ПАРИЖІ
Народження міської публічної бібліотеки має героїко-романтичне забарвлення. Після поразки антиросійських польських повстань 1831 та 1863 років, революції 1848 року в Парижі група колишніх повстанців і революціонерів опинилася в еміграції. Серед них були Вікентій Смагловський, Станіслав Яновський, Філіп Кулавський та Ігнат Медушовський - майбутні засновники бібліотеки. Ветерани вирішили між собою відкладати щодня по одному франкові з тієї не дуже великої пенсії, що виплачував їм уряд республіканської Франції, на придбання книжок. Так у Парижі почав формуватися фонд майбутньої станиславівської бібліотеки.
Чотири повстанці стали свідками Паризької комуни, переносили злигодні прусської облоги Парижа 1871 року. Двоє з них у той час померли з голоду.Через газети про ориґінальний книгозбір стало відомо в Галичині. Посипались пропозиції. Найбільшу наполегливість виявив тодішній станиславівський бургомістр І. Камінський. Він запросив двох вимушених парижан до нашого міста. І. Медушовський передав свої права В. Смагловському, а той в кінці 1872 року привозить із собою14 скринь з 5000 книг і на перших порах зупиняється в домі Камінського.
В. Смагловський після оформлення дарчого акта був призначений бібліотекарем з річною платою 400 ринських. Він помер 1883 року. В міжвоєнній Польщі бібліотека мала його ім'я.
З приміщеннями бібліотеці не щастило, вона мандрувала винайнятими. Для неї призначався третій поверх нової ратуші, що завершувалася будовою, але завадило радянське вторгнення 1939 року. Тоді книжковий фонд становив З0 000 примірників.
Якщо обласну універсальну бібліотеку ім. І. Франка вважати спадкоємицею першої публічної, то в неї цього року є підстави відзначати 135-річчя.
Івано-Франківська бібліотека народжувалась у Парижі // Головатий М. Етюди старого Станиславова. - Івано-Франківськ, 2007. - С. 108-109.