Виникла з дару повстанців
Цими днями обласна бібліотека імені І. Франка відзначила своє 50-річчя. Проте ця кругла дата говорить лише про вік української бібліотеки радянського часу. Бо першими книгозбірнями в місті були бібліотеки колегіуму єзуїтів, церкви Воскресення, католицьких костьолів. Що ж до першої публічної бібліотеки, то вона заснована у Станиславові 1872 року, і виникнення її має героїко-романтичне забарвлення.
...Після поразки антиросійського польського повстання 1831 року один з його учасників Вінцентій Новіна Смагловський, педагог за фахом, опинився в еміграції у Парижі. Там же його долю поділяли колишні повстанці Станіслав Дунін Яновський та Філіп Кулавський.
Ветерани повстання вирішили між собою відкладати щодня по одному франку з тієї не дуже великої пенсії, що виплачував їм уряд республіканської Франції, на придбання книжок. Так у Парижі почав формуватись фонд майбутньої Станіславської бібліотеки.
Три польських повстанці стали свідками Паризької Комуни, переносили злигодні пруської облоги Парижа у 1871 році. Двоє з них у той час померли від голоду. В. Смагловський вирішив повернутись у Галичину.
Сприяв йому у цій справі тогочасний бургомістр Станіслава Ігнаци Камінський, людина активна і заповзятлива, обізнана в мистецтві, хоча й не позбавлена авантюристичних рис.
І ось бургомістр робить для міста дуже корисну справу - запрошує В. Смагловськото, який доставляє з собою 14 скринь з 5000 книг і на перших порах зупиняється в домі Камінського.
14 січня 1873 року був підписаний фундаментальний акт про те, що Смагловський дарує книжки на власність місту, а воно, в свою чергу, надає їм приміщення, дародавця оголошує пожиттєвим бібліотекарем з річною платнею 400 злотих римських і надає йому житло.
Перших 15 років бібліотека розміщувалась на другому поверсі в новоспорудженому будинку реальної школи по Тисменицькій вулиці (згодом вул. Радянська, 17; нині вул. Незалежності). Після смерті засновника бібліотеку коло 1888 року перевели до народної школи на пл. Міцневича, 3. Приміщення тут було неналежне, вогке, і чимало книг через це було втрачено. Єдиний світлий момент у бібліотечній епопеї того часу - тільки те, що у 1982-93 роках був уперше складений її повний каталог місцевим техніком і літератором В. Цісєльським.
А треба сказати, що кількість книг на цей час в бібліотеці істотно зросла. При посередництві І. Камінського його стрий, драматург Ян Непомуцен Камінський заповідав Станіславу свою збірку (коло 4000 книг). Поступив дар і від краківського бібліографа Ширина (коло 3000 книг), а пізніше - від станіславця Венсовича.
Однак влада змінилась, і в міста вже нема чи то грошей, чи то бажання утримувати бібліотеку й бібліотекаря. Під приводом збереження книжок їх у 1896 р. доставляють у магістратське приміщення, де разом з шафами зашили в грубе полотно, „поховавши" таким чином на тривалий час. Репортер газети „Кур'єр станіславовскі" в цей час не без сарказму писав, що коли місто не може утримати бібліотеку, то найцінніші книжки німецькою, французькою, англійською мовами 1700-1830 років видання ліпше було б передати бібліотеці Оссолінських у Львові, а інші - середнім школам міста.
І після першої світової війни бібліотека не мала свого приміщення, перебувала „в комірному". Змінивши ряд адрес, у 1939 р. вона знову опинилась у відбудованій ратуші. На цей час її фонд нараховував 30000 примірників. Де зараз її книги - ніхто не може сказати. Ймовірно, частина - у державному архіві області, а більшість - втрачена через війни і зміни господарів.
У 1940 році була створена обласна бібліотека, для якої був відведений двоповерховий житловий будинок по вул. Пушкіна, 1. Фонди бібліотеки постійно зростали і дорівнюють нині 500000 примірників. Зараз гостро стоїть питання про спеціалізоване приміщення для бібліотеки. Від 1982 року вона займає ліве крило будинку, де знаходиться сільськогосподарський технікум.
Під майбутню бібліотеку відведено вигідне місце по вул. Радянській напроти драмтеатру. Проведені перші етапи проектних робіт, але до включення в план будівництва, до початку його, здається, ще далеко. Найбільша публічна книгозбірня міста залишається квартиранткою. Чи ж дійсно ми відмовляємось від залишкового принципу при плануванні культурних потреб, чи використовуємо це тільки як гасло? Ось такі невеселі думки лізуть у голову в дні ювілею.
Михайло ГОЛОВАТИЙ
Головатий М. Виникла з дару повстанців / Михайло Головатий // Західний кур'єр. - 1990. - 20 груд. - С. 6.