Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail: Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 52-32-31


Графік роботи:

Щоденно: з 10 - до 19 години
В неділю: з 10 - до 18 години
Субота - вихідний день
Останній четвер місяця - санітарний день.


Енциклопедія Сучасної України

Олександр Барвінський: християнин, політик, реалістТаку назву носить книжково-ілюстративна виставка, що діє у відділі загального читального залу обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка з нагоди 170-річчя від дня народження Олександра Барвінського (1847-1926), українського педагога, історика, громадсько-політичного діяча.

    Олександр Барвінський – видатна постать в українській культурі, науці. Чи не найкраще про нього сказав Богдан Лепкий у статті до його 75-річчя: «Не опозицією, а лиш реальною роботою старався добути те одно, чого ніхто другий ніяким другим методом не зміг здобути... Це називалося політикою угодовою, за яку на нього не раз сипалися громи непорозуміння. Барвінський від молодості до нинішнього сивого волоса був українцем-самостійником, народовцем у найкращому значенні цього слова. Багато тертя і каміння стрічав цей невтомний діяч-українець на довгому шляху своєї громадської праці. Але заслуги його на полі української культури величезні і безсумнівні...».
    Народився Олександр Барвінський на Тернопільщині в родині греко-католицького священика. Закінчив філософський факультет Львівського університету. Працював викладачем у Бережанській ґімназії, Тернопільській та Львівській чоловічих учительських семінаріях, обирався депутатом австрійського парламенту та Галицького сейму, був членом Крайової шкільної ради. Перший голова реформованого Наукового товариства ім. Т.Шевченка, заступник голови товариства «Просвіта», голова Руського педагогічного товариства. З його ім’ям як політика прийнято пов’язувати польсько-українську угоду 1894 року у Галичині. Засновник Християнсько-суспільної партії (пізніше Католицький русько-народний союз, у 1901 р. – «Руська громада») – першої української консервативної партії.
    Олександр Барвінський уклав хрестоматії (читанки) з української літератури та підручники з історії України для гімназій та вчительських семінарій, запровадив фонетичний правопис і термін «українсько-руський» у шкільних підручниках та пресі. Написав низку статей з проблем шкільної освіти, української історії, мовознавства, політичного життя.
    Більше дізнатися про життя та діяльність цієї непересічної особистості ви зможете завітавши до відділу загального читального залу обласної універсальної наукової бібліотеки та переглянувши матеріали книжково-ілюстративної виставки-персоналії «Олександр Барвінський: християнин, політик, реаліст». Серед експонатів виставки – твори О. Барвінського: «Історія української літератури» (в 2-х ч.) та спроба педагогічно-наукової розвідки «Тарас Шевченко – апостол правди і науки, учитель людства». Також зацікавлений читач має змогу переглянути видання, які розповідають про життєвий шлях та науковий доробок вченого й громадсько-політичного діяча. Зокрема: історико-бібліографічне дослідження «Українська преса в Україні та світі ХІХ-ХХ ст.» (Т. 1. 1812-1890 рр.), матеріали конференції, присвяченої 150 річниці від дня народження «Олександр Барвінський (1847-1927)», розділ «Родовід Барвінських» з книги В. Качкан «Нариси історії української культури в персоналіях (ХІХ-ХХІ ст.)», С. Романюк «Олександр Барвінський – публіцист, редактор, видавець», С. Світленко «Народництво в Україні 60-80 років ХІХ століття» та інші.
    Тож запрошуємо вас до перегляду.
    Чекаємо на зустріч з вами.

Оновлено 23-05-2018
© 2017. ОУНБ iменi I. Франка