НА ШЛЯХУ ДЕРЖАВНИЦЬКОГО ЗМАГУ
Михайло Дяченко - Гомін - Марко Боєслав
Його життя було покдадене на вівтар боротьби за волю України. І дорога, що її обрав, як і в багатьох інших воїнів-повстанців, пряма, жертовна, безкомпромісна. Поезія ж - логічне продовження життєвого здвигу за Свободу.
Ім'я військовика ОУН-УПА, письменника національно-визвольних змагань 40-50-х років XX ст., уже з'являлося на сторінках „Дзвона" (№ 10-12 за 1993 р.) - було опубліковано його поетичні твори, деякий біографічний матеріал. Однак залишається потреба створення повнішого літопису „трудів і днів" Марка Боєслава, адже життєпис містить чимало ключів до секретів особистості автора.
Завдяки копіткій праці наших дослідників стали відомими факти „із днів боротьби" поета, оскільки творчість поетів-упівців була забороненою темою, однією з численних „білих плям" на історико-літературній карті України. І це не дивина - бо ж тоталітарний режим намагався викорінити найменші паростки непокори і національно-державного мислення. Слід зазначити, що в літературознавстві української діаспори біографічні джерела містять обмежену кількість інформації про життя і творчість митців резистансу. Наприклад, словникова стаття про Марка Боєслава в „Енциклопедїї українознавства" подає дуже мало: „...псевдонім українського революціонера й повстанського поета, редактора підпільного літографованого журналу „Чорний ліс", за кордоном вийшла збірка поезій „Непокірні слова" (1951)". Про справжнє ім'я, деталі біографії немає жодного слова. Напевне, таке замовчування пов'язане зі специфікою підпільної діяльності повстанця і, особливо, із прагненням захистити його ім'я і рідних від лап радянського режиму.
Однак П. Драгомирецький твердить, що Михайло Дяченко „відомий діаспорі лише як Марко Боєслав" і цим пояснює брак біографічних відомостей про нього у тій літературі. Та не будемо відкидати і попередньої думки. Адже відомо, що біографії одних повстанців були „зганьблені сталінсько-беріївськими писарчуками", а інших сьогодні „ще треба шукати в архівах НДБ, спец фондах". Детальнішу інформацію стосовно життєпису Марка Боєслава містять розвідки, архівні знахідки вчених України, які доповнюються спогадами тих, хто звав і пам'ятав Боєслава. Отож, спробуємо скласти мозаїчну картину життя і боротьби цього незвичайного чоловіка.
Марко Боєслав - літературний псевдонім Михайла Дяченка, поета, воїна, „героя Чорного лісу".
Він прийшов на світ 22 березня 1910 року в селянській родині Марії та Василя Дяченків, де було уже троє дітей: найстарший син Микола (народився 29.12.1894 р.) та дві сестри. Народився „наймолодшою, найдорожчою", але найменш любленою дитиною. Не тому, що був небажаним у сім'ї, чи через брак часу у батьків, а з інших причин. Недовго співала мати малому Михасеві колисанок - вона померла, коли хлопчикові було усього два роки. А світ лише відкривав перед ним свої двері. Та руки, яка б довела дитя до порогу величезного світу, не стало. Батькові, що повернувся з фронту по закінченні Першої світової війни (був санітаром австрійської армії), теж не випало змоги тішитися найменшим сином - помер від тифу, коли Михайликові було десять років. У свідомість хлопця опосередкованим шляхом увійшов трагізм смертей українців у першій світовій війні, романтичне піднесення і поразка „третьої української держави після двох попередніх - княжої та козацької".
По смерті Марії та Василя Дяченків Микола, як найстарший у сім'ї, заступив молодшим сестрам і братові батьків. Зумів зберегти у серці малого посіяні ще батьками іскри віри в Добро, Справедливість, Любов. Справді, Микола „мав великий вплив на хлопця, саме під його впливом формується світогляд Михайла". Боліло Михайлові його сирітське дитинство, сирітська доля. Згодом, коли Михайло Дяченко уже буде Марком Боєславом, відомим поетом і воїном підпілля Української Повстанської Армії, у глибоких сховках Чорного лісу восени 1947 року він згадає своє обділене батьківською і материнською, але не братньою любов'ю, дитинство:
Давно (ще хлопчиком я був)
Обідраний ходив я по дорогах.
(Батьки мої полинули до Бога)
Я сиротиною зустрів грізну добу.
Мов гади, дні мої плелись, повзли.
Сичали люто, болісно кусали.
Здавалося - доріг нема, лиш скали.
Ну, що ж? Було не плачу я, малий.
Ось так то доля дряпала, мов рись.
Ні серця теплого в людей, ні жалю, -
Та слово щире я почув: - Борись!
Борись! - товклось в душі. А я ж дитя
Дурне. Та в серці слово стало сталлю
І вперто з ним пішов я у життя.
Роль брата у долі Михайла - вирішальна. Микола подав руку допомоги хлопцеві у дуже важливий момент становлення його характеру, адже в психіці підлітка 12-14 років „...наступає знаменне пересунення від Шегерезади - до Робінзонади, від фантазійної казки, де все живе і все послушне магії життя, до твердої невблаганної дійсності природи, що із неї людина зусиллям та дією техніки, витворює потрібні собі, наче в початках і провісне, як в Робінзона, довкілля цивілізації...". Зусилля, зацікавлення технікою дає „ключ розуміння" не тільки світу природи, а світу людського, дитина з відносин міжлюдського світу схоплює „зазублення коліщаток суспільного механізму" - суспільних інституцій, війська, поліції, суду, школи, адміністрації і т.п. Поза цю назверхню „цивілізацію" як середовище до розуміння „культури" переступає підліток... Відкриває в собі ще новий вимір дійсності - внутрішній світ. Світ почувань, зворушень, цінувань, гадок - що із нього викристалізовуючи клейноди Добра, Краси, Святости, Правди, самоцвіти вартостей культури, творить собі ідеал особовости, якою бажав би бути, й ідеал суспільности, у якій бажав би жити. Цим третім етапом здобуття світу є здобуття царства культури, царства духових вартостей.
Для світу юности залишалася б остання задача: кінцеве утривання надбань через об'єднання трьох ділянок здобутого світу - довкілля органічного, цивілізаційного та культурно-духового - в одному світогляді".
Саме на прикладі власних зусиль, власної волі, принциповості, працелюбності, відповідального ставлення до навчання у Станіславській гімназії Микола виховує молодшого брата. І Михайло виконає заповіт Миколи боротися. Заповіт боротьби в усьому, з усім: з власною слабістю, легкодухістю, з чужими недоліками і вадами, із ворогами чи, навіть, із власним обдаруванням (прагнучи відповідати своїми якостями ідеалу поета-романтика за Донцовим). Брат став основою ідеалу Михайла Дяченка, творцем того могутнього і нестримного духу енергії і сили, якими були сповнені і життя Марка Боєслава, і творчість.
Очевидно, за прикладом старшого брата, Михайло теж виявляє себе здібним учнем під час навчання у Станіславівській гімназії, яка стала, як і для Миколи Євшана, що навчався у ній перед ним, „першим місцем випробування характеру. Справа в тому, що була вона польською і намагалася сполонізувати своїх учнів", а потім, по закінченні гімназії у 1929 році (І. Гущак) чи у 1930 році (В. Сеник), „вступив у сільськогосподарську школу, а відтак на юридичний факультет Львівського університету". Це був один з небагатьох шляхів, небагатьох засобів захисту „клейнодів Добра, Краси, Святости, Правди (О. Кульчицький), Свободи Особистої і Державної. Саме „непересічні здібності в науці старшого брата та його просвітницька діяльність були добрим прикладом для наслідування Михайлові". І той був завжди вдячний Миколі за опіку і добру пораду. А коли брата не стало (4.04.1942 р.), піклувався про його дружину і дітей.
І саме з дитинства, хлоп'ячих літ і юності походить тріада символів-домінант Боєславової поезії - БАТЬКО - МАТИ - БРАТ, що наснажена велетенським позитивним енергетичним зарядом. Саме вони стануть для Марка нев'янучим оберегом на небезпечних дорогах життя. І якою зворушливою ніжністю і любов'ю пройняті рядки присвяти „Присвячую Моїй любій Матері бл. п. Марії...", що їх Марко Боєслав разом із поемою „Мати" подарує усім матерям України, і своїй - також у січні 1949 року.
А поки що - Львів. Львівський університет. Юнак успішно студіює право на юридичному факультеті. Саме тут розпочинається його громадсько-політична діяльність. Він стає членом Організації Українських Націоналістів (1930). Саме ця революційна політична організація, грунтуючись на націоналістичній ідеології, діючи на всіх українських землях, була чи не єдиною реальною силою, що могла протистояти антиукраїнським заходам польського уряду. ОУН була власне тією дорогою, якої шукав буремний дух Михайла Дяченка.
Після закінчення студій він повертається в рідне село, де працює директором районної молочарні. Разом з братом орють ниву культури в Галичині, Михайло поринає в громадсько-політичну роботу. Не мовчить і його Муза - виходять у світ перші поетичні збірки: „Іскри" (Станіславів, 1936), „Юні дні" (Станіславів, 1938), „Село" (Львів, 1939), а також прозова брошура „Земля плаче" (1936). Поетична різножанровість, своєрідне світобачення і безперечна версифікаторська сміливість привернули увагу критиків до молодого поета.
27травня 1937 р. за свідченням львівських і станіславських газет того часу на читальню „Просвіти" в селі Боднарів був здійснений напад пропольськи налаштованої групи жителів села, яка тяжко побила Михайла Дяченка. 17 червня 1937 р. польська поліція зробила обшук в домі Дяченків. Михайла заарештовують за антипольську діяльність. У тюрмі пробув до вересня 1937 року. Після звільнення за ним встановили таємний поліційний нагляд.
1939 року М. Дяченко перебував у Львові із виконанням різних доручень ОУН, незважаючи на нагляд поліції, адже попереду - „в авреолі щастя - Україна". Наслідки не забарились - арешт і ув'язнення. Михайло залишив спогади про перебування у станіславській тюрмі, які є цінним документом епохи. В одному „моменті" життя Михайла Дяченка перетнулись вогняні вітри з Карпатської України, що боронила своє право на самостійність, полум'я німецько-польської війни і боротьба ОУН. Автор згадує 1941 року, як „22 березня 1939 року раненько стягнула" його з ліжка „польська таємна й мундировава поліція". По дуже докладній, але безрезультатній ревізії відвели до „поліційних арештів при вулиці Льва Сапіги". Там застав Михайло вже „десятки арештованих українських студентів, а крім цього частенько приводили нових"... Польська влада намагалась усіма силами придушити національно-визвольний рух українців - ще з 1930-х років посилилась антиукраїнська спрямованість польської політики, незважаючи на початкові обіцянки гарантувати українському населенню культурну автономію (Паризька мирна конференція, 1919р.) Декретом президента Польщі 18 червня 1934 року створено концентраційний табір у Березі-Картузькій, який заповнювали переважно українці.
Михайло Дяченко згадує: „Після „смачного обіду" мене викликали з камери на допит. В канцелярії вже ждав поліцай з блискучими кайданами. Другий поліцай віддав мені пасок і дрібні річі з кишень, забрані до депозиту, та наказав швидко збиратися. Подумалось, куди везуть. Але куди? Можливо, до Берези. Зимний дрож пройшов по тілу. На згадку тої „славної" назви.
Що ж, хай що хоче буде, я готовий. Поліцай скував мене, як небезпечного злочинця, і ми вийшли на вулицю. Надворі падав сніг і тут же топився під ногами. Михайло сподівався побачити когось зі знайомих, щоб повідомити про виїзд зі Львова, але не побачив нікого. „...Кинув оком на шпальти газет: „Завзяті бої в Карпатській Україні". Не буду писати, що діялося тоді в моїй душі, - зазначає автор споминів, - бо кожний, хто пережив ці трагічні дні, знає". На „залізничному двірці" він зрозумів, що їде „в почоті" до Станіслава.
У Станіславі поліцейський віддав М. Дяченка у „надійні" руки слідчого поліційного відділу на вулиці Камінського. Два агенти поліції переслухали арештованого та з візою „члонек ОУН" „відвели до поліційних арештів". „У маленькій брудній камері з повибиваними вікнами" Дяченко застав „Андрія Боринця, директора української книгарні в Станіславі, Миколу Ясінського, відомого з процесу Паславського й товаришів, Олександра Луцького, відомого з процесу на замах на куратора Гадомського, Михайла Марганця - різьбаря з Богородчан, Олексу Пилипонька зі Залукви, що коло Галича. У сусідній камері сидів, тяжко хворий на сухоти горла, студент Сергій Готовський, син священика з Крилоса".
Умови були важкими. Тіснява, холод, дошкуляють блощиці. І невідомість - що попереду? Із переслухувань арештанти зрозуміли, що поліція проти них не має жодних доказів - „до суду немає підстави віддавати, але до Берези можуть відвезти, їхати туди не було охоти. Особливо тим, хто там вже побував, а були вже там Ясінський і Боринець. Вони вже пройшли майже цілорічну „практику" в Березі".
Однак припущення в'язнів не здійснилися - їх лише перевели до тюрми на вулиці Бєлінського. До групи привезли з Калуша Олександра Капка, Василя Чижевського, Степана Петика.
Бесконечні дні в камері-„поодинці". Тиждень за тижнем, місяць за місяцем. Ні переслуховувань, ні допитів. Ні волі. Звільняють лише важкохворих, приречених на смерть (таким чином помирає Готовський, а у липні - Михайло Мартинець). Не випускали навіть на прогулянки (перші два тижні). Самопочуття в'язнів різко погіршилося. Михайло Дяченко „то ...чуть не впав на коридорі - так закрутилося в голові". Холод (відібрали пальто, светр). Заборона читати і писати. Лише „наруги і глум вульгарних служак", для яких арештанти були „войском Волошина" (президент Карпатської України). Але в усіх була „сильна віра і впевненість: вже недовго".
У серпні М. Дяченка з поодинки перевели до спільної камери „між злодіїв". У середині місяця прибуло поповнення політичних в'язнів: Матисякевич, урядовець філії „Просвіта" в Галичі, Олекса Бойко, селянин зі Саджави, Михайло Медведь з Тисьмениці. Вони принесли свіжі новини (бо ж арештантів тримали в ізоляції від світу, не давали жодних часописів), що війна між Німеччиною і Польщею висить на волоску, за тиждень-другий вона мусить розпочатися, відбуваються масові арешти і т.д.
„Початок війни відразу усі відчули: дуже загострився в'язничний режим, харчі стали майже непридатними для споживання, зросла кількість погроз. За найменшу провину в'язнів хотіли везти до Берези Картузької. Поліцаї щоразу приводили нових в'язнів: селян, священиків, робітників, інтелігентів, жінок і навіть чотирнадцятилітніх хлопців. Були заборонені і побачення з рідними, і продуктові посилки з дому. „Та все це, - пише М. Дяченко, - було нам байдуже, бо, дивлячись на тюремну сторожу, відчувалося, що „моцарство" ось-ось перестане існувати".
Прийшла неділя, 17 вересня. Цей останній день перебування у в'язниці автор називає найцікавішим. Він почався виттям сирен тривоги і вибухами бомб (ними німецькі літаки закидували військові казарми неподалік від в'язниці).
Приблизно о четвертій годині в'язні зауважили крізь шпари у вікнах, як прокурорські помічники несли повні скрині документів до центральної печі. Усіх охопило передчуття звільнення, „що кінець ненависної Польщі дуже близько". Погода - як у день страшного суду - „дощ лив як з відра, а спалахи громів і блискавок освічували нічну дорогу тим, що нас ще вчора катували". Ранок 18 вересня. „Ми знали, - карбує слова М. Дяченко (людина мужня і безстрашна, для якої вже тоді гаслом було „краще смерть, аніж рабство!"), - що ранок принесе нам або смерть або свободу. Цієї ночі ніхто з в'язнів не спав. Як тільки почало світати, ми побачили на в'язничному подвір'ї кількох сторожів у цивільному і кількох відомих станиславівських українців. Наші очі запалали вогнем радости, а серце, здавалося, вистрибне: бо ж за хвилину привітаємо радісну, так довго ждану волю. Грубі залізні штаби гнулися від гнівних ударів в'язнів. Мов птахи вилітали ми крізь розбиті двері на в'язничне подвір'я.
Нас ніхто не спиняв. Я вибіг на вулицю й побачив, як рештки польського війська безладно тікали хто куди міг.
Я радів волі, але дуже скоро моя радість змінилася на новий смуток і ще тяжчий біль. Вістка, яку я почув на вулиці, грізним громом вразила серце й душу: йшли до нас дикі кремлівські сатрапи" Михайло завжди відчував себе вільним орлом із Карпатських гір. Його волелюбна натура не хотіла і не могла миритися і коритись зайдам.
18 вересня 1939 року після утечі з тюрми він їде до брата Миколи. Збирає свої речі, найкоштовніші книги - Біблію, Кобзар, власні збірки та нелегально пробирається на Холмщину й опиняється в селі Волоська Воля, у якому працює учителем. Іван Гущак припускає, що Михайло Дяченко до того часу здобув іще якусь педагогічну освіту, окрім наявних юридичної і агрономічної.
П. Драгомирецький пише, що на Холмщиві Дяченко перебуває з вересня 1939 р. по листопад 1941 р. Всю свою увагу „емігрант з Галичини" зосередив на громадсько-просвітницькій діяльності у місцевих селах Брус, Волоська Воля і у містечку Володава. Організував навчання сільських дітей, викладав рідну мову та історію України. Для молоді та дорослих заснував у с. Брус драматичний гурток. Вчений зазначає, що цей „період еміграції" Михайла Дяченка позначений з'явою окремих віршів у періодиці та збірки поезій „Вони прийдуть", що вийшла у видавництві „Пробоєм" у Празі 1941 року.
У Волоській Волі Михайло Дяченко знаходить своє кохання. Під час вистави „Невільник" він знайомиться з молодою дівчиною Марією Савчук (або Савчин за іншими джерелами). Юнак квартирує у батьків дівчини. Він полонив її серце своїми віршами і доброю душею, щирим почуттям. І от у 1940 (чи 1941) році вони одружуються і у кінці листопада повертаються у рідне село Михайла, де у них народжується син Святослав.
Підпільної діяльності М. Дяченко також не полишав. Йому часто доводилося їздити до Кракова, де зосереджувався на той час центр української еміграції, в громадських і видавничих справах, ймовірно, що в Кракові він міг познайомитися з провідними діячами ОУН Олегом Ольжичем та Оленою Телігою. У червні 1941 р. за дорученням ОУН переходить кордон і до листопада 1941 року перебуває у Галичині.
Червень 1941 року був надзвичайно гарячим: 22 червня „починалася німецько-советська війна: а в дні відходу советських військ зі Львова, у вечірніх годинах 30 червня зібрались у Львові Українські Національні Збори, проголосили відновлення Української Самостійної Держави та схвалили ініціативу ОУН, покликавши Українське Правління з Ярославом Стецьком як його головою прем'єром". „Український нарід заманіфестував перед світом правдиву волю, захопивши в свої руки львівську радіостанцію та проголосивши через неї Державний Акт та Пастирський Лист-благословення Митрополита Кир Андрея Шептицького. Стало ясним, за що український нарід вів дотогочасну боротьбу, як розумів можливу допомогу ззовні та, що він завжди готовий повести боротьбу з кожним, хто прийде в Україну, щоб її поневолити. Видавалось, що це саме та історична хвилина, якої прагнули сини України століттями, що „зачалася нова епоха в житті Державної Соборної Самостійности України", що Бог вислухав „наших благальних молитов". Нарешті настала мить втілення ідеї самостійництва у героїчному проголошенні Держави, заради якої „вмирали на шляху" члени ОУН, до якої належав і Михайло. Імовірно, що цей момент в національній історії був найвищим у житті Михайла. Однак він, як і багато його товаришів по духу, розумів, що „воєнні часи вимагатимуть ще многих жертв, але діло, розпочате в ім'я Боже і з Божою благодаттю, буде доведено до успішного кінця". Він розумів, що народ „мусить у цій історичній хвилині показати, що має досить почуття, авторитету і життєвої сили, щоб заслужити на таке положення серед народів Європи, в якім міг би розвинути усі дані Богом сили".
„Карністю, солідарністю, совісним сповненням обов'язків докажіть, - читаємо у зверненні митрополита Андрея, - що ви дозріли до державного життя. ...Від Уряду ...очікуємо мудрого, справедливого проводу та заряджень, що узагальнили би потреби і добро всіх замешкаючих наш край громадян без огляду на це, до якого віросповідання, народности і суспільної верстви належать. Бог нехай благословить усі твої праці, Український народе, і нехай дасть усім іншим провідникам мудрість з неба".
Однак „мудрий і справедливий провід" Української Держави не влаштовував німецьких окупантів - почалися облави і арешти серед провідників уряду і „супроти українського народу застосовано перші акти терору, що проявилися в грабунку майна і в насильних харчових контингентах". І у свідомості Михайла Дяченка виформовується нове бачення принципу життєвої боротьби, з яким він пішов у життя, напучуваний старшим братом, - принцип збройної боротьби. ОУН відкинула попередні уявлення про можливість здобуття незалежності шляхом національного, патріотичного виховання і просвіти. На перше місця виходить бій, збройна боротьба, війна, із кров'ю на багнетах, із величезною кількістю мертвих. Михайло приймає заклик: „До зброї", але наміру покинути культурно-просвітницьку діяльність не має.
Під час німецької окупації, що тривала з листопада 1941 року по вересень 1944 року, поет проживав у рідному селі Боднарові, куди переїхав із сім'єю у кінці листопада 1941 року з Холмщини. М. Дяченко на той час працює в тимчасово відновленому „Сільському господареві" в Станіславі, керує роботою сільської читальні „Просвіта". В українських часописах „Дорога", „Наші дні" публікує свої вірші, „здебільшого ліричної та патріотичної тематики". Отже, незважаючи на жорстокі утиски фашистського режиму, Михайло активно продовжував свою літературну та підпільну діяльність на Станіславщині.
У другій половині 1941 року починають формуватись перші загони Української Повстанської Армії з метою „широко розплянованої збройної самооборонної боротьби українського народу" з „молотом і ковалом двох ворожих імперіалізмів - Москви і Берліна, що рівною мірою трактують її (Україну) як колоніальний об'єкт". Михайло Дяченко приймає гасла УПА і у 1942 році вступає у її сталеві лави. Приймає і концепцію воїна-повстанця, для якого найвищими святощами є „Бог і Батьківщина". Ідейність повстанця грунтується на патріотизмі і глибокій релігійності, позбавлена імперіалістичних тенденцій. Логічним продовженням ідейності УПА є його „незрівнянна мужність, велике завзяття, сталева стійкість і організованість. Як правило, упівці, ні чоловіки, ні жінки не здаються у полон: вистрілявши всі кулі на ворога, останню пускають в себе або розривають себе гранатами". Зазначимо, що повстанці чітко дотримувалися закону карності (здатності вбити себе у вирішальний момент, аби не здатися ворогові живим). Згодом Михайло Дяченко доведе, що відповідає високим вимогам повстанського „кодексу честі".
Влітку 1942 року Михайло Дяченко займається організацією Об'єднання українських письменників і журналістів у Станіславі, яке часто влаштовувало творчі вечори. Гестапо пильно слідкувало за діяльністю поета і члена ОУН, тому доводилося Михайлові Дяченку зазнавати частих переслідувань гестапо. Лише багаторічний досвід конспіративної роботи та щаслива доля порятували його від арештів, а, можливо, і розстрілу.
Наближався кінець другої світової війни. Червоний монстр пожирав коричневого дракона. Перед багатьма свідомими подальшої долі України в світовій історії людьми постала проблема вибору. Вибору дороги, прозірливо передчутого ще у 1924 року Олексою Стефановичем у вірші „Ілля Муромець на роздоріжжі", у вірші „Хрест" 1929 року: „І замислив чоло лицар: „Як же мені буть? У яку ж це закуриться, Задуднити путь?", бо „Вправоруч - погроза, ще тяжча погроза - ліворуч, а просто - пропасти, покласти себе і коня". Чи покинути все і виїхати на Захід і таким чином зберегти життя? Чи жити життям звичайного обивателя, наприклад правника Михайла Дяченка, обтяженого сім'єю і обов'язками відповідальності за неї? І цим себе приректи на компроміс із совістю (праця в умовах червоного режиму) чи неминуча смерть у разі відмови від співпраці з новою владою, що мала „зуб" на бойовиків УПА? Чи піти у глибоке підпілля, відтермінувавши смерть хоч ненадовго, але відчувати під ногами рідну землю? Михайло Дяченко вагався... Була спроба емігрувати на Захід, якій, однак, не судилося здійснитись. І Михайло вирішує іти „Просто. Не йти праворуч. Ані ліворуч - ні... Може зламатись - тіло. Але ніколи - дух" (О. Стефанович). Прийнявши рішення, він восени 1944 року пішов тернистим шляхом поета і бійця підпілля, бо поняття „бути бійцем" означало „бути поетом"...
Та поетичне слово Дяченка не відобразило жодною мірою отого болісного вибору. Так само творчість Анджея Тшебинського (псевдонім Станіслав Ломень), вояка і поета Армії Крайової не відобразила вибору людини, що перед обличчям світової катастрофи залишається самотньою. Цей поет взагалі обрав мовчанку на противагу будь-яким компромісам, вважаючи: „Поглине нас історія. Молодих, двадцятирічних хлопців. Не будемо Мохнацькими, Міцкевичами, Норвідами своєї епохи. Ми могли б бути Рембо. Але відкинули це, бо ішли кудись інакше. Ми розуміли себе добре, дуже добре. ...Ми не були спеціально до історії приготовані, ні, бо ж наш жест мусив постати природньо, просто як тінь нашого діяння". (А. Тшебинський обрав для себе діяння, ставши солдатом АК, працюючи для патріотичного журналу „Штука і наруд", свідомий свого життєвого вибору, вважаючи, що лірика під час окупації повинна мовчати. З ним посперечався Здислав Строїнський, підпільно видавши збірку віршів у прозі „Око" 1948 р. під псевдонімом Марек Хмура. Лейтмотивом збірки, як пише А. Г. Шотровська, - є „вираз „Смерть зі мною і в мені", поезія насичена передчуттям близької смерті і релігійною містикою, апокаліптичним пророцтвом „кінця світу".
Чи українець Пантелеймон Василевський, вихідець із Хмельниччини, фронтовик, оунівець, що займався підпільною діяльністю на Кубані (м. Єйськ), Буковині, готовий розчинитись в „океані своєї нації", пожертвувати своїм життям, пробуванням окремого „я" у божественному часопросторі землі заради пробування колективного українського організму; водночас його вибір - абсолютно свідомий - кристалізація „ego", що потім розчиниться у поліфонії інших українських голосів. І життя його має цінність лише тоді, коли покладається на вівтар постапокаліптичного воскресіння України:
Я не поет, я - українець тільки.
Довіку скрізь сповнятиму наказ
Моєї рідної оунівської спілки:
Змагати ворога всіляко - раз у раз...
І може, я - народу порошина
Загину ген - в неволі чи в бою, -
Мені дарма, бодай хоч домовина.
Чи стане дякою за відданість мою...
Тих, хто тоді обрав терновий вінок, легіон: Мирослав Кушнір, Марта Гай, Степан Хрін, Микола Гетьманець, Н. Орелець та багато-багато інших...
Вже у 1945 році Михайло Дяченко працював в обласному відділі пропаганди і редагував підпільний часопис „Шлях перемоги", на сторінках якого надрукував свої перші вірші під літературним псевдонімом Марко Боєслав (наприклад, вірші «Не час!», «Пісня сотні Шума» та ін.). Як агітатор, а відтак і Крайовий провідник пропаганди Михайло Дяченко діяв під організаційним псевдонімом Гомін. Звичайно, фундаментальне дослідження постаті Дяченка-Гомона в історії українського державницького змагу - ще попереду. Епіграфом до них можуть стати рядки М. Дячеяка про бійця Гомона:
О, не плач, моя Мати розп'ята.
Накипіли вже гнівом сумління.
Чуєш? - Гомін іде на розплату
На грізних колісницях весінніх.
А разом з Гомоном летять у бій ще й інші орли „армії безіменних" (П. Мірчук): Різун, Хведір, командир Дунай, генерал Тарас Чупринка, генерал Дмитро Грицай-Перебийніс, командир Север, командир Яструб та інші бойовики УІІА з різних відділів армії - чи то з куреня „Дзвони", чи з Чорноліського полку... Вони - друзі Боєслава на шляху боротьби, а також присутні і в його поезії, що горить „мільйоном скарг".
Саме період підпільної повстанської діяльності - 1944-1951 рр. - Михайла Дяченка заслуговує на особливу увагу з нашого боку. Адже відзначається дивовижно гармонійним сплавом у житті однієї людини її думок, вчинків, почуттів, ідеалу і жорстокої реальності. Ім'я „Марко Боєслав" сконцентрувало у собі життя нашого героя в двох інших іпостасях - Михайла Дяченка (сина своєї землі, батька, голови родини, поета і просто людини, яка любить життя, образ якої асоціюється з тогочасним поетичним символом „стилос") і провідника Гомона (безстрашного воїна, чоловіка безкомпромісного чину, людини-„стилета"). Марко Боєслав став конкретною спробою втілення у людське життя, яке б поєднало „і стилет, і стилос" (Є. Маланюк) у „вогнезубому" знакові кари-мсти за біль держави. Таким чином процес „реінкарнації" вкладається у тріаду Михайло Дяченко - Гомін - Марко Боєслав, де останнє „третє народження" стало кульмінаційною точкою у сюжеті життя Михайла Дяченка, хоч композиційно останнім, але наріжним каменем його світобачення і життя.
Марко Боєслав виріс із грунту тогочасної ситуації втрати державності 1918-1922-х років, підготовки і боротьби за відродження української нації, утвердження динамічних, прометеївських рис у характері українця. Обладунки Боєслава куті певною мірою із гасел тогочасної ідеології (Д. Донцов) чину, активної дії Прометея чи активного пошуку Фауста. Він сфокусував у собі і дух боротьби, яким, як і кров'ю та потом, просякла наскрізь епоха, що ще у дитинстві був символом і гаслом дорослого життя.
І час вимагав боротьби, безупинної, на усіх фронтах, пером і мечем, словом і сталлю. Тому з 1947 року (а є свідчення, що і з 1944 р.) до 1950 року Марко Боєслав редагує повстанський журнал „Чорний ліс", одинадцять номерів якого видало станіславське підпілля. Період підпільної діяльності був плідним і у творчому плані. У цей час „Марко Боєслав написав і пустив у світ (друкарським і недрукарським способом) шість поетичних збірок: „Непокірні слова", „В хоробру путь", „Вітчизна кличе", „Протест", „Із днів боротьби", „Хай слава луна", які потім, у 1951 році, за кордоном, вийшли окремою книжкою під назвою „Непокірні слова". Тарас Салига відшукав відомості про те, що поет-воїн „також писав драматичні та прозові речі. Його драма „Сталь без іржі" мала два видання, її часто інсценізували на „конспіративних сценах" самі воїни УПА". Свої оповідання, новели, публіцистичні твори Марко Боєслав друкував у підпільній періодиці („Шлях Перемоги", „Лісовик", „На чатах", „Чорний ліс", „За Україну").
Однак умови для творчості були надзвичайно важкими - аж до нестерпності. Доводилось писати і на пеньку смереки, і в криївках, де холодно і вогко, у перервах між боями, просто неба Чорного лісу для підтримки бойового духу повстанців. Пише, звичайно, і для вираження власного світосприйняття, власного болю. Поезія цього періоду творчості - різнопланова - від патріотичних - аж до ліричних і філософських творів.
Витворює Марко Боєслав і власну концепцію призначення митця і поезії, що належала до найактуальніших у проблематиці доби.
Своєрідним щоденником військових буднів підпілля стає поезія. Та вона - не хроніка днів і подій, а радше літопис духу боротьби, повної оптимізму, життєствердного пафосу, віри в перемогу. Однак Марка Боєслава боляче вражає і політика наклепницької пропаганди, застосована радянським режимом щодо воїнів УПА:
Я все віддав Тобі, Вкраїно:
Родину любу, рідний дім
І все, що дав мені у віні
Великий Бог: мій дух, мов грім.
Що ломить катові ідеї,
І юність горду, золоту,
І музи щедрої трофеї,
І всю любов мою святу,
А кат зове мене бандитом -
Врагом народу! Хто ж така
Ти, зграє, нашим хлібом сита?
Я враг іронія яка!..
Та незважаючи на отруйні слова, Марко Боєслав, як і його бойові побратими, продовжував боротись за рідний край, рідний закон, щоб „вимести сміття із Храму уже розкритими руками", черпаючи силу з поезії Шевченка, родителя української нації.
Шляхом твердим повстанським йду,
Хай називає кат мене бандитом.
Туди іти - сказав Великий Дух.
У серці Голос чую той налитий Святістю.
Немає в мене іншої мети,
Лиш в авреолі щастя - Україна.
Хоч на шляху цім смерть, не кину йти,
Аж стане Месник на святих руїнах
З законом рідним!
28 серпня 1948 року за літературно-журнальну та пропагандистську діяльність Марко Боєслав буа нагороджений Срібним Хрестом Заслуги (Постанова УГВР). Останні вірші поета-бійця датовані 1950 р.
П. Драгомирецький пише, що востаннє Михайла Дяченка бачили його рідні у жовтні 1951 року за селом Завадкою біля Калуша. В урочищі Стефанівка зосередилося декілька сотень бійців УПА. Напоготові стояли й вантажні автомашини. Війці відпочивали перед нічним походом. У короткій розмові зі своєю племінницею, дочкою покійного брата Миколи, Михайло Дяченко сказав на прощання: „Всюди великі провокації. Сьогодні вночі ми відходимо на Чехословаччину. По дорозі стоїть наша охорона".
Згідно з розповіддю Мирослави, яку записала В. Сеник, її стрийко загинув 23 лютого 1952 року у Чорному лісі у с. Дзвиняч Богородчанського району Івано-Франківської області. У той час посилено діяли каральні загони радянських військ: влаштовували облави, несподівані наскоки на села, тероризували населення. Звісно, така система породжувала зрадників. Знайшовся один, що доповів офіційній владі про схованку повстанців, що була добре замаскована серед снігів Чорного лісу: „Коли падав сніг, хлопці виходили з криївок подихати свіжим повітрям. Сніг-друг замете всі сліди. Так ось саме в той час хлопці побачили чужу людину і розгубилися, не знаючи, як поступити. Сам Михайло запросив чужого в криївку і сказав, щоб той поклявся на Біблії, що не зрадить таємниці. Хлопці відпустили його після присяги, попросивши, щоб він насипав трохи снігу на криївку, підлий зрадник об'їхав саньми криївку, зробивши таким чином у снігу слід, і пішов по свої ганебні тридцять срібняків. Усі загинули".
Могила Марка Боєслава невідома, а його тлінні останки перебувають десь далеко від рідних порогів, всупереч мріям і бажанню бути похованим біля матері, брата Миколи та дочки в рідному Боднарові. У криївці створено музей.
Без сумніву, постать Марка Боєслава заслуговує на особливу і глибоку увагу з боку дослідників історії держави та історії культури, сторінки його біографії - з героїчних у „Книзі буття" нашого народу. Його життя, наповнене духом боротьби, духом прометеїзму, було присвячене ідеї незалежності України.
У біографії Михайла Дяченка - Гомона - Марка Боєслава можемо виділити наступні періоди (поділ досить умовний, підстави для цього - важливість історичних подій для поета, зміни в особистому житті чи світогляді): 1. 1910-1920 - дитячі роки, смерть батьків; II. 1920-1929 - позначені впливом брата гімназіальні роки; III. 1929(30)-1939 - університетські роки, членство в ОУН, антипольська діяльність, арешти, початок поетичної творчості; IV. Вересень 1939-листопад 1941 р. - втеча з тюрми, еміграція на Холмщину (громадсько-просвітницька діяльність, продовження поетичної творчості, одруження); V. Листопад 1941-вересень 1944 (вступ до лав УПА, антифашистська і антирадянська діяльність); VI. 1944-1951 - період підпільної боротьби в якості воїна УПА проти радянського колоніалізму.
Останній період життя Марка Боєслава - найповніший у плані самореалізації, відзначається єдністю життєвої позиції і дії, що відобразилось у численних поетичних збірках, прозових художніх, публіцистичних творах, а також драматургії. Михайло Дяченко назавжди увійшов в історію як безкомпромісний вояк УПА Гомін, полум'яний поет Марко Боєслав і громадянин Михайло Дяченко, що зробив вибір на користь України, віддавши їй своє серце, і перо, і кріс:
Ми лягли, як наказ Твій велів,
Кров свою віддали волі в жертву.
Чином дух наш горів замість слів.
Щоб Ти встала, Вкраїно, із мертвих!
Життя Марка Боєслава - конкретно-історичне втілення лицарського ідеалу першої половини XX століття.
Ірина РОЗДОЛЬСЬКА
Роздольська І. На шляху державницького змагу : Михайло Дяченко - Гомін - Марко Боєслав / І. Роздольська // Дзвін. - 1999. - № 3-4. - С. 129-135.