Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

ВОНА ЗАЧАРУВАЛА СВІТ



     He так давно наша славна землячка, лауреат Державної премії ім. Т. Г. Шевченка, солістка Національної опери, народна артистка України Марія Стеф'юк відзначила славний ювілейний день свого народження. ЇЇ чарівний солов’їний спів і зворушливо-емоційна гама високої вокальної культури, майстерність виконання і професійний артистизм, багатий жанровий репертуар і справедливо заслужили всенародне визнання і світову славу.
     Блискучий талант, великий арсенал обдарованості співачки проявилися в кількох десятках вокальних партій в операх класиків як світової, так і вітчизняної музичної культури. Хист барвистих вокальних даних знайшов своє яскраве відображення у виконанні нею і українських народних пісень та романсів.
     З нагоди цієї дати в Національному театрі опери та балету відбувся святковий вечір. А потім актриса із своїм черговим звітом-концертом із Київським оркестром народних інструментів побувала в рідному краї, де виступала перед жителями обласного центру,  в Косові і в рідному Рожневі.
     Очевидно, тут й пригадалися ті перші ранкові промінчики, коли торкнувшись небокраю, вони заглянули у віконця сільської оселі, сповіщали про народження нового дня. Марійка прокидалась рано і гнала пасти корів. Там, на роздолі, дівчина-підліток виспівувала гуцульських співанок, пісень, що навчила її мати.
     – Чи чула-с, кумо, як файно виспівує Стеф'юкова донька? – сповіщали з якоюсь особливою пошанівкою одна одній сільські жінки, зачаровані дзвінким голосом дівчини.
     А згодом по селу пронеслась свіжа новина:
     – Вже й до училища прийняли Марічку. Кажуть, співочої грамоти навчатися. То ж не так собі просто голосом володіти треба, а по нотах.
     – Це ж ту, що соловейком витьохкує, – радісно підтримували інші і добавляли, – Нехай щастить цій милій пташині!
     І полетіла Марічка по життю ластівкою, як її дитяча мрія, високо-високо, захопила і причарувала своїм співом мільйони людей, заполонила їхні серця, повела за собою в прекрасний світ мистецтва. Її мелодійний голос лунав на великих сценах Болгарії, Німеччини, Куби, Югославії. Їй захоплено аплодували в США, Канаді, Франції, Голландії, Італії, Фінляндії, Іспанії, а також в Австралії, Новій Зеландії, Японії.
     А спочатку було навчання у Снятинському культурно-освітньому училищі. З вдячністю тепер згадує своїх викладачів Юліана Дзюбановича та Василя Кравціва, які бережливо розвивали здібності дівчини, силу і красу її голосу, свій перший успіх на заключному концерті-звіті під час фестивалю самодіяльного мистецтва, де компетентне жюрі присудило їй золоту медаль, як одній із кращих серед молодих виконавців.
     Відтак – навчання в Київській консерваторії ім. П. І. Чайковського (нині Національній музичній академії). Наставником Марії тут була професор, заслужена артистка України Наталія Осипівна Захарченко. Це вона, досвідчений педагог, надала барвистому лірико-колоратурному сопрано дівчини красивих, рівних форм, веселкових відтінків, високого регістру звучання, об'ємного діапазону, оригінальної відшліфованості і сили.
     – Навчаючись в консерваторії, я брала участь у виставах оперної студії. Раділа, що поступово моє прізвище на афішах підіймалося вгору, – згадує своє студентське життя співачка. – То був початок шляху у велике, важке, але неймовірно чарівне мистецтво театру.
     Я вперше вийшла на сцену театру уславленої Національної опери, коли, ще навчалася на 5-му курсі. Мені доручили велику і складну роль в опері М. Римського-Корсакова „Царева наречена”. Не знаю, чи полюбила б цей образ я так глибоко, якби не режисер Ірина Молостова. Вона допомагала мені вживатися в образ і не йти від зовнішніх даних, а органічно відтворювати характер.
     Так, це був дебют, з якого народжувалася молода солістка столичної опери, яка згодом скаже зі сцени так багато доброго, корисного для людей і принесе в їх серця не тільки естетичну насолоду, а відкриє для кожного з них таїну внутрішнього духовного світу.
     – Консерваторія дала мені дуже багато, – продовжує розповідь пані Марія. – Проте, навряд чи так би розкрились мої сценічні дані, благодатно простелився мій творчий шлях, якби не заповзятливі піклування моїх старших колег – народних артистів України Анатолія Мокренка, Євгенії Мірошниченко, а найбільше – Дмитра Гнатюка, Надії Куделі...
     Якраз завдяки їм молодій солістці доручають головні партії в інших операх – Бізе „Шукачі перлин”, Моцарта „Чарівна флейта”, Пучіні „Богема”. Своєрідною вершиною творчості в її мистецькій палітрі стали дві партії – Віолетта в „Траві аті” і Джільда в „Ріголетто” Дж. Верді.
     В усіх сценічних образах, створених щедрістю таланту співачки, Марія   Стеф'юк вміло і філігранно поєднує тендітну жіночість, незахищеність, ранимість з напрочуд сильною волею. Теплий, ніжний голос звучить завжди з такою проникливістю, що створюється враження, ніби ми чуємо голоси душі кожної її героїні.
     Стеф'юк ніколи не демонструє красу свого голосу, не намагається вразити вокальними можливостями. Будь-яка інтонація, рух – живі, природні, виразні. Це той одухотворений спів, коли однією мелодією гармонійно звучить і печаль, і радість.
     Широке дихання, пластика інтонаційних переходів, могутній діапазон звучання, невимушеність, легкість звуковидобування, осмисленість і закінченість фразування – все це притаманне обдарованій солістці. Вона завжди співає правдиво, чисто і ніжно.
     Так, Марія Стеф'юк була першою українською співачкою, яка після легендарної Соломії Крушельницької виступила на сцені Міланського театру „Ла Скала” в Італії!
     Акторська професія – це незмінне бажання висловитися. Чи не тому сьогодні співачка особливо тяжіє до камерного виконавства з його внутрішньою зосередженістю, психологічною заглибленістю, лаконізмом вислову. А українська народна пісня народної артистки України М.Стеф'юк, що нині є в кожному репертуарі в усіх концертних програмах, – стали домінуючими в її багатій палітрі виконавської майстерності. Актриса нині багато виступає з своїми сольними концертами, і як колись на порі апофеозу її творчості, скликає до себе багатомільйонну аудиторію.                 
Василь ПЕРЕДРУК

Передрук В. Вона зачарувала світ / Василь Передрук // Прикарпатська правда. – 2000. – 15 лип. – С. 1, 12.

Оновлено 26-04-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка