Щасливий кінець бібліотечної одіссеї
Протягом останнього півтора року увагу перехожих привертали жваві роботи щодо реконструкції великої кам'яниці на вулиці Пушкіна, 22. Нарешті наприкінці минулого року сталась давно очікувана подія - гостинно відкрила свої двері для читачів обласна бібліотека у новому приміщенні.
Обласна універсальна бібліотека ім. І. Франка цього року має всі підстави відзначати своє 125-річчя. Початок першій публічній бібліотеці дала збірка польського повстанця проти російського царату, політемігранта В. Смагловського, яку він подарував містові 1872 р. Він став і першим бібліотекарем. Первісна збірка нараховувала 3500 томів. Через деякий час до неї долучились даровані збірки драматурга Я. Камінського, бібліофілів Ширіна та Венсовича.
А ось із приміщенням бібліотеці всі ці роки не щастило. При заснуванні вона розмістилась у реальній школі (тепер вул. Незалежності, 17). Після смерті засновника у 1883 р. почались мандри бібліотеки по різних школах. XX століття бібліотека зустріла в магістратській кімнаті, упакована в шафи, зашиті в полотняні чохли, без читачів. За польських часів вона тривалий час займала кілька кімнат другого поверху на Галицькій вул., 7, а напередодні встановлення совєтської влади опинилась у щойно відбудованій ратуші.
Не щастило бібліотеці і в комуністичні часи. Відведена для її розміщення приватна двоповерхова кам'яниця на вул. Пушкіна, 1 не витримала ваги книжкових стелажів, десь 1980 року дала тріщину, почала руйнуватись. Приміщення для неї знайшли в колишньому монастирі сестер Васидіянок, потіснивши сільгосптехнікум, що його займав. Збудувати спеціальне приміщення так і не змогли, хоча двічі розроблялись ескізні проекти.
В незалежній Україні за рішенням обласної Ради народних депутатів довелось повертати монастир його законним власницям, а містові - шукати чергове приміщення для бібліотеки. Таким став будинок на вул. Пушкіна, 22, що його донедавна займали обласний та міський суди.
Цей будинок має багату подіями драматичну історію. Вона починається 1911 р., коли у міщанки А. Боської була придбана земельна ділянка для побудови великої кам'яниці. Замовниками будови були москвофіли, пізніше їх називали старорусинами. Москвофільство - це реакційна течія в українському русі, яка заперечувала існування окремого українського народу, закликала до єднання навколо російського царя. Водились такі й у тогочасному Станиславові, тут вони були об'єднані в „Русскій Народный Домъ". Для цього товариства й зводився будинок.
За розробку планів узявся здібний архітектор Ф. Януш, відомий авторством кількох споруд у місті. Протягом 1912-1914 рр. одночасно будувалися чотири чудові кам'яниці за його проектом: „Уніон" (тепер готель „Київ"), „Австрія" (готель „Дністер"), Гаусвальда (магазин „Силует") і згаданий „Народний дім". Будинок здано в експлуатацію у травні 1913 року. Він є одним із перших зразків конструктивізму (що відповідало творчій манері Ф. Януша) в архітектурі нашого міста із застосуванням залізобетонних конструкцій. Сюди вселились „Народний дім", банк „Самопоміч", перший поверх було відведено під крамниці. Четвертий - під квартири.
Недовго тішились господарі своїм надбанням. З початком Першої світової війни, в якій Росія ставала ворогом Австрії, для москвофілів настали сумні часи. Частину їх було заарештовано, частина виїхала від гріха подалі. В цей час народовці провели перевибори до управи „Народного дому", обрали туди своїх людей і, за дорученням староства, 1916 р. перебрали будинок у свої руки. Після проголошення ЗУНР у листопаді 1918 р. кам'яниця стала штабом української громади міста. В ній працювали філія „Просвіти", „Українська бесіда", „Молода громада". Будинок бачив у своїх стінах відомих діячів Галичини Л. Бачинського, В. Яновича, Ю. Олесницького, І. Мирона. Навесні 1919 р. в залі „Молодої громади" на другому поверсі виступали М. Грушевський та С. Русова. Тут того часу проводила репетиції славна згодом на всю Європу й Америку Республіканська капела з Києва під диригентурою О. Кошиця.
Віце-президент ЗУНР і голова Української радикальної партії адвокат Л. Бачинський мешкав у цьому будинку від 1920 р. до смерті в 1930-му р. В. Стефаник, який був близьким приятелем Л. Бачинського, у нього гостював, на цю адресу надходили його листи з Русова. Вулиця, де стоїть колишній „Народний дім", порівняно вузька, щільно забудована. Не кожний перехожий зводить очі для розглядання верхівки його фасаду. А дарма! Бо завершується фасад рельєфом із зображенням лева, що спинається на скелю, - гербом Галичини. Старожили стверджують, що в минулому рельєф був розфарбований - золотий лев, синє тло. Встановлене це кам'яне зображення, очевидно, під час перебування будинку у власності українських товариств.
Після утворення польської держави москвофіли-старорусини оговтались і розпочали судовий процес з метою вилучити будинок в українців. Це був чи не найгучніший процес у місті в 20-х роках. Сумно і гірко - судились дві українські громади на радість полякам. Від товариства „Русскій Народный Домъ" виступали позивачами В. Труш, о, Г. Литвинович, О. Гандяк та кілька інших. Очевидно, за їхню справу не захотів узятись жоден український адвокат з міста, тому їм довелось вдатися де послуг якогось Ю. Сьокала з Бурштина. Інтереси українських товариств представляв відомий адвокат Й. Партицький. Судові документи Й. Партицький провадив українською мовою, та ще й не забував раз у раз вимагати, щоб так робили інші сторони у процесі. Ю. Сьокало писав сумнозвісним суржиком. В Росії вже давно не було царя, довкола якого хотіли єднатись москвофіли, була проведена реформа правопису. А тут у документах ще вживаються архаїчні яті та єри. Ото вже дійсно - парафіяни святіші за патріарха...
Справу розглядали три роки. Після місцевого суду - львівський апеляційний та вищий у Варшаві. Остаточне рішення було на користь старорусинів. На початку 30-х років українські товариства були вимушені перебратися в інші приміщення. Останній польський перепис населення 1939 р. показує, що в будинку є 14 квартир. Серед мешканців - відомі місцеві інтелігенти інженер Б. Пристай, лікар Н. Пристай-Полотнюк, подружжя лікарів Й. та О. Гробельні.
Варто згадати, що в 1941-1944 рр. у будинку розміщувалась філія Українського Центрального Комітету, яка намагалась захищати інтереси місцевого населення перед окупаційними властями. Тут бував, приїжджаючи з Кракова, голова УЦК професор В. Кубійович - відомий географ та історик. А очолював філію викладач місцевої гімназії М. Лепкий, молодший брат знаменитого письменника Б. Лепкого.
У цьому багатому на події будинку завершила свою одіссею обласна бібліотека. Будівельникам і бібліотечним працівникам вдалось відмити, відчистити від судової казенщини стіни, освіжити фасади, теплом жіночих рук, мистецьким почуттям оживити інтер'єри. Навіть пасажирський ліфт примудрились посадити у сходову клітку, хоч він жодним проектом не передбачався.
У лютому в бібліотеці вперше побував міністр культури Д. Остапенко. Він захоплювався побаченим, тим, що вдалось зробити в нинішній скрутний час, дав найвищу оцінку заповзятливості директора бібліотеки М. Альби, начальника обласного управління культури А. Грицана.
Те, що найбільша книгозбірня області з її 400-тисячним фондом знайшла дах в історичному будинку, по-своєму символічне. Адже він тривалий час був пов'язаний з культурними подіями в краї, з іменами багатьох видатних людей України та Галичини.
Михайло ГОЛОВАТИЙ
Головатий М. Щасливий кінець бібліотечної одіссеї : [з історії ОУНБ ім. І. Франка та будинку, в якому вона знаходиться] / М. Головатий // Галичина. - 1997. - 14 черв. - С. 7.