Івано-Франківська
обласна універсальна наукова
бібліотека ім. І.Франка

Адреса бiблiотеки:

76018
м. Iвано-Франкiвськ
вул. Чорновола, 22
тел. 0342 75-01-32
fax: 53-21-89
E-mail:

Відділ комплектування:
E-mail:
тел. 0342 752479

Відділ мистецтва:
E-mail:

Краєзнавчий відділ:
E-mail:

Науково-методичний відділ:
E-mail:
тел. 03422 53-32-31

Графік роботи:

Щоденно: 10:00 - 18:00
Субота - вихідний день
Cанітарний день - останній четвер місяця

ЗОРЯ ВАСИЛЯ КАСІЯНА



     Злам двох віків засвітив зорю Василя Касіяна. Відходив в історичне минуле XIX вік, який увінчав Україну Тарасом Шевченком, Іваном Франком, Лесею Українкою, Панасом Мирним, Михайлом Коцюбинським, Ольгою Кобилянською, корифеїв театру Михайла Старицького, Марка Кропивницького, братів Тобілевичів, Марію Заньковецьку, Миколу Садовського, композитора Миколу Лисенка, володарів задушевних пісень, виспіваних Соломією Крушельницькою, Олександром Мишугою. „Коротко, сильно і страшно” про сльози і біль народу” повідали новели з нашого Покуття Василя Стефаника, біля нього міцніло слово марка Черемшини та Леся Мартовича.
     Мистецький поріг нового XX століття переступила „аркодужа” поезія Павла Тичини, ніжна лірика Максима Рильського та Володимира Сосюри, вийшов на шлях кінономистецтва Олександр Довженко, на підмостки театральної сцени Марія Заньковецька вивела Наталію Ужвій. З нашого Українсько Покуття провідна зоря тернистими шляхами у світ мистецтва повела Василя Касіяна. Всі названі й неназвані творці культури нашої були сподвижниками культури другого тисячоліття і ровесниками XX віку.
     80 років прожив Василь Касіян. Його самобутній талант, невтомна сподвижницька праця вивели до самих вершин всесвітнього визнання. Сьогодні на порозі третього тисячоліття йому сповнилось 105 років від дня народження. Величезну спадщину у вічності залишив Василь Ілліч. „Шевченкіана” Касіяна — це ціла мистецька епопея, над створенням якої він працював усе своє творче життя. Йому належить п'ять великих циклів оформлення та ілюстрацій до творів п'яти видань „Кобзаря”, ілюстрації та оформлення окремих видань поем Шевченка „Наймичка” та „Гайдамаки”, серія іконографічних портретів поета, в яких він постає Велетом духу і пророком прекрасних станкових творів — офорти „Тарас Шевченко”, „Шевченко і Йордан”. Грав'юри на дереві — „Тарас Шевченко”, „Портрет Тараса Шевченка”, „Тарас Шевченко на засланні”, літографії —„Шевченко на Україні”, „Шевченко серед селян”, „Шевченко офортист”, лінограв'юри — „Шевченко з казахським хлопчиком”, „Тарас Шевченко”, „Народ і слово Шевченка”, „Шевченко і народ”.
     „Народ і Шевченко” — всі ці твори високохудожнього мистецтва увійшли до скарбниці української культури. В роки другої світової війни, коли фашистська орда прагнула окупувати Україну, художник своїм мистецтвом допомагав громити ворога. Він серіями випускав плакати та листівки, які поширювались на окупованій території та серед діючих армій усіх фронтів, а також серед народу окупованих територій. До 150-річчя від дня народження і 100-річчя від дня смерті поета-пророка, художник ілюстрував роман Оксани Іваненко „Тарасові шляхи” та повість Степана Васильченка „В бур'янах”. До наукових розробок Євгена Шабліовського „По Шевченківських місцях” розповіді автора художник ілюстрував циклами високохудожніх малюнків, надрукованими в журналах під назвами „Мистецтво Тараса Шевченка” та „Офорти Тараса Шевченка”. Василь Ілліч був редактором та науковим упорядником чотиритомного видання мистецької спадщини Тараса Шевченка.
     Всім серцем Василь Касіян, ще з батьківського порогу, сприймав сльози і біль серця героїв новел Василя Стефаника, навіть говорив, „що” своїм життям я завдячую Василю Стефанику”. Бо ж дійсно новеліст-краянин, що в роки першої світової війни будучи постолом до віденського парламенту і вже відомим письменником, врятував юнака, звинуваченого в шпигунстві від розстрілу.
     Вдячний художник циклами ілюстрацій до новел Василя Стефаника виявив свою любов і шану новелісту. Всі ілюстрації книжкової графіки стали класичними. Книжкова графіка В. Касіяна робить твори Івана Франка, Лесі Українки, Миколи Гоголя, Михайла Коцюбинського, Архипа Тесленка, Ольги Кобилянської, Марка Черемшини, Панаса Мирного в поєднанні з високохудожнім красним словом авторів, скарбами української культури.
     50 років життя професор Харківського і Київського художніх інститутів віддав вихованню висококваліфікованих мистецьких кадрів. Вченому Василеві Касіяну була присуджена за участь у виданні української енциклопедії Державна Премія. Він — автор книг про мистецтво і графіку, член багатьох редакцій і редактор багатьох видань, був депутатом Верховної Ради, борець за мир, автор книг про мистецтво і книги спогадів „З мого життя”. Він — автор наукових статей про українську культуру і мистецтво в періодичних виданнях. Василь Касіян — відомий заслужений діяч культури Нині йому сповнилось би 105 poків від дня народження.
     Хай же в сузір'ї великих сіяє немеркнуча зоря пам'яті Василя Касіяна — нашого талановито художника-графіка на добро нащадкам третього тисячоліття.
Григорій ГРИШКО

Гришко Г. Зоря Василя Касіяна / Григорій Гришко // Голос Покуття. – 2001. – 1 січ. (№ 1). – С. 3.

Оновлено 19-04-2024
© 2020. ОУНБ iменi I. Франка