Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail: Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31


Графік роботи:

Щоденно: з 10 - до 19 години
В неділю: з 10 - до 18 години
Субота - вихідний день
Останній четвер місяця - санітарний день.


Енциклопедія Сучасної України

Ювілейна книжкова виставка „Екранний світ Сергія Параджанова”Цими днями ми вшановуємо 95-у річницю від дня народження українського і вірменського кінорежисера, народного артиста УРСР, лауреата Шевченківської премії Сергія Параджанова. Працівники відділу літератури з питань мистецтва запрошують переглянути виставку, на якій представлено довідкові матеріали, збірник кінематографічних творів, журнальні статті про творчість митця.

Цими днями минає 95 років від дня народження українського і вірменського кінорежисера, народного артиста УРСР, лауреата Шевченківської премії Сергія Параджанова. 

Народився Сергій Параджанов у Грузії. Навчався на вокальному відділенні Тбіліської консерваторії, будівельному факультеті Тбіліського інституту інженерів залізничного транспорту, пізніше закінчив режисерський факультет Всесоюзного державного інституту кінематографії.

Сергій Йосипович був режисером, сценаристом, актором, художником, скульптором, композитором, костюмером та хореографом. Своїми вчителями вважав Олександра Довженка та Андрія Тарковського.

Міжнародне визнання прийшло до Сергія Параджанова після екранізації у 1964 році повісті Михайла Коцюбинського «Тіні забутих предків». Ця кінострічка стала однією з найяскравіших подій радянського кіно першої половини 60-х років, нею режисер відкрив якісно новий етап у розвитку кінематографу та вголос заявив про приховані скарби українського міфопоетичного простору. Фільм отримав 39 міжнародних нагород, 24 Гран-прі на кінофестивалях, а за кількістю призів увійшов до Книги рекордів Гіннесса.

Чимало випробувань випало на долю Сергія Йосиповича. Довелось йому пережити і роки тюремного ув'язнення. Після повернення, зважаючи на заборону жити в Україні, він поселився у Тбілісі й працював на кіностудії "Грузія-фільм", де спільно з Д. Абашидзе поставив "Легенду про Сурамську фортецю" (1984). Неповторними є його спроби відтворення живопису мовою кіно - короткометражні "Акоп Овнатанян" (1967) і "Арабески на тему Піросмані" (1985). Стрічка 1988 року "Ашик-Керіб" була присвячена Андрію Тарковському і стала останньою завершеною картиною митця. Фільм знятий за мотивами казки Михайла Лермонтова про пригоди "мандруючого трубадура", який проходить через тисячу випробувань, щоб знайти свою кохану. На Мюнхенському кінофестивалі він був номінований за найкращу режисуру та отримав приз за художнє оформлення. Стрічку показали на Венеціанському кінофестивалі, журі якого просило висунути Параджанова на "Оскар".       

З нагоди київської прем'єри фільму "Ашик-Керіб" Сергій Параджанов дав своє останнє, передсмертне інтерв'ю українською мовою. І на завершення бесіди вигукнув: "Хай живе Україна! Хай живе український націоналізм у тому сенсі, у якому розумію його я: не можна допустити, щоб настав час, коли не буде слова українською, не буде пісні української, не буде сонця українського і не буде соняшника українського!"

Тож, запрошуємо переглянути книжкову виставку „Екранний світ Сергія Параджанова", яка знайомить з творчою спадщиною та віхами біографії генія кіно ХХ століття Сергія Параджанова.

 

Оновлено 25-06-2019
© 2017. ОУНБ iменi I. Франка