Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Чир Н. за книгу „”Калиновий спалах” ( 2004 р.)      Нестор Чир – лауреат обласної премії ім. В. Стефаника (2004) за поетичну збірку „Калиновий спалах”.

Нестор Чир – член Національної спілки письменників України, поет, нарисовець, публіцист, відомий громадсько-політичний діяч. Народився 12 березня 1938 року в селі Новий Диків Любачицького повіту Жешувського воєводства (Польща) в багатотідній українській селянській родині.
   У 1945 році під час злочинної радянсько-польської операції "Вісла" разом з сім'єю зазнав насильницької депортації на Тернопільщину (Україна), де пройшли його дитинство і шкільні роки в селі Полівці Чортківського району.
   Після закінчення середньої школи навчався у Дрогобицькому нафтовому технікумі (Львівська область), котрий успішно закінчив у 1960 році, здобувши фах спеціаліста з буріння нафтових і газових свердловин. Того ж року направлений на роботу в м. Надвірна Івано-Франківської (тоді Станіславської) області. У нафтовій галузі працював на рядових та різних інженерно-технічних посадах до 2003 року.
  Автор поетичних збірок „Пізнє яблуко мого саду” (1998), „Долоні в крапельках дощу” (2001), „Калиновий спалах” (2003) і дитячої книжки „Котячий обід” (2003). Співавтор ще багатьох книжок. Голова редакційних рад з видання книг „Страгора” (Диплом 2-го ступеня Міністерства преси та інформації України на конкурсі „Книга Україна” у 1995 році в Києві) та „Надвірна: історичний нарис”, співредактор фотокнижки „Надвірна поема в світлинах”. Друкувався у відомих в Україні та поза її межами часописах „Дзвін”, „Перевал” (член редколегії), „Січеслав”, „Ятрань”, „Літературна Україна”, „Вік”, „Літературний Львів”, „Радосинь”, „Народна армія”, Всеукраїнському дитячому журналі „Дзвіночок” (член редколегії), обласній та районній пресі. Лауреат обласних літературних премій ім. Василя Стефаника та ім. Марійки Підгірянки, районної (Надвірнянський район) – ім. Надії Попович. Низка його віршів стали піснями.
   Нестор Чир — це людина, яку не зламали життєві проблеми. Він переніс три складні операції на спинному мозку, і, навіть перебуваючи на межі життя і смерті, боровся, щоб бути корисним для людей.
  У липні 1987 року разом з іншими літераторами Надвірнянщини створює літературну студію „Бистрінь”, яка до сьогоднішнього дня активно діє при редакції газети „Народна воля”, і стає незмінним її керівником.
  Упорядник та співавтор двох літературних альманахів студії „Жниво на стерні” (1997) і „Купальська злива” (2002).
  У 1989 році був серед засновників у Надвірнянському районі Всеукраїнського Товариства української мови ім. Т. Шевченка „Просвіта”, неодноразово обирався членом правління та ради цієї авторитетної громадської організації. В часи незалежності України чотири рази поспіль (1990, 1994, 1998, 2002 рр.) обирався депутатом Івано-Франківської обласної ради. Був серед ініціаторів створення Галицької Асамблеї демократичних рад Галичини. Нагороджений орденом „За заслуги” ІІІ ступеня, Почесною грамотою Верховної Ради України, Подякою голови обласної ради, багатьма грамотами голови облдержадміністрації та голови облради, Почесним знаком на честь 2000-ліття Різдва Христового, Срібним нагрудним знаком „За заслуги” ІІ ступеня Міністерства з надзвичайних ситуацій України. У 2003 році його визнано переможцем Всеукраїнської акції „Зорі надії” з врученням Диплому Міністерства праці та соціальної політики України.
  Ім'я Нестора Чира занесено в книгу ділової еліти Прикарпаття „Золоті імена” та в книгу „Новітня історія України: Хто є хто на Івано-Франківщині”.
  Нестор Чир –  перший лауреат Літературної премії імені Ярослава Дорошенка за книгу сонетів „Акорди срібної печалі”, яка відкриває свіжі грані творчості поета. Книжка увібрала твори сонетарного жанру і має на меті ознайомити читачів з цією багатовіковою, а нині рідкісною, формою поетичного ряду.

   Видання Нестора Чира із фондів бібліотеки:

Чир Н. Акорди срібної печалі : сонетарій / Нестор Чир. - Коломия : Вік, 2009. - 207 с.
Чир Н. Білі сльози снігу : поезії / Нестор Чир. - Коломия : Вік, 2011. - 168 с. : іл.
Чир Н. Долоні в крапельках дощу : поезії / Нестор Чир. - Коломия : Вік, 2001. - 208 с.
Чир Н. Калиновий спалах : поезії / Нестор Чир. - Коломия : Вік, 2003. - 128 с.
Чир Н. Котячий обід : байка / Нестор Чир. - Коломия : Вік, 2003. - 23 с.
Чир Н. Паморозь дивного цвітіння : поезії / Нестор Чир. - Коломия : Вік, 2008. - 231 с.
Чир Н.  Пізнє яблуко мого саду : поезії / Нестор Чир. - Коломия : Вік, 1998. - 174 с.

***
Баран Є. "Доле моя, терням вкрита"... : [Н. Чиру - 70] / Є. Баран // Галичина. - 2008. - N 37/38.
Гаврилович І. Із долею змиритись - це не кредо / І. Гаврилович // Галичина. -  2007. -  N 135/136.
Дорошенко Я. Несторові Чиру - 65! / Я. Дорошенко // Перевал. - 2003. - № 1. - С. 98.
Качкан В. Втішайтесь: творіть поезію і музику любов! : [про поезію Нестора Чира] / В. Качкан // Вечірній Івано-Франківськ. - 2008. - N 13.

    Презентації книг Нестора Чира в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка.
 17 грудня 2008 року відбулася презентація поетичної збірки Нестора Чира "Паморозь дивного цвітіння". Це віршована сповідь поета, в якій автор не лише проникливо ілюструє події, що відбуваються у навколишньому світі та Україні, але й глибоко переживає за їхнє майбутнє.
 31 січня 2012 року пройшла творча зустріч з членом Національної спілки письменників України, лауреатом літературних премій ім. В. Стефаника, ім. М. Підгірянки та Я. Дорошенка Нестором Чиром та презентація його нових книжок „Акорди срібної печалі" та „Білі сльози снігу". Нові видання спонукають задуматися над вічними істинами буття, відчути на дотик болючі точки українського сьогодення, на яких Нестор Чир загострює читацьку увагу. Це вірші поета, який знає ціну життя, ціну істини, ціну втрат і надбань, ціну болю і земного щастя.

 

Оновлено 28-03-2023
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка