Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Покрова накриє траву листям, землю – снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем



   Покрова Пречистої Діви Марії належить до найшановніших осінніх свят на честь Богородиці.
  Празник виник як пам'ять чудесного порятунку міста Царгороду в Греції від нападу сарацинів. Подібне сталося і в нашій історії, коли Пречиста Діва врятувала славний Почаївський монастир від нападу турків.
  Запорізькі козаки,  йдучи в похід, брали з собою ікону Божої Матері, яку вважали своєю заступницею. Церква Святої Покрови була головним храмом запорізьких козаків. 1775 року, йдучи за Дунай козаки взяли з собою образ пресвятої Покрови, яку дуже шанували.
  Українська Повстанська Армія вважала Матір Божу своєю покровителькою і тому щорічно врочисто відзначала це свято.
  На честь Покрови в Україні засновано чимало містечок, сіл і хуторів. У багатьох селях і містах на її честь будували і освячували церкви.
  До державної установи „Музей архітектури та побуту України НАН України" в 1974 році перевезена церква Покрови із села Канори Міжгірського району Закарпатської області. Вона побудована 1792 року в селі Плоскому (тепер Свалявський район Закарпатської області), належить до лемківського типу церков і є традиційним зразком народної монументальної архітектури, розповсюдженої на Закарпатті у XVIII столітті.
  Згідно з традицією, в Музеї щороку 14 жовтня відбувається свято Покрови, яке розпочинається зі святкової Літургії, обходу церкви з хоругвами та водосвяттям.
  Церкву на храмове свято прикрашають смерековими „китицями", гірляндами, вінками, хрестами, рушниками, стрічками та розмальованими свічками-„трійцями".
  Після служби Божої розпочинаються виступи фольклорних колективів. Згідно з традицією, першими грають лірники та кобзарі. У їхньому виконанні звучать псалми, канти на честь Богородиці. Святковий настрій створюють, співаючи народні пісні, знамениті фольклорні гурти: «Лемки Києва» автентичні ансамблі Київщини «Ісайківські козаки», «Лютіжська левада», які знайомлять відвідувачів із звичаями козаків.
  Храмові традиції на Закарпатті багаті і своєрідні. Під церквою Покрови відбувається святковий «кермаш» - ярмарок. У Музеї біля церкви Покрови можна придбати вироби народних майстрів: обрядове печиво «медівники», рушники, ікони та знамениті закарпатські мальовані свічки. На Закарпатті побутує і досі промисел - свічникарство. Місцеві свічкарі відливають церковні і храмові свічки, прикрашаючи їх розписами. Особливо вражають вишуканою формою свічки-«трійці», які виготовляються за особливою технологією.
  Святкування продовжується на виставці-ярмарку, у спілкуванні з народними майстрами, на майстер-класах з виготовлення народної закарпатської іграшки, кераміки, лозоплетіння та народними забавами у виконанні Закарпатського, Львівського, Івано-Франківського, Лемківського земляцтв, а також спілок молоді (СУМ), Пласту та дитячого фольклорно-етнографіцного театру „Левенятко" Львівського земляцтва.
Таким чином, на Покрову відвідувачі можуть долучитися до звичаїв і традицій, характерних для Закарпаття, глибше пізнати особливості народної культури цього краю.
  Цьогоріч всіх бажаючих запрошуємо 12 жовтня до Музею в Пирогово (експозиція „Закарпаття"), де відбудуться феєричні дійства-пошанування Покрови Пресвятої Богородиці.

Оновлено 16-04-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка