Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

ІВАН ФРАНКО В ТВОРЧОСТІ ІГОРЯ ДЕРКАЧА



М.ВУЯНКО

Наше місто, Івано-Франківськ, яке щойно відзначило своє 333-ліття, багато в своїй славі завдячує Каменяреві - Іванові Франкові. Доля поєднала поета і місто в найкращих його почуттях. Високі думки та ідеали супроводжували генія весь час, проведений ним на Прикарпатті: Станиславів, Коломия, Лолин, Криворівня...

З огляду на ту теплоту та щирість, віддані Франком нашому краю, природнім є, що нині саме прикарпатський митець співає славу Франковій величі. Йдеться про талановитого івано-франківського художника Ігоря Деркача, чия образотворча Франкіана представлена в літературному музеї Прикарпаття.

Ім'я Ігоря Деркача широко відоме знавцям української історії, шанувальникам сивої давнини, цінителям життя і творчості Івана Франка, дослідникам історичної минувшини Прикарпатського краю. Про нього можна сказати, що це є художник-історик, художник-етнограф, художник-літературознавець. Адже тематика його творів найрізноманітніша: портрети видатних національних героїв (Мухи, Олекси Довбуша, Лукіяна Кобилиці та ін.), історичних діячів, серія робіт з історії Скиту Манявського, графічні твори, що розкривають історію м.Івано-Франківська тощо. І. Деркач - незмінний високопрофесійний ілюстратор багатьох наукових видань на історичну та етнографічну теми.

Чільне місце в творчості митця посідає образ Івана Франка. Протягом десятків років художник скрупульозно вивчає життєвий шлях та поетично-прозову спадщину Каменяра. За цей час він неодноразово побував у всіх місцях на Прикарпатті, пов'язаних з Франком. Важко сьогодні говорити, коли саме народився задум відтворювати образ поета в графіці, олії, але, без сумніву, І. Франко своєю геніальністю полонив митця на все життя.

Іван Франко Ігоря Деркача завжди в задумі. Неспокійна вдача, стурбованість за долю людства ніколи не полишають поета - ні у праці, ні на відпочинку. Тут йде постійне напруження мозку, постійна заглибленість у проблеми життя, що надзвичайно точно і тонко передає І. Деркач.       Цією ж глибиною світосприйняття відзначається вся Франкіана художника. Він разом із поетом переживає й хвилюється на "зустрічі" Франка з Лесею Українкою в Буркуті, при розмові Івана Франка з хлопчиком-гуцулом в с. Головах, на прогулянці Франка з Клементиною Попович...

Стримані і водночас неповторно багаті сюжетом твори І. Деркача несуть надзвичайно велику інформацію про побут Каменяра на Прикарпатті. Художник з любов'ю малює Франка у традиційному гуцульському сардаку, на камені, де дуже любив відпочивати та працювати поет, перебуваючи в с. Криворівні тощо. Майстер прагне донести до глядача буквально кожний значний епізод з життя І. Франка в Карпатах.

Окремий розділ у Франкіані І. Деркача складають роботи, де відтворені місця перебування І. Франка на Прикарпатті. Працюючи довгі роки в краєзнавчому музеї, художник став справжнім музейним працівником, тобто його болить кожна втрачена сторінка нашої історії, а головним в роботі є правило: зберегти для майбутніх поколінь надбання славних наших попередників. Тому митець намагається якнайточніше передати у своїх творах ту атмосферу, той краєвид, той вигляд, скажімо, оселі, які ще збереглися і які ще можна передати. Адже змінюється час, реставруються чи будуються нові хати, вмирають люди, які знали І. Франка або могли розповісти про нього із спогадів односельців. На думку І. Деркача, це надзвичайно важливо - зберегти в олівці той автентичний, неповторний дух природи, серед якої жив великий мислитель. Так був створений цикл робіт, пов'язаний із місцями побуту І. Франка у нашому краї - „с. Криворівня. Хата О. Волянського, де бували І. Франко, Леся Українка, Г. Хоткевич, В. Гнатюк". "Куточок Лолина, де бував І. Франко", "с. Шевченково. Дерево, під яким відпочивав І. Франко", "Криворівня. Хата-гражда П. Харук" та багато інших. Тобто роботи І. Деркача мають, образно кажучи, точну адресу, в чому полягає їх значна документальна цінність.

Образотворча Франкіана художника налічує вже понад 50 робіт, але попереду у майстра багато цікавих задумів. Думаємо, що ця виставка, присвячена 139-річчю з дня народження Каменяра, стане початком підготовки митця до ювілею І. Франка в наступному році.

 

Оновлено 29-03-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка