Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

Вчені. Винахідники. Раціоналізатори.



Терсенов Герасим Іраклійович – Заслужений раціоналізатор Української РСР, перший голова Івано-Франківської обласної ради Товариства винахідників і раціоналізаторів.

 Герасим Іраклійович Терсенов народився в Грузії, в селі Цинкаро Цалкського району. Після закінчення середньої школи навчався у Тбіліському інституті інженерів залізничного транспорту. В 1950 р., як молодий спеціаліст, був направлений на Прикарпаття. Пройшов трудовий шлях від помічника машиніста до начальника депо станції Станіслав, нині Івано-Франківськ.

Терсенов Г. І. набував фахового досвіду, захоплювався технічною творчістю, виявляв якості лідера і організатора, мав авторитет у трудовому колективі, і саме його обрали головою ради 31 серпня 1958 року на першій обласній конференції Всесоюзного товариства винахідників і раціоналізаторів. З того часу він спрямував науковців, інженерів, робітників, студентів і учнів на вирішення потреб виробництва, надавав допомогу ентузіастам, здійснював громадський контроль у цій сфері, захищав державні інтереси, а також авторські права членів Товариства. Оригінальні рішення з його подання неодноразово визнавались кращими в різноманітних конкурсах, демонструвались на ВДНГ колишнього СРСР, відзначались медалями.

Герасим Терсенов був постійним членом Республіканської та Центральної ради ВТВР.

Упродовж тридцяти років він очолював обласну організацію, і за цей час вона з поодиноких розрізнених осередків, які об’єднували лише близько 2,5 тисяч членів Товариства, перетворилася на потужну, розгалужену структуру, ланки якої діяли в усіх галузях народного господарства краю. Станом на 1987 рік вона об’єднала понад 20 тисяч винахідників і раціоналізаторів, які увійшли до складу більш ніж 200 первинних організацій та колективних членів. Кількість раціоналізаторських пропозицій, створених ними, сягнула 16,5 тисяч, було запропоновано також більше 400 винаходів і промислових зразків.

Особливу увагу приділяв розвитку дитячої технічної творчості, піклувався юними техніками гуртків, клубів. Спільно з обласним управлінням профтехосвіти було створено базовий клуб „Ентузіаст”.

Винахідництвом він жив, ним займався і вдома. У підвалі комунального будинку обладнав майстерню і створив три дитячі автомобілі, які впродовж багатьох років відкривали паради самодіяльної техніки в обласному центрі. Ці розробки активно висвітлювали чисельні газети і популярні технічні журнали того часу.

Герасим Терсенов зробив надзвичайно великий внесок в розвиток винахідницького і раціоналізаторського руху на Прикарпатті.

Був нагороджений Грамотами ВЦРПС, Центральної і Республіканської Ради ВТВР, Почесною Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР та удостоєний почесного звання „Заслужений раціоналізатор Української РСР”.

Велич духу цієї творчої особистості і сьогодні стимулює галицьких кмітливців, які заснували обласну премію ТВР ім. Г. Терсенова. Її щорічно удостоюються автори трьох кращих винаходів, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій Івано-Франківщини, в т. ч. і один з наймолодших юних  техніків краю.

 

                                                                               Джерело інформації: 

 Етюди про галицьких кмітливців : збірка портретних автобіографічних нарисів

винахідників Прикарпаття : довід. вид. / Б. І. Середюк. – Івано-Франківськ : ПП Супрун,

2005. – С. 268-272.

 

Оновлено
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка