Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail: Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31


Графік роботи:

Щоденно: з 10 - до 19 години
В неділю: з 10 - до 18 години
Субота - вихідний день
Останній четвер місяця - санітарний день.


Енциклопедія Сучасної України

Середюк Богдан ІвановичБільше тридцяти років присвятив творчій праці на благо прогресу науки і техніки  голова ради Івано-Франківських обласних організацій ТВР та СНІО України, Заслужений раціоналізатор України, представник Державного департаменту  інтелектуальної власності в Івано-Франківській області, громадсько-просвітницький  діяч Богдан Іванович Середюк.

Народився Б. І. Середюк у 1946 р. в с. Саджава Богородчанського району Івано-Франківської області.

Навчався в гірничо-професійному училищі м. Торез на Донеччині, Івано-Франківському інституті нафти і газу, в Центральному інституті підвищення кваліфікації керівних працівників у галузі патентознавства у Москві.

Працював на Івано-Франківському шкіряному об'єднанні, вів активну раціоналізаторську діяльність, напрацював 37 раціоналізаторських пропозицій був обраний відповідальним секретарем,  заступником голови, головою обласної ради  ТВР.

В особі Б. Середюка обласна організація ТВР  має авторитетного лідера, який продовжує кращі традиції винахідництва, захищає права та інтереси людей творчої праці, а обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка - надійного партнера.

Творчий доробок організатора винахідництва і раціоналізації нашого краю багатий теоретичними напрацюваннями й публікаціями; їх сьогодні є більше 500:  методичні рекомендації, Практичний лекторій з основ патентознавства, низка інших напрацювань, які знайшли широке використання в трудових колективах; підготовлено більше сотні інформаційних листків з досвіду роботи і надбань творчих особистостей.

Громадськості краю відомий  його   проект - обласний рейтинговий огляд "Техтворчість Прикарпаття".  Середюк Б.І.  є ініціатором Книги досягнень новаторів Івано-Франківщини, обласного конкурсу на здобуття премії ім. Терсенова, одним із авторів і засновників Інтелектуального клубу творчих особистостей.

   

Унікальним  задумом Б.І. Середюка, який заповнює суспільну прогалину у висвітленні інтелектуальної історії нашого краю, є літопис винахідництва і раціоналізації Прикарпаття. У 2005 році автором була підготовлена перша книга літопису –   “Етюди про галицьких кмітливців: Збірка портретних автобіографічних нарисів винахідників Прикарпаття”, в якій представлено 85  портретних нарисів новаторів, відомих у своїй державі і за її межами. За кожним етюдом – цікава, яскрава і неординарна особистість, її життєва стежка,  професіоналізм, наукові і творчі здобутки, її учні й послідовники і ще – значення інтелекту, творчого потенціалу особистості в житті суспільства. Книгу було презентовано читачам та громадськості в Інтелектуальному клубі.  50 примірників цього видання поповнило фонди  ОУНБ ім. І.Франка та бібліотек області.

Добре починання Б.І. Середюка знайшло своє продовження, адже   поступ дав  нові імена, нові здобутки, які поповнили інтелектуальну скарбницю нашого краю, і це  знову закарбувалося  в такому важливому джерелі інформації, яким є книга.

У 2008 р. вийшла друга книга “Етюди про галицьких кмітливців і витоки творчості”, в якій Б.І. Середюк продовжив розповідь про вчених, фахівців виробництва, творчих особистостей культури, освіти, які зробили свій внесок в розвиток науки і техніки. 74 біографічні  нариси, представлені автором, розкривають  практику винахідництва і раціоналізації  області в персоналіях. Поряд з відомими особистостями – молодь, яка переймає безцінний досвід, виявляє творчі здібності, має певні напрацювання. 

Значна увага  також приділена висвітленню історії винахідництва і раціоналізації на Прикарпатті, хронологічно систематизовано особливо вагомі здобутки галицьких кмітливців, цифрами статистики проілюстровано досягнення громадської  організації за 50 років діяльності.

Презентація книги відбулася в рамках урочистостей до 50-річчя обласної організації ТВР та в Інтелектуальному клубі творчих особистостей.

Досягнення галицьких кмітливців представляються на щорічних виставках інтелектуального продукту і за їх результатами видаються друковані каталоги. Актуальні питання науково-дослідницької роботи, винахідництва і раціоналізації в Івано-Франківській області регулярнорозглядаються на президіях, пленарних засіданнях, науково-практичних конференціях.


 Богдан Середюк, мов невидима рука, щораз вище піднімає планку змагальності наукових, виробничих колективів, здібної молоді, підживлює грунт творчого пошуку, розширює простір виходу дослідника за  межі відомого. І щораз виявляє оригінальні підходи в своїх починаннях.


Тож немалою мірою саме завдяки відданості умілого керівника своїй справі Івано-Франківщина займає гідне місце в інтелектуальній скарбниці України, а обласна організація ТВР - одна з кращих в країні.


Особистість Богдана Середюка вдало поєднала організаторські уміння з високим професіоналізмом і творчістю, раціональне і аналітичне мислення з глибокою духовністю, надзвичайну відданість обов'язку і високу відповідальність за його виконання з моральними чеснотами.


Кожному зібранню науково-винахідницької спільноти він додасть неповторної аури, підтримає авторів-пошуковців добрим словом як фахівець і людина, відзначить навіть найменші прояви творчості, надихне до нових ідей.


Лідер винахідницької спільноти наділений ще й хистом до віршування, яким дивував у колі колег і друзів і який втілив у поетичних збірках „Дзвони пам'яті", „Дорогою невмирущих знаків до обжинків у Саджаві", „Душі прекраснії пориви", „Наша пісня вічна", „Благословенне Богом будь, село", „Осанна, алілуя мові рідній", „Від Майдану до Майдану", „Вибір або Перлини мудрості".


В  поезіях автора - філософське бачення історії людства, історії нашого народу, історії писемності як історії інтелекту, винахідливості, пошуків, пізнання і знахідок. В  його осмисленні історія цивілізацій - це безперервна історія творчості, яка, можливо і є тим вічним двигуном, що дає невпинну енергію до життя.  Немало віршів автор присвятив особистостям, які поруч з ним у праці і в житті. Є і твори, якими як громадянин і патріот відгукується на злободенні для України і світу проблеми, і лірика тонкої душі.


Тож 25 листопада 2014 р. на черговому засіданні Клубу наші краяни мали нагоду пізнати багатогранність творчості Богдана Середюка і цього дня мова велася не тільки про основну професійну діяльність гостя.


На творчий вечір Богдана Івановича зібралися дійсні члени клубу, партнери, однодумці, учнівська молодь, громадськість нашого краю, щоб почути художнє слово, засвідчити повагу до  свого земляка, підтримати його в прагненні поетичного самовираження.


В колі друзів звучали поетичні рядки, щирі привітання і теплі побажання, линули пісні у виконанні Народного аматорського обрядово-фольклорного колективу „Горлиця" села Саджава, зокрема, й на вірші Богдана Середюка.

 

 

Оновлено 06-12-2019
© 2017. ОУНБ iменi I. Франка