Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail: Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31


Графік роботи:

Щоденно: з 10 - до 19 години
В неділю: з 10 - до 18 години
Субота - вихідний день
Останній четвер місяця - санітарний день.


Енциклопедія Сучасної України

Декларація про державний суверенітет – передвісник незалежності УкраїниТаку назву носить книжково-ілюстративна виставка-календар, створена працівниками відділу загального читального залу Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка з нагоди відзначення 30-ої річниці прийняття Декларації про державний суверенітет України.

30 років тому, 16 липня 1990 року Верховна Рада Української РСР голосами 355 депутатів, виконуючи волю українського народу до побудови вільної незалежної держави, схвалила доленосний документ - Декларацію про державний суверенітет України. В цей же день у постанові «Про день проголошення незалежності України», «підтверджуючи історичну вагомість прийняття Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року», Верховна Рада ухвалила «вважати день 16 липня Днем проголошення незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України».

Важливий крок до незалежності було зроблено. Декларація визначила долю і майбутнє всього українського народу, проголосила новий підхід до розуміння статусу України в системі міжнародних відносин.

Декларація визначила основні політичні, економічні, соціальні цілі та довгострокові перспективи розвитку Української держави, відкривши новий етап в історії нашого народу, заклавши підґрунтя для прийняття 24 серпня 1991 року Акта проголошення незалежності України, який разом з державним суверенітетом був підтверджений волевиявленням народу на Всеукраїнському референдумі в грудні того ж року.

Декларацією проголошено самовизначення української нації, народовладдя, принцип поділу державної влади на законодавчу, виконавчу і судову, територіальну цілісність України в межах наявних кордонів, економічну самостійність, виключне право народу України на володіння, користування і розпорядження національним багатством України, захист усіх форм власності в державі, гарантії екологічної безпеки і культурного розвитку. Ці базові положення лягли в основу законодавчих актів державного значення - Конституції, законів України.

Саме про цю історичну подію розповідають видання, представлені на книжково-ілюстративній виставці-календарі «Декларація про державний суверенітет - передвісник незалежності України». Виставка репрезентує законодавчі документи, монографії та історичні нариси вітчизняних авторів, збірники наукових праць та матеріали конференцій, які висвітлюють цю доленосну подію в історії нашої держави й дають цілісне уявлення про основні віхи становлення її незалежності.

Чільне місце на виставці займає «Декларація про державний суверенітет України» та унікальне видання «Декларація про державний суверенітет України: історія прийняття, документи, свідчення», в якому зібрано усі документи, що стосуються процесу прийняття Декларації, - законопроекти, пропозиції, повні стенограми їх обговорення і постатейного прийняття, результати поіменного голосування, а також аналітичні статті та особисті спогади народних депутатів ХІІ скликання Верховної Ради УРСР (І скликання Верховної Ради України).

Зацікавлять відвідувачів виставки, зокрема, й такі представлені на ній видання як: «Здобутки незалежності України. 1991» (у 2-х т.), «Політична історія України ХХ ст.» (у 6-ти т.), «Тисяча років української суспільно-політичної думки» (у 9-ти т.), «Україна. Антологія пам'яток державотворення Х-ХХ ст.» (т. 10), «Українське суспільство. Двадцять років незалежності», В. Литвин «Україна на межі тисячоліть (1991-2000)», Ю. Недужко «Діаспора як чинник утвердження держави в міжнародних відносинах», А. Сокол, О. Конечна «Моя країна - Україна», В. Чорновіл «Шлях української незалежності» та інші.

Організатори сподіваються, що запропонована книжково-ілюстративна виставка-календар допоможе усім бажаючим більше дізнатися про історію створення та прийняття цього важливого документу нашої держави.

Тож з нетерпінням чекаємо завершення карантину та зустрічі з вами, наші шановні користувачі.

 

Оновлено 03-08-2020
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка