Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail: Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31


Графік роботи:

Щоденно: з 10 - до 19 години
В неділю: з 10 - до 18 години
Субота - вихідний день
Останній четвер місяця - санітарний день.


Енциклопедія Сучасної України

Коляд, коляд, колядниця…2 січня 2020 р. працівники відділу абонементу обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка, за підтримки відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів, організували літературно-музичне свято для своїх хороших друзів – підопічних Територіального центру соціального обслуговування. Цього разу їм було запропоновано годину народознавства «Коляд, коляд, колядниця…». Зустріч відбулася в рамках соціального проекту відділу абонементу «Естафета добра і любові» та за сприяння відділення Всеукраїнської благодійної організації «Турбота про літніх в Україні».

   Щороку, як тільки з'являється на небі Свят-вечірня зоря - вісниця народження Божого сина, плинеш рікою спогадів до найдорожчого серцю куточка, де народилися і відкрили для себе світ, повний тривог і радостей... добра і любові ...

   Тож, зібравшись всі у дружньому колі, ми говорили про звичаї, обряди, традиції святкувань Різдвяних свят, Коляди, Меланки, Святого Василя, Водохреща. А де, як не в книжках, можна найбільше та найдетальніше почерпнути такі знання? Хто може краще описати всі традиції, звичаї, обряди Свят-вечора, Різдва як не письменники, літератори, журналісти, народознавці, релігієзнавці;  описати їх так, що, читаючи, ти наче б то сам перебуваєш там, в епіцентрі того чи іншого дійства, є учасником таємничого і магічного дива. Це вдається не кожному.

   А таким особистостям як о. Іван Шевців, Михайло Коцюбинський, Роман Федорів, Брати Капранови, уривки чиїх творів зачитувала сьогодні гостям завідувачка відділу абонементу Оксана Качорак, вдалося. Їхні твори, а це «Святі тайни в українськім обряді», «Тіні забутих предків», «Єрусалим на горах», «Веселі свята» налаштували всіх присутніх на атмосферу свята; ці та інші книги, презентовані учасникам години народознавства «Коляд, коляд, колядниця...», можливо стануть поштовхом для того, щоб  запровадити у своїх родинах нові звичаї, традиції, а всім присутнім - заглибитись у те невичерпне джерело духовності, яке надає нам міці та сили, допомагає глибше зрозуміти хто ми - чиїх батьків діти та які наші корені.

   А далі мова пішла про колядки, щедрівки, віншування: та про колядки краще не говорити, а виконувати їх, прославляючи новонародженого Сина Божого, то й зазвучали: «Бог Предвічний», «Нова радість стала». Далі всі з затамуванням подиху прослухали у виконанні групи «Тріода» колядку «Що то за предиво» (у відеозаписі), котра облетіла весь інтернет. А ще, для людей поважного віку виконала колядки у супроводі бандури представниця покоління дітей  - учениця 2 класу музичної школи ім.. М. Лисенка Сніжана Шрам. Хочеться з цього приводу відмітити, що вчителка її, Леся Петрівна  Данилюк, може пишатися своєю ученицею - їхня праця не даремна, вона приносить радість іншим. Підтвердженням цих слів були оплески всіх присутніх.

   Видозмінюються, а іноді й зникають деякі звичаї Різдва. Незмінним залишається одне: Віфлеємська зірка, що вістить про народження Ісуса Христа, має і завжди матиме незвичайну здатність оновлювати людські душі, які в цю Святу ніч відкриваються назустріч добру і любові, відгукуються на веселий подзвін прадавньої колядки.

Світлини

 

Оновлено 01-10-2020
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка