Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

ДІЯЛЬНІСТЬ ОБЛАСНОЇ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ ІМЕНІ ІВАНА ФРАНКА В ГАЛУЗІ ІСТОРИЧНОГО КРАЄЗНАВСТВА



Розбудова Української незалежної держави, становлення національної самосвідомості її народу і відродження культури призвело до бурхливого розвитку національної історичної науки. І, у першу чергу, звичайно, історичного краєзнав­ства. Адже любов до рідного краю - одне з освячених віками найчистіших людських почючуттів.

Івано-Франківська обласна наукова бібліотека імені І.Франка протягом усіх років свого існування приділяла велику увагу удосконаленню свого краєзнавчого довідково-бібліографічного апарату. І це стало важливою умовою розвитку бібліотечного краєзнавства, задоволення потреб суспільства в інформації про краєзнавчі матеріали на нинішньому етапі. За ці роки був створений великий зведений каталог видань, документів, джерел про нашу область і регіон в цілому, про кожний район, місто, село. Він складається з систематичної, топографічної та бібліографічної частин і нараховує близько 100 тисяч карток. Крім того, протягом останніх 10 років ведеться тематична картотека пам'яток історії та культури окремих населених пунктів області.

Краєзнавча бібліографія відіграє важливу роль у забезпеченні інформа­ційних потреб різних груп читачів.

У системі краєзнавчих бібліографічних посібників чільне місце належить універсальним покажчикам поточної літератури про край „Івано-Франківщина. Історія і сучасність", які упродовж багатьох років видаються нашою бібліотекою. У них збирається основна інформація про нову краєзнавчу літературу та публікації у періодичній пресі, що поповнюють фонди обласної бібліотеки, і зокрема, відділу краєзнавчої літератури. Набули великої популярності і у бібліографів, і у читачів календарі місцевих знаменних і пам'ятних дат, які широко використовуються ними для проведення масових заходів, у просвітницькій роботі та самоосвіті.

Бібліографія на допомогу історичному краєзнавству завжди була одним з провідних напрямків загальної системи краєзнавчої діяльності обласної бібліотеки ім. І. Франка. Тільки за останні 10 років з'явилися друком науково-допоміжні і рекомендаційні бібліографічні покажчики „Пам'ятки історії та культури Івано-Франківської області" (1988), „Що читати про наш край" 1990), методичні рекомендації „Духовні джерела „ПРОСВІТИ"" (1993), „УПА на Прикарпатті" (1994) та ін. Вже в цьому році видано рекомендаційний бібліографічний покажчик „Археологічні скарби княжого Галича" до 1100-літнього ювілею міста та ґрунтовне видання „Сторінки історії Прикарпаття в бібліографії", підготовлений і надрукований разом з головою обласної організації Всеукраїнської спілки краєзнавців Б.Гаврилівим. У посібнику вміщено літературу, яка знаходиться у фондах обласної бібліотеки Прикарпатського університету та Львівської наукової бібліотеки ім. Стефаника. Крім того, подано краєзнавчі видання іноземними мовами з фондів нашого обласного архіву та книгозбірень Львова.

З настанням кардинальних змін у нашому суспільстві, поглиблення інтересу до питань краєзнавства ми почали видавати щомісячні бюлетені „Історія населених пунктів області", „Біографії видатних діячів краю", „Пам'ятки історії та культури Івано-Франківщини". За останні 5 років перший бюлетень вмістив 3405 публікацій, „Біографії" - 1705, „Пам'ятки" - 866 позицій.

Велику зацікавленість у читачів Відділу краєзнавчої літератури завжди викликають наші книжково-ілюстративно виставки („Сторінки історії рідного краю", „Краєзнавчі видання української діаспори", „Акт Злуки: мовою фактів і документів", „Краєзнавці Прикарпаття 19-20 ст." та ін.).

За останні декілька років на допомогу районним центральним бібліотекам та їх сільським філіям нами підготовлено низку сценарних розробок масових заходів, серед яких „Гей, ви, стрільці січові", „Будитель народного духу в Галичині" про А.Могильницького, „Для тебе горів, український народе" про І.Вагилевича, дні пам'яті Олекси Довбуша, „Іван Крип'якевич - видатний ІсторикУкраїни" тощо. До відзначення 1100-літнього ювілею м. Галича обласна бібліотека вже підготувала пам'ятку читачеві „Історія і сучасність давнього Галича" та сценарій масового заходу „Мандрівка княжим Галичем".

Короткий аналіз діяльності обласної наукової бібліотеки ім. І.Франка в галузі історичного краєзнавства дає можливість стверджувати, що нами вже набуто і солідний стаж, і певний досвід, і визнання з боку споживачів краєзнавчої інформації.

Галина ГОРБАНЬ

Горбань Г. Діяльність обласної наукової бібліотеки ім. І. Франка в галузі історичного краєзнавства / Галина Горбань // Матеріали ІІІ Прикарпатської історико-краєзнавчої наукової конференції. - Коломия, 1997. - С. 65-66.

Оновлено 28-03-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка