Пошук
Архіви

ПОЛОЖЕННЯ про проведення велнес-заходу «ТИ У СВІТІ НЕ ОДИН»

В рамках проєкту ЮНЕСКО «Бібліотеки як простір психоемоційної підтримки»
березень, 2025
1. МЕТА І ЗАВДАННЯ ЗАХОДІВ
З ініціативи ІФОУНБ ім. І. Франка з березня 2025 р. в бібліотеках області стартують велнес-заходи «Ти у світі не один», метою яких є підвищення культури ведення здорового способу життя різноманітними формами і методами бібліотечної діяльності, що сприятиме збереженню ментального здоров’я мешканців територіальних громад

Завдання велнес-заходів:
• організувати систему культурно-просвітницької роботи з усвідомлення цінності ментального здоров’я для мешканців територіальних громад;
• створити центри підтримки ментального здоров’я в бібліотеці для заохочення розвитку здорових взаємовідносин з оточуючим світом і власною особистістю;
• сприяти збільшенню кількості мешканців громади, які є активними шанувальниками збереження ментального здоров’я, розуміють його важливість і можуть допомогти у вирішенні поставлених завдань;
• розвивати та поширювати кращий досвід бібліотек з популяризації заходів, які сприяють збереженню ментального здоров’я.

Тема ментального здоров’я в час війни є надзвичайно актуальною. Адже сьогодні на долю українців випало дуже багато переживань, стресів, як для військових, так і для мирних жителів. А ментальне здоров’я саме об’єднує здоровий дух та психіку людини із соціальним складником.
Ментальне здоров’я – це більше, ніж просто відсутність психічних розладів. Це важлива частина нашого загального здоров’я і благополуччя. Воно впливає на кожен аспект нашого життя – від наших емоцій та стосунків до продуктивності і реалізації.
Згідно з визначенням ВООЗ, ментальне здоров’я – це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя.
Стан ментального здоров’я залежить від багатьох чинників: соціальних, екологічних та навіть економічних.
Психічне та фізичне здоров’я є рівноцінно важливими складовими загального здоров’я людини. Психічні захворювання (особливо депресія) підвищують ризик виникнення багатьох видів фізичних проблем зі здоров’ям: інсульту, діабету, захворювань серця.
Ментальне здоров’я значною мірою залежить від атмосфери у сім’ї, дитячого досвіду, соціального оточення. Особливо важливим є сприятливе середовище зростання для дітей та підлітків, у яких психіка лише формується. Що значною мірою позначається на життя людей у зрілому віці.

Важливим для підтримання ментального здоров’я на належному рівні є: ●розвиток емоційного інтелекту в дітей: сприйняття і розуміння своїх емоцій допоможе їм у дорослому віці вправніше керувати своїм станом;
●організація здорової атмосфери в родині, налагодження режиму дня для маленьких дітей;
●соціальна підтримка незахищених верств населення (наприклад, матерів-одиначок, жінок, що постраждали від насильства, людей з інвалідністю);
●локальні програми з підтримання психічного здоров’я — у школах, на підприємствах, у родинах військових.
Ментальне та фізичне здоров’я – нерозривне ціле, про них треба безперестанно дбати. І бібліотеки активно допомогають в цьому своїм користувачам, інформуючи їх та відзначаючи різноманітні тематичні дати, зокрема і День ментального здоров’я. Адже кожен захід, який відбувається робить свій внесок у підтримку здоров’я кожного з нас, у рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».

2. УМОВИ ПРОВЕДЕННЯ ВЕЛНЕС-ЗАХОДІВ:

До участі в проведенні даних заходів запрошуються працівники бібліотек територіальних громад Івано-Франківщини.
Велнес-заходи, повинні сприяти популяризації збереження ментального здоров’я та бути реалізованими книгозбірнями територіальних громад впродовж зазначених термінів.
Для цього бібліотекам необхідно окреслити відповідні послуги для задоволення потреб різних категорій жителів за допомогою соціологічних досліджень, міні та експрес-опитувань, визначити проблеми і зробити цей напрям пріоритетним у своїй діяльності.

Рекомендуємо:
проведення велнес-тренінгів – заходів, спрямованих на покращення ментального здоров’я мешканців територіальної громади. Велнес (від анг. be well – гарне самопочуття) – концепція ЗСЖ, заснована на поєднанні фізичного і ментального здоров`я, правильного харчування, розумних фізичних навантажень та відмови від шкідливих звичок :
– проводити соціокультурні заходи, що включають проведення зустрічей з медпрацівниками, психологами;
– у співпраці з громадськими організаціями та установами запрошувати фахівців профільних галузей знань для консультування мешканців громад, створивши при бібліотеках центри здоров`я, а на веб-сайті бібліотеки – розділ «Ментальне здоров’я – моя формула успіху!»;
– проводити презентації книг даної тематики, книжкові виставки, майстер-класи тощо;
– стати партнерами територіальних центрів соціального обслуговування;
– для тих, хто фізично не може прийти в бібліотеку, можна запропонувати доставляння літератури за адресою.

В рамках велнес-заходів організовувати дні інформації, години корисних порад, бесіди-рекомендації, години ментального здоров`я, зустрічі з психологами, медпрацівниками, священниками, проводити бліц-інтерв’ю з фахівцями-медиками, дискусії, майстер-класи, ініцюювати заходи, які спрямовані на підтримку соціокультурної реабілітації інвалідів війни і забезпечення доступу до інформаційних ресурсів, розширення кола спілкування, реалізацію їх творчого та інтелектуального потенціалу.
Також важливим моментом є залучення до заходів військових, які брали участь у воєнних діях. Їм слід надавати належну увагу та необхідну допомогу.
Рекомендуємо бібліотекарям вести тематичні картотеки; готувати рекомендаційні списки літератури, оформляти інформаційні стенди, альбоми, створювати буклети, формувати інформаційні папки.

Бібліотекарі територіальних громад повинні створити високо-духовну атмосферу, емоційний комфорт для своїх читачів, формувати почуття впевненості, та вміння отримувати задоволення від життя, а це дозволяє підтримувари належним чином своє ментальне здоров’я.
Адже бібліотека як соціальний інститут є одним з гарантів здорового способу життя людей.

Інформацію про проведення велнес-заходів надсилати до 1 жовтня 2025 р. електронною поштою в науково-методичний відділ ОУНБ ім. І. Франка на
E-mail: metodlibif@gmail.com

Узагальнені результати велнес-заходів «Ти у світі не один» буде представлено на веб-сайті ІФОУНБ ім. І. Франка в розділі «Фахівцю бібліосервісу».

Коментарі виключені.