Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

З ГЛИБОКОЇ І ЧИСТОЇ ФРАНКОВОЇ КРИНИЦІ



   Палійчук Г.

   Його життя і думки знайшли відбиток в понад п'яти тисячах праць, котрі принесли йому світову славу. Найповніше на сьогодні пя'тдесятитомне  зібрання творів Франка через цензуру не вмістило чимало його творів. Більшість з них , зокрема вірші «Не пора, не пора, не пора», «Розвивайся ти, високий дубе», «Великі роковини» та інші , не пропускала в світ російська цензура за царату, в 20-30-і роки польська на Західній Україні. Вони заборонялися і переслідувалися в роки існування більшовицької системи.
    Написані понад сто років тому, ці твори й сьогодні випромінюють незгасне світло великої любові великого Українця до України, закликають для неї жити і працювати:

                         Єднаймося, братаймося
                         В товариство чесне,
                         Хай братерством , щирими трудами
                         Вкраїна воскресне!

    Не всі твори І.Франка увійшли в 50-томне видання з політичних мотивів. Спекулюючи на імені письменника, спотворюючи його світогляд, тогочасна система по-своєму тлумачила його спадщину, робила все , щоб не допустити до друку його твори могутнього національно - патріотичного змісту, вірші і поеми духовно-релігійного спрямування.
    Гімн «Вічний революціонер» повинен був заглушити інші, могутні твори митця, які ще за його життя стали духовним прапором для українців - зокрема в Галичині та на Буковині - «Не пора, не пора, не пора», « Розвивайся ти, високий дубе». Ніколи в пресі, зі сцени не звучали в радянський період пристрасні слова - заклики з вірша - поеми «Великі роковини»:
 
                       Лиш борися, не корися,
                       Радше впадь, а сил не трать,
                       Хоч пропадь, але не зрадь.

                        Довго нас недоля жерла,
                        Досі нас наруга жре,
                        Та ми крикнем : «Ще не вмерла,
                        Ще не вмерла і не вмре!»

   Такі Франкові заповіти не могли побачити Божий світ у часи переслідування українців за їх національне-визвольні ідеї і поривання. Пофарбований у затятого атеїста, поет не міг стати перед читачами як автор непоодиноких творів релігійно - духовного змісту, навіть коли вони дихали народно - поетичною календарною обрядовістю.
    Національним пророком, провісником духовного відродження України виступив поет в поезіях «Не пора, не пора, не пора»,  «Розвивайся ти, високий дубе», «У великих роковинах», написаних з нагоди відзначення в 1898 р. століття з часу появи перших частин «Енеїди» І.Котляревського, історичну долю українського народу автор розкрив за допомогою алегоричного образу козака - невмираки , який виступає як символ незнищенності України.
    Сподіваємось, що в новій незалежній Україні будуть видані повні томи Франкових творів.

Оновлено 19-04-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка