І пам'ять серця, і вічний смуток

День визволення України від фашистських загарбників відзначається в Україні щорічно 28 жовтня, в день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі території України. З цієї нагоди у відділі загального читального залу Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка з 25 жовтня 2024 р. діє книжково-ілюстративна виставка-пам`ять «І пам'ять серця, і вічний смуток».
В ході німецько-радянської війни (1941-1945) саме на території України відбулися ключові битви за визволення Європи від нацизму. У ході вигнання нацистських окупантів з України силами чотирьох Українських фронтів, які налічували понад 2,3 млн. осіб, впродовж січня 1943 - жовтня 1944 було проведено низку наступальних операцій.
Завершилося вигнання нацистських окупантів з України повним витісненням угорських та німецьких військ із найзахіднішого регіону теперішньої України - Закарпаття, яке відбулося в результаті здійснення радянськими з'єднаннями Четвертого та Першого Українських фронтів Східно-Карпатської наступальної інформації. 27 жовтня 1944 року було звільнено Ужгород, 28 жовтня радянські війська вийшли на сучасний кордон України.
Битва за визволення України тривала 680 днів. Це одна з найбільш вирішальних операцій у німецько-радянській війні, яка стала найважливішим етапом на шляху до перемоги над нацизмом.
Минуло вже 80 років з того переможного дня, але і донині не вщухає біль людських втрат у тій жахливій смертоносній війні. Море сліз пролито солдатськими матерями, вдовами та сиротами, і не можна виміряти глибину та гіркоту тих подій. Український народ завжди пам'ятатиме тих, хто гідно пройшов важкими дорогами війни, сумлінно виконав священний обов'язок - мужньо захищав від загарбників свій рідний край. За підрахунками істориків, у ході воєнних дій на території України загинуло близько трьох мільйонів воїнів, понад два мільйони українців було вивезено для примусової праці до Німеччини під час окупації.
Третій рік поспіль Україна відзначає День визволення від нацистів на тлі повномасштабної російської агресії, яка розпочалася 24 лютого 2022 року. Наше покоління знову стало на захист незалежності та територіальної цілісності України. Історія доводить, що кожен, хто посягне на українську землю, буде знищений.
Справжніми героями є ті, хто до останнього боронив свій дім і не боявся дати відсіч ворогу й у Другу світову війну, й у сьогоднішній російсько-українській війні. Ми пам'ятаємо кожного. Слава героям України!
З метою гідного вшанування подвигу українського народу в Другій світовій війні працівники відділу загального читального залу нашої книгозбірні організували книжково-ілюстративну виставку-пам'ять «І пам'ять серця, і вічний смуток».
Серед представлених на експозиції книг вас зацікавлять наступні видання: М. Коваль «Україна в Другій світовій і Великій Вітчизняній війнах (1939-1945 рр.)», І. Мукольский, О. Лисенко «Звитяга і жертовність: українці на фронтах Другої світової війни», К. Нікітенко «1941: Злочин і покарання. Причини поразок Червоної армії», І. Патриляк, М. Боровик «Україна в роки Другої світової війни» та багато інших.
Книжкова виставка - це вдячний привід, щоб віддати належну шану воїнам, що піднялись на бій з фашизмом, усім тим, хто прискорював перемогу, працюючи на заводах і фабриках, у наукових установах, на ланах і фермах, хто боровся із ворогом у партизанських загонах і підпіллі, у Русі Опору за межами батьківщини, хто не скорився і загинув у концентраційних таборах.
Завітавши до Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка, ви матимете змогу детальніше переглянути книжково-ілюстративну виставку-пам'ять «І пам'ять серця, і вічний смуток» та вклонитися світлій пам'яті полеглих за волю і територіальну цілісність України.
Чекаємо на зустріч з вами.