Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

УКРАЇНСЬКА ДЖУЛЬЄТТА З ЧАРІВНИМ ГОЛОСОМ



      Нещодавно своїм Указом № 615-2008 Президент України Віктор Ющенко за значний особистий внесок у розвиток української культури і мистецтва, вагомі творчі здобутки та з нагоди 140-річчя від дня заснування Національного академічного театру опери і балету України ім. Т. Шевченка присвоїв звання Героя України з врученням ордена Держави нашій землячці Марії Стеф'юк – солістці опери, народній артистці СРСР, народній артистці України, лауреату премії ім. Т. Г. Шевченка, повному кавалеру ордена княгині Ольги, яка понад 35 років чарує глядачів своїм прекрасним голосом.
     
     Народилася Марія Стеф'юк в с. Рожневі Косівського району. Чудова природа, неповторні народні традиції Гуцульщини, батьки і їхня любов до пісні зробили Марійку співачкою. Закінчивши Рожнівську семирічку, дівчина вступила на диригентсько-хоровий відділ Снятинського культурно-освітнього училища.
     Разом з викладачем баяна дев'ятнадцятирічною Галиною Таламай, студентом Романом Лапком (обоє заслужені артисти України) Марійка брала участь у багатьох конкурсах та концертах, які організовували дирекція училища і Снятинський районний відділ культури. Їй спочатку аплодували за подаровані пісні вдячні земляки в сільських клубах та будинках культури, пізніше вибагливі меломани влаштовували овації у розкішних залах всесвітньовідомих оперних театрів.
     Якось Марія приїхала у Київ на фестиваль, де її почув професор Київської консерваторії Дементій Євтушенко. Майже за руку відвів дівчину до консерваторії, і хоча іспити вже почалися, її прослухали і зарахували студенткою.
     У Києві вона дуже сумувала за Снятином, мамою, всім тим звичним, що її оточувало вдома. І якось не витримавши, дівчина втекла додому. Вона жалілася мамі на свої труднощі, розчарування в житті, на те, що вона чужа в тому сірому кам'яному місті, що душа її прагне жити на лоні гуцульської природи: серед зелених галявин і знайомих лісових стежин. Мама вислухала уважно дочку, але вранці відправила до Києва, сказавши: „Там твоя доля, там твоє майбутнє. Тримайся, будь сильною, Господь допоможе тобі”.
     Марії Стеф'юк пощастивилось на добрих людей. Її вчителька в консерваторії Наталія Захарченко, народна артистка України, та її чоловік Андрій Іванов, народний артист Радянського Союзу, зробили дуже багато для своєї учениці. Вони збагачували її розум, душу, вчили аристократичних манер, вмінню поводитися.
     Після закінчення вокального факультету державної консерваторії ім. П. Чайковського молоду випускницю запросили працювати в Київську оперу, в якій на той час яскравими зірками сяяли імена уславлених оперних співаків Євгенії Мірошниченко, Белли Руденко, Гізели Циполи.
     Першою виставою, в якій Марія співала Марфу, була „Царева наречена” Римського-Корсакова.
     За своє театральне життя в неї було багато сценічних партнерів. Але найчастіше вона працювала з Анатолієм Солов'яненком, з яким разом бували на гастролях.
     Марія Юріївна зачаровувала публіку у всьому світі — в Україні, Росії, Італії, Франції.     Її чарівний неповторний спів слухали у 22 країнах. Вона завжди була бажаною гостею будь-якої європейської опери. Але куди б не їхала артистка, ностальгія за Батьківщиною починалася навіть під час гастролей.
     Марія Стеф'юк належить до категорії людей, які „зробили себе самі”. Вроджений талант вона зміцнювала і розвивала щоденно тяжкою працею. Щоразу, виходячи на сцену, вона віддає своє вміння, своє серце, свою душу глядачам.
     Талановиту співачку запрошували брати участь у виставі „Богема” Пуччіні до славнозвісного Міланського Ла Скала. До речі, Марі Стеф'юк була другою українською співачкою, яка виступала, а не лише стажувалася в Ла Скала, після знаменитої Соломії Крушельницької. Але про те вона дізналася тільки через 10 років.
     Чи щаслива у житті Герой України? У дитинстві бабуся Євдокія, яка доводилася троюрідною сестрою Лесю Мартовичу, напророчила їй, що Марійка має бути щасливою, бо Бог покрив її Своєю благодаттю.
     Попри всю свою славу, наша землячка залишилася привітною, дуже доброю і чуйною людиною. І людям в житті робить тільки добро.
     Снятинці пишаються, що наша покутська земля дала путівку в життя багатьом талановитим знаменитостям. І раді, що невеличке місто над Прутом увійшло в долю, життя Марії Стеф'юк.
     Ми вітаємо її з високою державною нагородою, з ювілейним днем народження і бажаємо залишатися в душі ще надовго Джульєттою, дивувати нас своїм чарівним співом.
Галина ТОМАШ

Томаш Г. Українська Джульєтта з чарівним голосом / Галина Томаш // Голос Покуття. – 2008. – 8-14 серп. (№ 32). – С. 5.

Оновлено 23-12-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка