Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Дослідження про князя роси



М. Слободян

Дослідження про князя роси // Вільний голос.- 2012.- 3 серпня. - С. 8

„Еволюція жанрів української лірики рубежу ХХ-ХХІ століть" - так називається навчальний посібник доцента кафедри філології Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара Ольги Шаф, який щойно побачив світ у видавництві „Просвіта".

 

Книга привертає увагу тим, що в ній є розділ "Поезія Тараса Мельничука: жанрово-стильові алгорит­ми", який ділиться на два підрозділи, де розглядаються стильові домінанти лірики та жанр мініатюри незабутнього поета.

Кандидат філологічних наук не випадково вибрала творчість Т. Мель­ничука, адже його збірка поезій "Князь роси", яка стала однією з найпомітніших в українській літера­турі, відзначена 1992 року найвищою національною премією України імені Тараса Шевченка.

Дослідниця стверджує, що лірика поета-дисидента, колишнього політ­в'язня самобутня за стилем, фольк­лорність його поетики поєднується з неомодерними, неоміфологічними тенденціями. Символічність, алегоричність його віршів, навіть грома­дянської, інтимної тематики, транслюють їх у філософічну площину, оприлюднюють глибинний екзистенційно-метафічний зміст його поезії. Вона наводить спостереження акаде­міка Миколи Жулинського, який у передмові до названої збірки наголосив на емоційній виразності творів Т.Мельничука, його образів, поєднанні традиційного українського поетичного ладу з модерним, вибудованим за асоціативним способом образного самовираження, окреслює тематичний спектр лірики. А ось наша землячка, професор Прикарпатського національ­ного університету імені Василя Стефаника Ольга Слоньовська виділяє у його творчості головну тему історичного минулого України, її трагічність в боротьбі за волю і незалежність, а вияв внутрішньої волі ліричного героя Мельничукових текстів, на її погляд, перевищує за емоційною силою навіть мотив свободи у віршах Василя Стуса. Поетичне слово великого майстра Тараса Мельничука має закодовані неторкнуті глибини пізнання, - каже поет Василь Рябий.   Досі я знав дослідника творчості Мельничука кандидата філологічних наук, доцента Прикарпатського університету Станіслава Кута, а тепер прочитав з особливою цікавістю розвідку талановитого науковця Ольги Шаф, багато чого для себе відкрив, збагатівся знаннями у сфері мельничукознавства. До речі, свою літературатурознавчу книгу авторка передала коломийській міській бібліотеці №2 для дітей ім. Тараса Мельничука, бібліотеці в рідному селі Уторопи, обласній універсальній  науковій бібліотеці ім. І. Франка, літературознавцям і шанувальникам творчості поета.

Отже, назване дослідження у посібнику О.Шаф не пройде непобаченим. Важливо те, що науковець цитує думки про житття і творчість Т.Мельничука письменників. Які знали видатного майстра неповторної поезії. Бажано вчителям - філологам всім ознайомитися з цією потрібною науковою літературознавчою працею вченою з Дніпропетровська, якій не байдужа доля пізнання творчості незабутнього краянина, співця Карпат.

 

Повний текст статті можна знайти у фондах ОУНБ ім. І. Франка.

 

Оновлено 19-04-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка