Гортає пам'ять скорбні сторінки

10 квітня 2025 року працівники відділу загального читального залу Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка організували книжково-ілюстративну виставку-реквієм «Гортає пам'ять скорбні сторінки», приурочену до Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів.
11 квітня - Міжнародний день визволення в'язнів фашистських концтаборів. В цей день весь світ віддає данину скорботної пам'яті жертвам нацизму, які загинули у фашистських концтаборах.
Цю дату згідно з рішенням Генеральної Асамблеї ООН було встановлено в пам'ять про інтернаціональне повстання в'язнів найбільшого концентраційного табору - Бухенвальд. Саме 11 квітня 1945 року останній в'язень вийшов з його воріт із сумно відомим написом «Jedem das Seine» - «Кожному своє».
Під час Другої світової війни в таборах перебувало 18 мільйонів чоловік, з них більше 11 мільйонів були знищені. На території Німеччини діяло близько 14 тисяч таборів, на території країн колишнього Радянського Союзу налічувалось близько 817 нацистських таборів примусового утримування цивільного населення та військовополонених, три з яких були розташовані в Києві. Це концтабори «Сирецький», «Бабин Яр» та «Дарницький». Система концтаборів, яку вибудувала нацистська Німеччина, є однією з найжахливіших сторінок в історії людства разом із жорстокою радянською системою репресій та таборів ГУЛАГу.
Коли відгриміли останні бої Другої світової війни і поневолені народи отримали довгоочікуваний мир, впали концентраційні табори і незаконно ув'язнені люди здобули свободу - людство полегшено зітхнуло: з'явилася надія, що війни більше ніколи не буде. На жаль, то було помилкове судження: свобода не дається раз і назавжди, за неї треба постійно боротися. Народ, який визволяв світ від фашизму, перетворився на кровожерливого російського убивцю в руках путінської агресії, що холоднокровно знищує українські села, міста, позбавляє життя, грабує, гвалтує, примусово депортує українських дітей та жителів окупованих міст на росію. Сьогодні сотні наших воїнів та цивільних знаходяться у полоні ворога в жахливих умовах. Їх повертають знесиленими, хворими, але не зломленими.
Про це й розповідають видання, представлені на книжково-ілюстративній виставці-реквієм «Гортає пам'ять скорбні сторінки». Виставка включає довідкові, енциклопедичні видання, монографії, наукові дослідження відомих вітчизняних та зарубіжних істориків, видання Інституту національної пам'яті України, періодичні видання, що розкривають трагічні сторінки історії; викривають злочини нацизму проти людства та вшановують подвиг борців антифашистського опору.
Тож запрошуємо Вас до перегляду виставки та разом згадаймо усіх, хто був за колючим дротом гітлерівських катівень, хто навіки залишився там - у безіменних могилах чи печах крематоріїв, і тих, хто вижив усім смертям на зло, живучи за мертвих. А ще вклонимось нашим героїчним захисникам, які сьогодні відстоюють нашу незалежність, нашу волю, на полі бою протистоять ворогу, щоб не допустити таких страхіть, через які пройшли люди у фашистських таборах часів Другої світової війни та в новітніх таборах.