Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Смолоскип творчого горіння



В творчій біографії Івана Франка помітну роль відіграло перебування в м. Коломиї. Життєві стежки нерідко приводили його в місто над Прутом. Та не завжди залишали по собі відрадні спогади. Скоріше навпаки. Так весняні і літні дні 1880 року, проведені в Коломиї, були школою суворого випробування для молодого літератора. Саме тоді він перебував у міській в'язниці, пізніше пережив немало злигоднів. Але ці тяжкі часи були вельми плідними в його творчості.

Початок коломийської подорожі пов'язаний для І. Франка з приємними подіями. Першого березня він зустрівся в місті зі своїм першим коханням - Ольгою Озаркевич (Рошкевич), яка на вимогу батьків вийшла заміж за громадського діяча Володимира Озаркевича. Ще свіжими були в пам'яті молодої жінки прекрасні дні, проведені разом з Франком в м. Долині та його околицях. І ось тепер Іван Якович повертався в свою буремну молодість. Три дні провів він у Коломиї в товаристві Ольги. Оптимізму додавали також погожа весняна пора.

Виявилося, стражі порядку затримали І. Франка, підозрюючи його в підбурюванні селян с. Москалівка поблизу Косова, які вчинили бунт із замахом на війта Петра Кабина, так як останній брутально поводився із селянами. Почалося судове слідство. Так як Франко не мав щонайменшого відношення до згаданих подій, його обурили такі свавільні дії влади. Він подав скаргу  до   палати   радних   вищої. Зрештою, коломийський суд так і не зміг пред'явити І. Франку конкретних звинувачень, хоч більше трьох місяців він перебував в ув'язненні. 11 червня 1880 року арештант був звільнений. Проте влада вирішила ще добре позбиткуватися над затриманим. Так як у І. Франка не було з собою документів, його відправили під жандармським конвоєм за етапом: Коломия-Станіславів-Стрий-Дрогобич-Нагуєвичі. В рідному селі Іван Якович пред'явив жандармам свій паспорт.

В своїй „Автобіографії" поет пізніше писав, що „сей транспорт по поліцейських арештах належить до   найтяжчих   моментів   в   моїм житті". В кінці червня 1880 року І. Франко повернувся до Коломиї. Його поневірянння не закінчилися. Кілька днів тяжко хворий на пропасницю він пролежав у невеликому готелі, втративши охоту до життя, доки посланий К. Ґеником селянин не забрав його, нарешті до Нижнього Березова.

Характерно, що в цих неймовірно важких обставинах Івана Франка не залишало творче натхнення. В коломийському ув'язненні він написав понад 20 поетичних творів, поему „Ботокуди", записав немало народних пісень тощо. Перебування в коломийській тюрмі збагатило його незабутніми враженнями, які знайшли відображення в його художніх творах.

Водночас весна і літо 1880 року позначилися на становленні І. Франка як громадського діяча, гартували його волю і характер, шо допомогло йому в боротьбі з існуючим режимом. Тільки воював Каменяр, насамперед, силою слова.

Шеремет О. Смолоскип творчого горіння : [І.Франко і Коломия] / О. Шеремет // Єдність. - 2006. - 20 квіт. - С. 4.

 

Оновлено 19-04-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка