Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Вчені. Винахідники. Раціоналізатори.



Федорів Любомир Васильович (28.01.1944 р., в с-щі Дашава Стрийського р-ну Львівської обл.) – фахівець нафтогазової промисловості та з охорони довкілля, патентознавець, викладач вищої школи, Заслужений винахідник Російської Федерації (2003 р.).

Набув кваліфікацію техніка з буріння у Дрогобицькому нафтовому технікумі, навчався в Івано-Франківському інституті нафти і газу за спеціальністю „Геологія і розвідка нафтових і газових родовищ”.

Трудову діяльність розпочав у 1977 р. в Тюмені. Вже через три роки очолив науково-дослідну лабораторію виробничого об’єднання „Юганськнафтогаз” в м. Нефтеюганськ Тюменської області, згодом обіймав посаду головного спеціаліста з охорони навколишнього середовища цього об’єднання.

Любомир Федорів постійно дбав про своє фахове і наукове підґрунтя. Він закінчив дворічні вищі державні курси з підвищення кваліфікації керівників, інженерно-технічних і наукових працівників у галузі патентознавства і винахідництва в Москві. Проходив перепідготовку в Ленінградському гірничому інституті ім. Г. В. Плеханова зі спеціальності „Екологія і підвищення ефективності використання природних ресурсів”, в міжгалузевому інституті підвищення кваліфікації при Санкт-Петербурзькому університеті економіки і фінансів за спеціальністю „Ринкова економіка в сучасних умовах” і в Російському хіміко-технологічному університеті при Московському державному університеті ім. М. В. Ломоносова за спеціальністю „Розвиток екологічного менеджменту підприємств як нового інструменту зниження забруднення навколишнього середовища, що несе загрозу населенню”.

Доробок творчої особистості нараховує 36 публікацій, 3 авторські свідоцтва колишнього СРСР на винаходи та 28 охоронних документів на об’єкти інтелектуальної власності, серед яких – 22 патенти на винаходи, 6 – на корисні моделі.

Здобутки винахідника виявились настільки вагомими, що він 5 разів був визнаний лауреатом конкурсів на кращу науково-технічну розробку з освоєння нафтових і газових родовищ Західного Сибіру та 4 рази – призером конкурсу науково-технічної творчості працівників нафтової компанії „ЮКОС”. Чотири природозберігаючі технології „Спосіб рекультивації земляних амбарів”, „Спосіб утилізації відпрацьованих нафтопродуктів”, „Спосіб утилізації сумішей відпрацьованих нафтопродуктів” і „Контейнер для твердих відходів” занесені до Банку природоохоронних технологій, сформованого Московським інститутом економіки природокористування.

Найголовнішим своїм напрацюванням Любомир Федорів вважає винахід „Спосіб кущового будівництва свердловин”, який визнаний експертним відділом Федерального інституту промислової власності як особливо перспективний і включений до державної бази даних перспективних російських розробок.

За свої досягнення Л. В. Федорів удостоєний Почесного звання „Заслужений винахідник Російської Федерації”.

У червні 2002 р. винахідник повернувся у м. Надвірна Івано-Франківської області і розпочав активну співпрацю з Інтелектуальним клубом творчих особистостей „Галицькі кмітливці”, щоб прислужитись своїм досвідом та інтелектуальним надбанням Україні.

Джерело інформації:

Етюди про галицьких кмітливців : збірка портретних автобіографічних нарисів винахідників Прикарпаття : довід. вид. / Б. І. Середюк. – Івано-Франківськ : ПП Супрун, 2005. – С. 276-278.

Оновлено
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка