БЕЗ КНИГИ НІКОЛИ Й НІКОМУ НЕ ОБІЙТИСЬ
У цьому році, оголошеному Президентом України „Роком 1000-ліття літописання і книжкової справи", вперше відзначатиметься 30 вересня Всеукраїнський день бібліотек.
У нинішні скрутні часи наша культура, як бачимо, злидарює чи не найбільше. Доконче потрібне фінансування закладів культури, надто бібліотек, майже припинене державою. І невідомо доки. Зокрема, якщо раніше обласна універсальна наукова бібліотека імені І. Франка отримувала щорічно 50-тисяч книг, то у минулому році надходжень було 8 тисяч екземплярів, серед яких художньої літератури мізер. Причому, значна частина видань - це література, спрезентована приватними шанувальниками книги, у тому числі з-за кордону. За два останні роки Івано-Франківській обласній бібліотеці, яка є базовою, держава не виділила на придбання книг ані копійки.
Водночас, наче обухом по голові вдарив працівників культури, які останнім часом працюють на безоплатному ентузіазмі, указ керівника нашої держави щодо скорочення видатків на культуру на 44,7 відсотка...
Розмовляю з директором обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка Марією Вікторівною АЛЬБОЮ.
- Цим дійсно чудовим приміщенням універсальної бібліотеки по Пушкіна, 22 пишається обласний центр...
- Це моя радість і мої сльози... Реконструкцію будівлі, спорудженої в 1913 році, де, як відомо, роками знаходились судові органи (передане нам ориміщення було у жахливому стані!) ми розпочали у 1995 році. Останню кімнату нам звільнили у червні 1996-го. А 30 грудня того ж року обласну бібліотеку було відкрито. Клопотів було предостатньо. Ми повністю замінили систему опалення, освітлення, дах, підлоги, фасад. Коштів катастрофічно не вистачало. Не завжди якісно велись ремонтні роботи. Доводилось ще й як „воювати"... Та була у нас тоді моральна підтримка і розуміння облдержадміністрації, управління культури. Зокрема, допомагав нам (спасибі йому!) Василь Михайлович Скрипничук.
- На жаль, сьогодні такої реальної підтримки влади заклади культури не відчувають...
- Шкода... Складається враження, що нинішній владі бібпіотеки не потрібні. Хоча знаю окремих керівників нашого краю, мабугь таки вихованих на книзі, які попри першочерговість щодо вирішення складних економічних проблем, все ж дбають про культуру, будучи переконаними, що без належного розвитку культури, мистецтва не може буги цивілізованого поступу. Зокрема, великим другом бібліотек, не гостем, а постійним читачем, є голова Рожнятівської райдержадмініотрації Володимир Андрійович Семкович. Працівники культури його району - не поза бюджетом і увагою, вони відчувають впевненість у своїй потрібності, а це так важливо. Шкода, що таких глибоко інтелігентних керівників серед нинішніх правителів області небагато.
- Маріє Вікторівно, чи може нині жінка-керівник, зокрема у культурі, реально впливати на закостенілі чиновницькі душі владних чоловіків?
- Може! Гадаю, мені це вдавалося. Жінка не може не вболівати, пожіночому наполегливо і терпляче (до пори, до часу) за справи, за які береться, які потребують саме її незрадливого піклування і захисту.
- Пані Маріє, а народ нині читає? Пам'ятаю часи, коли читачами бібліотек, зокрема, сільських, були „мертві душі" - радянська звітність вимагала цифр всезростаючих...
- З великою приємністю кажу, що так, ми пишаємося своїми читачами, серед яких чимало професорів, науковців, письменників, студентів. Разом з ними ростемо і ми - допомагаємо їм писати наукові роботи, захищати дисертації, дипломи, і тішимося з того, що робимо добру справу. Попри неотримані зарплати, майбутнє скорочення працівників.
У нашій бібліотеці 13 відділів із просторими читальними залами. На жаль, все менше книг видаємо додому. Через відому причину - брак коштів - намагаємося розширювати географію назв, а не кількість екземплярів. Вдячні ми людям, які дарують нам книги. Так, пан Євген Паранюк з Нью-Йорка часто надсилає нам літературу на історичну, краєзнавчу тематику, яка видається українською діаспорою на американському континенті. Зокрема, маємо від нього цікавий альманах „Історія Станіславської землі". Багато книг подарував нам художник Малкош.
- Знаю, колектив у вас прекрасний, здружений, зі своїми традиціями, поглядами, планами...
- Це найбільша моя радість. Усі без винятку вартують доброго слова. Роками добре працюється нам з А. І. Бойко, Г. В. Горбань, Л. І. Яковенко, Л. І. Жирик, Н. М. Мотчук, Л. В. Бабій і багатьма іншими професіоналами, які дбають про престиж обласної універсальної бібліотеки.
- Послуги у вас платні?
- Це єдині і дуже мізерні наші прибутки, згідно затверджених Кабінетом Міністрів України платних послуг у сфері культури. 3 гривні коштують облікові документи - читацький квиток, формуляри. А ще - за кожен прострочений день беремо один відсоток від вартості книги. Якщо, приміром, читач хоче продовжити на місяць термін користування книгою - платить 50 копійок, наступного місяця - гривню. Виготовляємо ксерокопії, 25 копійок за сторінку. І так живемо-розвиваємося...
- Маріє Вікторівно, про що мріється вам і вашим працівникам напередодні професійного свята, крім зарплати?
- З тривогою думаємо про передплату на перше півріччя наступного року. Де взяти кошти? Хто допоможе нам забезпечити наших читачів хоча б найнеобхіднішими виданнями?
Мріємо про те, щоб читачами єдиної в області універсальної бібліотеки стали місцеві керівники. Щоб не цуралися наших проблем. Без книги, а отже без уваги до неї їм таки не обійтися.
Розмову вела Тамара ЛЕЙБ'ЮК
Альба М. Без книги ніколи й нікому не обійтись : [розмова з дир. ОУНБ ім. І. Франка М. Альбою / записала Тамара Лейб'юк] // Світ молоді. - 1998. - 25 верес. - С. 2.