Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Сила і перемога – у соборності наших дум



Таку назву носить книжково-ілюстративна виставка-подія, приурочена до Дня Соборності України, яка розгорнута у відділі загального читального залу обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка.

По лінії з’єдинення не було між нами двох гадок.
Сьогоднішній крок піднесе нашого духа і
скріпить наші сили. Від сьогоднішнього дня
існує тільки одна Українська Народна
Республіка. Нехай вона живе!
                                                                                                                         Є. Петрушевич

   У сучасному українському національному календарі дата 22 січня посідає одне з провідних місць і має глибокий символічний зміст: одвічної мрії українців на вільне життя в самостійній соборній незалежній державі. 22 січня 1918 року Універсалом Центральної Ради було проголошено незалежність Української Народної Республіки. Роком пізніше, 22 січня 1919 року, у Києві на Софійській площі було проголошено Акт Злуки українських земель, в єдину Україну, стверджувалось об'єднання двох тодішніх держав УНР та ЗУНР, що постали на уламках Російської і Австро-Угорської імперій в єдину соборну Українську державу. У тексті Акту Соборності утверджувалось: «Однині на всіх землях України, розділених віками - Галичині, Буковині, Закарпатській Русі і Наддніпрянській Україні - буде одна, велика Україна. Мрії, для яких найкращі сини України жили і вмирали, стали дійсністю. Однині повіки буде одна, самостійна Українська Народна Республіка». На жаль, радість не тривала довго. У тому ж 1919 році, більшовики зайняли Київ, чехословацькі війська окупували Закарпаття, а Східна Галичина опинилася під владою поляків. Акт Злуки виявився швидше декларативним, юридичним, проте сама ідея соборності, незалежності залишилася в серцях людей.

   Аж у 1990 році, в період розпаду Радянського Союзу, знову повернулися до цієї дати. 22 січня сотні тисяч українців вишикувалися, створивши живий ланцюг від Львова до Києва, та висловили своє бажання жити у незалежній країні. Сьогодні, як ніколи раніше, День Соборності України - це нагадування нинішнім і прийдешнім поколінням про те, що сила нашої держави - в єдності українських земель!

    На книжково-ілюстративній виставці-події «Сила і перемога - у соборності наших дум», представлено видання, в яких висвітлено питання взаємин УНР і ЗУНР у 1918-1920 рр., описано передумови та основні причини об'єднавчого процесу, охарактеризовано події, пов'язані з умовами укладання Акта злуки, проаналізовано політичні, соціальні, культурні, історичні аспекти незалежності й соборності України, простежено розвиток відповідних державотворчих ідей, розглянуто шляхи розбудови соборності України за сучасних умов.

   Привернуть увагу користувачів представлені на виставці видання: «Державотворчий потенціал української соборності», С. Адамович «Соборність та регіональний розвиток у суспільно-політичному житті незалежної України», Т. Гунчак «Україна: перша половина ХХ століття», Р. Іванченко «Українська державність в 20-90-х рр.», І. Нагаєвський «Історія української держави двадцятого століття», А. Панюк та М. Рожик «Історія становлення української державності», О. Рубльов та О. Реєнт «Українські визвольні змагання 1917-1921 рр.», О. Салтовський «Концепції української державності в історії вітчизняної політичної думки», В. Сергійчук «Українська соборність», О. Удовиченко «Україна у війні за державність» та інші, які допоможуть вам почерпнути цікаву інформацію про ці події.

   Тож, у дні відзначення Дня Соборності запрошуємо Вас до відділу загального читального залу обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка на змістовний перегляд книжкової виставки.

 

Оновлено 29-03-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка