Пошук
Архіви

ПОЛОЖЕННЯ про проведення коворкінку «БІБЛІОТЕКА БЕЗ БАР’ЄРІВ – ШЛЯХ ДО УСПІШНОЇ УКРАЇНИ»

березень, 2025
1. МЕТА І ЗАВДАННЯ ЗАХОДІВ
З ініціативи ІФОУНБ ім. І. Франка з березня 2025 р. в бібліотеках області стартує коворкінг «Бібліотека без бар’єрів – шлях до успішної України», мета якого надати особам з інвалідністю можливість вести незалежний спосіб життя й усебічно брати участь у всіх аспектах життя.
Бібліотеки повинні вживати належних заходів для забезпечення особам з інвалідністю доступу нарівні з іншими до фізичного оточення, до надання певної інформації та зв’язку, зокрема інформаційно-комунікаційних технологій і систем, які втілюються бібліотекарями у територіальних громадах Івано-Франківщини.

Завдання коворкінгу :

• забезпечити інформаційну безбар’єрність публічної бібліотеки для надання доступу до інформації в різних форматах та з використанням технологій усім користувачам (незалежно від їх функціональних порушень чи комунікативних можливостей);
• створити фізичну безбар’єрність особам з інвалідністю для забезпечення безперешкодного доступу до будівлі бібліотеки та всередині її приміщень;
• розвивати у бібліотеках цифрову безбар’єрність – коли всі суспільні групи мають доступ до швидкісного інтернету, публічних послуг та публічної цифрової інформації;
• сприяти освітній безбар’єрності – створювати рівні можливості та вільний доступ до освіти, зокрема освіти впродовж життя, а також здобуття іншої професії, підвищення кваліфікації та опанування додаткових компетентностей;
• формування фондів повинно ґрунтуватися на принципі доступності для всіх і забезпечувати надання матеріалів у форматі, зручному для особливих груп користувачів (наприклад, книги шрифтом Брайля або аудіокниги);
• запрошувати на заходи спеціалістів, психологів, професіоналів, які тісно співпрацюють з особами з інвалідністю;
• розвивати та поширювати кращий досвід бібліотек з популяризації заходів, які сприяють збереженню безбар’єрного середовища.

Сьогодні, в часі війни, питання безбар’єрності в Україні важливе і актуальне як ніколи, адже тисячі українців отримали травми внаслідок бойових дій і зараз вчаться життю в новій для себе реальності.
Безбар’єрність означає забезпечення рівних можливостей та доступу для всіх, незалежно від їхнього фізичного, інтелектуального, психологічного стану. Важливо створити умови, в яких люди з обмеженими можливостями можуть активно брати участь у суспільному житті, працювати, отримувати освіту та доступ до послуг, які надаються всім громадянам.
В останні роки досить широкого застосування набув термін інклюзія (інклюзивність), який походить від англійського слова inclusion (включення, залучення) та означає процес збільшення ступеня участі всіх громадян у соціальному житті громади й суспільства загалом, у тому числі людей з інвалідністю, інших маломобільних груп населення.
Разом з тим у багатьох випадках у значенні інклюзії використовують словосполучення «безперешкодний доступ».
Саме такий підхід закріплено в Національній стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, схваленій розпорядженням Кабінету Міністрів України (далі – КМУ) від 14.04.2021 р. № 366-р, яка є доступною за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/366-2021-%D1%80#Text.
Безбар’єрність – одна з основних засад функціонування публічних бібліотек.
Безбар’єрне середовище в бібліотеці – це вагоме завдання, оскільки бібліотека повинна бути доступною для всіх груп населення, включаючи осіб із різними видами обмежень та потребами. Для забезпечення цієї функції бібліотекам необхідно проводити масову та індивідуальну роботу в співпраці з соціальними працівниками та відповідними установами.

2. УМОВИ ПРОВЕДЕННЯ КОВОРКІНГУ:

До участі в проведенні даних заходів запрошуються працівники бібліотек територіальних громад Івано-Франківщини.
Коворкінг повинен висвітлюють тему безбар’єрного суспільства, проводити та широко популяризувати масову та індивідуальну роботу у цьому напрямку.

Рекомендуємо:
- забезпечення доступу до широкого спектра інформації та ідей, вільних від цензури, підтримку формальної та неформальної освіти на всіх її рівнях, а також навчання впродовж усього життя для всіх без винятку користувачів (незалежно від їх функціональних порушень чи комунікативних можливостей);
- стати партнерами територіальних центрів соціального обслуговування, які займаються вирішенням проблеми безбар’єрного суспільства;
- проводити соціокультурні заходи, що включають проведення зустрічей з людьми із різними видами обмежень та потребами;
- надати в публічних бібліотеках доступ до інтернету та цифрової інформації людям з обмеженими потребами;
- проводити презентації книг даної тематики, різноманітні тематичні майстер-класи для особистісного творчого розвитку і розвитку уяви, творчості, допитливості та емпатії людей з інвалідністю;
- для тих, хто фізично не може прийти в бібліотеку, можна запропонувати за попередньою доставляння літератури за адресою;
- сприяти залученню до заходів військових, які брали участь у воєнних діях, тим самим порушили своє здоров’я, що в свою чергу привело до інвалідності. Цим людям слід надавати належну увагу та необхідну допомогу.
- у співпраці з громадськими організаціями та установами запрошувати фахівців профільних галузей знань для консультування мешканців громад з особливи потребами, а саме : лікарів, психологів, соціальних працівників, юристів тощо.

РЕКОМЕНДОВАНІ НАСТАНОВИ
щодо взаємодії з особами з інвалідністю
(відповідно до наказу Національного агентства України з питань державної служби від 04.04.2023 р. № 53–23)
1. Розмовляючи з особою з інвалідністю, не акцентуйте увагу на її інвалідності та уникайте висловлення припущень про те, що ця особа може або не може зробити, та рекомендацій, у який спосіб їй виконувати поставлене завдання.
2. Якщо до вашої комунікації з особою з інвалідністю залучена третя сторона (наприклад, сурдоперекладач), звертайтеся безпосередньо до особи з інвалідністю та, за потреби, уточнюй- те інформацію.
3. Якщо ви комунікуєте з особою з порушеннями мовлення і не зрозуміли сказаного нею, зверніться з проханням повторити репліку, уникаючи власних припущень та тлумачень її слів.
4. Звертаючись до особи з інвалідністю, не забувайте встановити належний контакт із цією особою. Якщо ви розмовляєте з особою з порушеннями зору, обов’язково вкажіть на себе на початку розмови та повідомте, коли йдете.
5. Якщо ви хочете привернути увагу особи з порушеннями слуху – обережно торкніться її плеча або руки. Встановіть зоровий контакт, тримайте руки подалі від обличчя та використовуйте короткі прості речення.
6. Під час розмови з особою, яка користується кріслом колісним, поставте себе (якщо можливо) на рівень очей цієї особи.
7. Пам’ятайте про мову, яку ви використовуєте. Говорячи про особу з інвалідністю, користуйтеся мовою, орієнтованою на цю особу. Уникайте негативних висловлювань або таких, що характе- ризують особу як жертву, наприклад, «страждає» або «захворів».
8. Пристрої для пересування, такі як крісло колісне або тро- стина, є особистим простором для осіб з інвалідністю. Не беріть особу за руку, не торкайтеся її тіла чи допоміжного пристрою, якщо вона вас про це не просить. Якщо бажаєте допомогти, за- питайте, чи особа потребує та погоджується на вашу допомогу.

Отже, безбар’єрним середовищем визнається простір необмежених можливостей, в якому відсутні дискримінація, соціальні упередження та стереотипи, враховуються інтереси та потреби кожного громадянина.
Бібліотекарі територіальних громад повинні створити високо-духовну атмосферу, емоційний комфорт для своїх читачів, формувати почуття впевненості, та вміння отримувати задоволення від життя всім своїм читачам, у тому числі людям з інвалідністю, інших маломобільних груп населення.

Інформацію про проведення коворкінгу надсилати до 1 жовтня 2025 р. електронною поштою в науково-методичний відділ ОУНБ ім. І. Франка на
E-mail: metodlibif@gmail.com

Узагальнені результати коворкінгу «Бібліотека без бар’єрів – шлях до успішної України» буде представлено на веб-сайті ІФОУНБ ім. І. Франка в розділі «Фахівцю бібліосервісу».

Коментарі виключені.